Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
A tých je veru dosť. Vo svete ich existuje okolo 30 000, z toho viac ako 1 000 rastie u nás a asi len 20 odrôd sa pestuje na komerčné účely. Jablko je vďačné a všestranné ovocie. Varené či pečené, na surovo či do jablkového koláča – možností je nekonečne veľa.
Ak si chcete na záhrade vysadiť vlastné jablone, treba myslieť aj na to, že dopestovanú úrodu je následne potrebné niekde uskladniť. Vopred by ste mali zvážiť, aké máte možnosti skladovania, a podľa toho uskutočniť výsadbu stromčekov. Sypké jablká nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie, pretože nevydržia dlho v stave, v akom ste ich oberali. Dužina je postupom času čoraz mäkšia a sypkejšia. Takéto jablká rýchlo prezrievajú a strácajú svoje vlastnosti. Obľúbenú odrodu Golden Delicious teda nepestujte, radšej si z nej iba kúpte pár kusov na priamu konzumáciu. Tento druh si naozaj vyžaduje špeciálne skladovacie priestory. Takisto treba dávať pozor pri letných odrodách jabĺk – skladujú sa krátkodobo, pretože vydržia len pár týždňov. Pri výsadbe preto uprednostnite jesenné odrody. Ktoré to sú?
Fuji
Títo jablkoví „Japonci“ dozrievajú v polovici októbra. Jablká tejto odrody sú veľmi šťavnaté a sladké. Vhodné sú na uskladnenie v domácich podmienkach, vydržia vám do mája a často aj dlhšie. Existuje niekoľko klonov tejto odrody, pričom najznámejšou sú jablká Kiku. Majú identickú chuť a dostupné sú hlavne u našich poľských susedov.
Goldstar
Plody majú ružovo-zelenú farbu, sú výrazne aromatické, šťavnaté a sladké. Zbierajú sa v októbri, konzumujeme ich od januára a skladujeme do apríla. Sú vhodné na pestovanie v našej zemepisnej šírke.
Nádherné zelené jabĺčka, ktoré môžete skladovať až do mája. Tento druh patrí medzi tvrdé odrody, chuť jabĺk je skôr kyslastá.
Jablká obsahujú veľa vitamínov a dôležitých živín. Od vitamínu C, ktorý je silným prírodným antioxidantom schopným zvyšovať odolnosť tela proti infekciám, cez komplex vitamínov B, kľúčových pri tvorbe červených krviniek, až po vlákninu, ktorá zabraňuje rozvoju chorôb a zvyšovaniu zlého cholesterolu. Skúste si z nich pripraviť netradičné jablkové dezerty ako jablkovú pohánku s makom alebo výborný jablkový chrumkáč.
Najznámejší jablkový koláč je americký apple pie. Faktom je, že veľa ľudí ani netuší, že pochádza z Anglicka. Americká fráza „Za mamu a za jablkový koláč“ sa stala počas druhej svetovej vojny mimoriadne slávnou. Tento výrok bolo počuť z úst mnohých vojakov ako odpoveď na otázku, prečo nastúpili do vojny. Tým sa jablkový koláč preslávil v Spojených štátoch a stal sa ich symbolom.
Anglický apple pie
Prvý známy recept je z roku 1391 a nájdeme v ňom okrem jabĺk aj suroviny ako hrozienka, figy či hrušky.
Holandský jablkový koláč
Holandská verzia jablkového koláča má svoj pôvod v 16. storočí. Okrem jabĺk sa doň pridáva aj citrónová šťava, škorica a niekedy je obohatený aj o polevu.
Francúzsky tarte Tatin
Francúzsku verziu tohto koláča náhodne vytvorila majiteľka hotela, pani Stéphanie Tatin, ktorá sa v roku 1880 snažila upiecť tradičný jablkový koláč.
„A ty si odkiaľ? Od babičky!“ Asi tak by znela odpoveď na otázku, odkiaľ pochádza štrúdľa. Veď azda každý si pri pomyslení na štrúdľu hneď predstaví vysmiatu kuchárku v kroji naťahujúcu štrúdľové cesto cez pol izby.
Nuž ale nie je to až také slovenské, ako to vyzerá. Hovorí sa, že štrúdľa sa k nám dostala pôvodne ako turecká baklava ešte v roku 1453. Krátko nato si ju privlastnili Rakúšania a premenovali ju na jablkový závin. Vo viedenských salónoch si na jablkovej štrúdli pochutnávala aj samotná Mária Terézia! A aká je tá najlepšia štrúdľa? Chrumkavá, voňavá, s tenkým cestom, ktoré je vyťahané ako list papiera. Asi aj preto sa teší stále sa zvyšujúcej popularite a v Rakúsku sú dokonca v ponuke aj špeciálne odrody – štrúdľové jablká.
Nadšenci štrúdle pravidelne organizujú súťaž v ťahaní štrúdľového cesta. Prvenstvo získal Rakúšan Roman Heumer, ktorý za minútu a 53 sekúnd dokázal vytiahnuť štrúdľové cesto do dĺžky troch štvorcových metrov a upiekol z neho jablkovú štrúdľu dlhú 252 cm.
Jablká však nie sú výborné len v koláčoch. Vyskúšajte naše špeciality – voňavé jablká v pahrebe alebo bôčikovú roládu s jablkami.
Je to vhodné pre vegánov, je to nízkohistamínové, bezlepkové a bezlaktózové, ale určite to nie je bez chuti. Čo je to? No predsa jablková raw torta. Novodobý výraz „raw“ predstavuje jedlá pripravené zo surových ingrediencií bez tepelnej úpravy. Na prípravu takýchto nepečených tortičiek či koláčov sú jablká ako stvorené. Vyskúšajte kombináciu jabĺk, datľového sirupu, maku a kokosového oleja a na korpus použite mandle a datle. Veru, aj jablkové rožky budú závidieť.
Jedno jablko denne a máte o zdravie postarané, hovorí sa. A keď ich nestíhate jesť a máte ich viac než dosť, spracujte ich napríklad do podoby jablčného octu. Tento univerzálny liek a čistič v jednom si poradí so zvädnutými kvetmi, s poškriabaným nábytkom, páchnucim smetným košom, lepkavými odtlačkami na oblečení či s upchatým odtokom. Jablčný ocot si jednoducho a lacno vyrobte s nami doma.
Zdroj: zahrada.sk, wikipedia.org, restauracie.sme.sk