Tipy a rady Kokos v kuchyni: Využijete olej, múku, cukor aj vodu

Keď budete vyberať kokosový orech, uistite sa, že obsahuje kokosovú vodu. Stačí s orechom zatriasť a podľa zvuku spoznáte, či je naplnený vodou. Vizuálne skontrolujte 3 škvrnky na kokose, či sú nepoškodené a čisté.

Kokosová voda nielen pri športe

V kokosovej vode nájdete mnoho vitamínov a minerálov, ako sú: vápnik, draslík, horčík, sodík a fosfor. Dá sa povedať, že je to taký prírodný izotonický nápoj. Kokosová voda je zložením podobná krvnej plazme, nedráždi žalúdok a organizmus ju dokáže dokonale využiť. Pri športe stráca telo potením veľa tekutín a po športe je nutné tieto tekutiny doplniť. Samozrejme stačí obyčajná voda, u športovcov sa stala obľúbenou práve kokosová voda.

Kokosové mlieko bez lepku a laktózy

Kokosové mlieko zoženiete v obchodoch v tekutej forme alebo dokonca v sypkej variante. V oboch formách ho môžete využiť do mnohých receptov. V orientálnej kuchyni je kokosové mlieko veľmi vďačnou surovinou, ktorá sa pridáva skoro do všetkého. Zmierňuje pálivosť a omáčkam dodáva krémovú konzistenciu.

Rovnako ako kokosový olej aj kokosové mlieko si zachováva svoje antiseptické a antibakteriálne vlastnosti. Je bohaté na vitamíny B, C, E a K a minerálne prvky. Konzumáciou kokosového mlieka znížite krvný tlak a upokojíte nervy. Vďaka tomu, že kokosové mlieko obsahuje vlákninu, podporuje správne trávenie a vylučovanie. Vápnik obsiahnutý v kokosovom mlieku prispieva k zdraviu vašich kostí, zubov a kĺbov. Neobsahuje lepok ani laktózu!

Kokos v kuchyni: Využijete olej, múku, cukor aj vodu

Kokosový cukor miesto repného

Kokosový cukor sa získava z kvetov kokosovej palmy. Dôležitou hodnotou, keď hovoríme o kokosovom cukre, je glykemický index. Kokosový cukor má totiž nízky glykemický index v rozmedzí 30 – 40. Biely repný cukor má 70. Čím vyššia hodnota glykemického indexu, tým viac daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi a tým viac tuku sa ukladá v tele. Kokosový cukor teda pokojne používajte ako plnohodnotnú náhradu repného cukru – do teplých nápojov, do smoothies, na pečenie a pod.

S kokosovou múkou vždy vajíčko navyše

Kokosovú múku získate spracovaním dužiny kokosu – vysušením, vylisovaním a rozomletím najemno. Pre tých, ktorí majú bezlepkovú diétu, je kokosová múka vhodnou surovinou na prípravu pokrmov.

Z kokosovej múky sa dajú upiecť chutné múčniky. Použite ju pri príprave palaciniek, lievancov, muffinov a pod. Hodí sa aj na zahustenie omáčok a polievok.

Kokosová múka veľa saje, pri pečení jej teda budete potrebovať približne polovičné množstvo oproti bežným múkam. Vždy ale pridajte vajíčko navyše, než uvádza recept s inými múkami. Predídete tak drobeniu cesta.

Ako sa pečie s bezlepkovými múkami?

Kokosový olej v kozmetike aj v kuchyni

Kokosový olej má mnoho využití. Dužina kokosu sa najskôr drví a z tejto drviny sa potom lisuje kokosový olej. Pokiaľ je olej vylisovaný za studena, dostaneme panenský kokosový olej. Výsledný olej je skôr tuhý, ale ak sa zahreje nad 26 °C, mení svoju konzistenciu na kvapalinu.

Kokosový olej nájde uplatnenie pri varení, hojení rán, ale aj v starostlivosti o pokožku v kozmetike. Vďaka tomu, že sa neprepaľuje, je vhodný na vyprážanie, pečenie a varenie. Výborne chutí v ázijských jedlách. Nebojte sa ho používať pri pečení dezertov. Siahnite po ňom pokojne aj počas prípravy studených pokrmov, ako sú šaláty. Výbornou voľbou je kokosový olej pri diétach.

Kokosový olej má hojivé účinky, a to vďaka obsahu kyseliny laurovej a kyseliny kaprylovej. Tie si totiž vedia poradiť s baktériami, plesňami a vírusmi. Pokiaľ si budete vonkajšie rany potierať týmto olejom, urýchli ich hojenie. Ak trpíte na akné alebo ekzémy, kokosový olej môžete použiť na potieranie aj v takýchto prípadoch. Užívať kokosový olej môžete aj vnútorne. Kokosový olej je antioxidant a pomáha ničiť plesne a huby v našom tele, preto sa používa pri liečbe kvasinkových infekcií. Tiež pomáha pri vstrebávaní vitamínov a minerálov. V kozmetike sa kokosový olej využíva napríklad na bielenie zubov. Stačí na prst alebo zubnú kefku naniesť niekoľko kvapiek oleja a masírovať. Pokiaľ ho budete užívať pravidelne, budú vaše zuby belšie a zároveň bude olej pôsobiť ako prevencia zápalu ďasien. Kokosový olej má zázračné účinky na pokožku celého tela. Spomaľuje tvorbu vrások a starnutie kože. Hydratuje vysušenú pokožku a upokojuje tú podráždenú.

Tehotné mamičky kokosový olej ocenia ako prevenciu strií alebo v prípade, že majú popraskané bradavky pri dojčení. Kokosový olej doprajte svojim vlasom a zvlášť rozstrapkaným končekom, do ktorých ho votrite a necháte chvíľku pôsobiť. Vlasom dodá lesk, regeneráciu a vyživí pokožku hlavy.

Je kokosový olej naozaj taký zdravý?

V súčasnej dobe sa vedú diskusie, či je naozaj kokosový tuk zdravý. Nutričná ​​expertka Zuzana Pavelková Šafářová vysvetľuje: "Kokos obsahuje množstvo cenných látok, ale tiež veľmi diskutované tuky. Tie sú totiž prevažne nasýtené. To znamená, že kokosový olej má rovnaké správanie a účinky ako živočíšny tuk, napríklad masť. "Kokosový tuk je preto termostabilnejší, možno ho použiť na varenie, výborne sa hodí na smaženie a pečenie. Neprepaľuje sa a nevznikajú teda potenciálne karcinogénne látky. "Nasýtených mastných kyselín všeobecne prijímame veľa vďaka nadmernej konzumácii mäsa, ktoré nášmu zdraviu preukázateľne škodia. Rozhodne nie je teda potrebné pridávať do stravy ďalší tuk. Ak však veľa športujete alebo ste v extrémnom fyzickom zaťažení, pokojne by som za studena lisovaný kokosový olej v malej miere do stravy zaradila. Existujú určité štúdie, ktoré dokazujú, že jeho konzumácia totiž zvyšuje výkonnosť, "uvádza naša spolupracovníčka.

Zdroj: g21-vitality.cz, elixi.cz, rehabilitace.infocelostnimedicina.cz, clanky.vareni.cz, bezlepkova.com, novinky.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.