Zdravý životní styl Zdravé jedlo Jesť viac zeleniny je ľahké. Objavte triky, ako na to

V našej krajine ešte donedávna panoval názor, že jediné vegetariánske jedlo je vyprážaný syr s hranolčekmi a že karfiol chutí najlepšie vysmažený v cestíčku. Takéto názory nás však, našťastie, rýchlo opúšťajú a dávajú prednosť inej pravde: že zelenina je najlepšia v čo najväčších a najrozmanitejších dávkach! Popustite teda uzdu svojej fantázii a privítajte na svojom tanieri konečne toľko zeleniny, koľko si vaše telo naozaj zaslúži!

Zapojenie zeleniny do denného jedálnička je extrémne dôležité pre psychické i duševné zdravie. Zelenina totiž prekypuje vitamínmi, minerálmi a antioxidantmi, ktoré posilňujú obranyschopnosť a prispievajú k správnemu fungovaniu orgánov ľudského tela. Jej konzumácia navyše so sebou prináša množstvo výhod. Medzi inými hlavne nízky kalorický príjem, čo znamená lepšiu kontrolu hmotnosti. Zdravotnícke organizácie nabádajú ľudí, aby zeleninu konzumovali niekoľkokrát za deň, no pre mnohých to nemusí byť také jednoduché. Problémov môžete mať hneď niekoľko:

  • Neviete, ako zeleninu pripravovať tak, aby vám chutila.
  • Je pre vás rýchlejšie jesť polotovary bez zeleniny.
  • Nepoznáte celkom výhody zeleninových pokrmov.

Nato, aby ste jedli viac zeleniny, sa nemusíte stať vegetariánom. Len sa naučte, ako mať zeleninu každý deň na tanieri a jednoducho sa jej neprejesť. Pomôžeme vám!

Pridávajte zeleninu do svojich smoothies

Zelenina váš môže sprevádzať hneď od rána, a to v chutnom a výživnom smoothie. Ak ste zvyknutí na sladké smoothie s ovocím, nemusíte svoje chute a návyky meniť hneď. Do svojho zvyčajného smoothie začnite postupne pridávať špenátové listy, do jablkovo-banánovej zmesi pridajte kučeravý kel. Práve jeden hrnček kučeravého kelu totiž obsahuje 206 % vašej dennej potreby vitamínu A, 134 % vitamínu C a až 684 % dennej potreby vitamínu K.

Namiesto tuniakovej nátierky radšej avokádová

Aj nátierky sú miestom, kam zelenina určite patrí. Zdravé zeleninové nátierky môžu nenápadne pridať do vášho jedálnička naozaj veľké množstvo zdravej zeleniny bez toho, aby ste museli neustále chrúmať šaláty.  

Tip: Na extra rýchlu zeleninovo-syrovú nátierku nakrájajte na malé kocky bielučervenú papriku, cibuľkumrkvu, zmiešajte ich s jemným krémovým syrom a dochuťte soľou a korením. Jednoduché a naozaj chutné!

Avokádová nátierka je úplne nenápadným spôsobom, ako na tanier „prepašovať“ naozaj výživnú zeleninu.

Karfiolová pizza? Prečo nie?

Aj pri príprave pizze môžete byť kreatívni a myslieť na to, že do svojho jedálnička máte zakomponovať viac zeleniny. Namiesto šunky a syra na ňu totiž môžete jednoducho naukladať ružičky karfiolu, ktoré jej dodajú skvelú chuť aj vzhľad. Pokiaľ do toho chcete ísť naozaj „po hlave“, vyskúšajte aj pizzu z karfiolového cesta.

Recept na karfiolovú pizzu

Karfiol si 4 minúty udusíte na pare, rozmixujete a v mise zmiešate s dvomi vajcami, ¼ hrnčeka múky, s oreganom, bazalkou, sušeným cesnakom, soľoukorením. Vytvarujete do tvaru pizze, pokryjete rajčinami, syrom alebo ďalším karfiolom a 15 minút pečiete asi pri 200 °C.  

Recept na karfiolovú pizzu si naozaj vychutnáte.

Šalátový wrap je skvelý nápad

Milujete sendviče a wrapy, ale zistili ste, že je v nich žalostne málo zeleniny? Čo tak vymeniť žemľu či placku za šalátový list alebo nakrájaný a opečený zemiak? Je to pohodlné a znížením množstva skonzumovaného pečiva nielenže znížite príjem kalórií, ale tiež obmedzíte zbytočné uhľohydráty a cukry. Náhrada so živými vitamínmi, s antioxidantmi a s množstvom vlákniny potom stojí za to!

Alebo skúste jarné rolky s čerstvou zeleninou v ryžovom papieri.

Zelenine patria 2/3 taniera

Kým kuracie, baranie alebo hovädzie sa vám rýchlo obje, zeleninové jedlá sa dajú pripraviť na nekonečne veľa spôsobov. Pri príprave šalátu stačí zmeniť jednu ingredienciu alebo napríklad zálievku a hneď je z neho úplne iné jedlo. Šaláty si obmieňajte podľa svojej fantázie a myslite na to, že by mali byť prítomné takmer na každom vašom tanieri – teda tvoriť z neho presne 2/3.

Tip redakcie Hello Tesco: Prečo nestráviť očakávanú grilovaciu sezónu radšej opekaním farebných zeleninových špízov s tofu ako špekáčikov či kalorických klobás?

Mnohí sa vyhovárajú aj na to, že na zeleninu a šaláty majú chuť len v lete, keď je teplo, a že zelenina v zime nezahreje. To však nie je pravda. Pomyslite si predsa na tie skvelé polievky, ktoré z obyčajnej mrkvy a petržlenu dokázali vykúzliť vaše babičky. A čo teplé šaláty, ktoré zahrejú nielen na tele, ale aj na duši?

Jesť viac zeleniny je ľahké. Objavte triky, ako na to

Odporúčame: 5 super receptov, kde by ste zeleninu nečakali

Penne s brokolicovým pestom
Tekvicový koláč s karamelizovanými orechmi
Syrové fondue v chlebe
Monster burger
Špenátová roláda s lososom  

Zdroj: healthline.com, paloeleap.com, www.zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok