Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Hlavným kritériom pre výber plienok je spokojný zadoček bábätka. Každému bábätku sedí niečo iné, a preto je, bohužiaľ, nutné najskôr vyskúšať, aké plienky budú vyhovovať práve vášmu bábätku. Nemôžete sa rozhodnúť, či začať s látkovými alebo zvoliť jednorazové plienky? Pozrite sa, aké klady a zápory so sebou obe voľby nesú.
Bábätko spotrebuje denne 8 – 10 plienok.
V súčasnej dobe mamičky začínajú čoraz častejšie používať opäť látkové plienky. Sú totiž vyrobené z prírodných materiálov (bambus, bavlna, vlna) a pre citlivú detskú pokožku sú tieto materiály vhodnejšie. Počiatočná investícia do látkových plienok je vyššia a pohybuje sa od 160 eur vyššie. Ďalej potom už však budete mať náklady len na pranie a prípadnú výmenu vrchných nohavičiek. A koľko látkových plienok zaobstarať? Stačiť by vám mohlo 24 - 36 plienok, aby ste mali vždy čistú plienku po ruke.
Zásady hygieny pri prebaľovaní bábätka
Pocikané plienky stačí iba opláchnuť vodou, pokakané očistiť od stolice a opláchnuť alebo ich ešte môžete zaprať žlčovým mydlom. Potom plienky vyperiete v práčke na 90 °C v pracom prášku či géli. Opäť voľte taký prací prostriedok, ktorý bude citlivý k pokožke vášho bábätka. Budete potrebovať dostatočné množstvo látkových plienok, aby ste mali dostatok času na vypranie a vysušenie jednej várky. Látkové plienky perte ideálne raz za 2 – 3 dni, dlhšie špinavé plienky nenechávajte v bielizňovom koši, mohli by sa v nich začať množiť baktérie a plesne.
Tip: Použité plienky skladujte do prania v zatváracom vedre s vodou a dezinfekčným prostriedkom.
Počas prvého roka života bábätko zašpiní 2 500 – 3 000 plienok.
Mnoho rodičov volí práve jednorazové plienky z toho dôvodu, že nie je potrebná žiadna ďalšia údržba. Keď ich dieťa pociká alebo pokaká, jednoducho plienku vyhodíte. Na skládke sa potom ale tieto plienky rozložia až za 400 – 500 rokov.
Existujú tiež EKO jednorazové plienky a ich cena je pomerne vysoká. Ani tie však nie sú úplne biologicky rozložiteľné a stopercentne kompostovateľné. Do jednorazových plienok nie je nutné na začiatku investovať viac peňazí naraz. Zásoba plienok na mesiac vás vyjde na zhruba 40 eur.
Jednorazové plienky môžu obsahovať rôzne chemické látky: parfumy, lótia, polyakrylát sodný (savý materiál), reziduálne chemické látky (zvyšky z výroby). Citlivejšej detskej pokožke tak môžu spôsobovať podráždenie, vyrážky, zapareniny, alergie či ekzémy.
Špeciálnym druhom jednorazových plienok sú naťahovacie plienky na plávanie. Ich hlavnou úlohou je udržať obsah plienky v plienke, aby nevyplával do bazéna. Nevýhodou však je, že môžu nasiaknuť trochu vody z bazéna a oťažieť.
Dokedy je nočné pomočovanie detí v poriadku?
Stojíte bezradne v obchode pred regálom plným plienok a netušíte, po akých siahnuť? Riaďte sa číselným označením, ktoré určuje veľkosť plienok podľa hmotnosti dieťaťa.
Ako naučiť dieťa na nočník? Chce to hlavne trpezlivosť!
Než boli vyvinuté plienky tak, ako ich poznáme dnes, naši predkovia si museli poradiť podľa toho, čo bolo po ruke. Predchodcom plienok teda bol mach, zvieracie kože či listy. Až v 18. storočí sa plienky začali vylepšovať a vznikli bavlnené kusy látok, ktoré sa spájali spínacími špendlíkmi. Prvú zmienku o jednorazovej plienke nájdeme až v roku 1942 od Pauli Ström zo Švédska. Absorpčnú vrstvu v nich tvorili papierové vreckovky. Celulózové jadro do plienok vložil až Victor Mills v roku 1959.
Zdroj: plenkomanie.cz, modrykonik.cz, ppravdoveplinky.cz, blog.feedo.cz, maminka.cz, babylist.com, tehotenstvi.cz