Tipy a rady Hurá na bicykel! Vezmite si jedlo na výlet so sebou

Keď začínate poctivo spaľovať kalórie na bicykli, je nutné dať si občerstvenie, aby ste sa vyhli únave a vyčerpaniu. Nikto totiž nemá rád ten pocit, keď sa nachádza na polceste do kopca a jednoducho mu dôjde dych. Trik spočíva v tom, že svoj zásobník musíte doplniť kvalitným a správnym „palivom“ ešte skôr, než vyrazíte na výlet. Pripravili sme si preto pre vás 7 pochúťok s obsahom sacharidov a bielkovín, ktoré si môžete vziať na cyklovýlet so sebou.

Ako sa najesť pred jazdou na bicykli a čo radšej vynechať

Správne doplnenie energie je pri jazde na bicykli, ale aj pri športovaní všeobecne, veľmi dôležité. Len tak totiž môžete zo svojho tréningu vyťažiť maximum. Základným palivom pri cvičení sú uhľohydráty, ktoré sú potom uložené vo svaloch a pečeni. Telo je však schopné skladovať iba relatívne malé množstvo sacharidov, čo je dôvod, prečo je ich dopĺňanie také dôležité.

Ak sa chystáte na bicykel, doprajte si ľahko stráviteľné jedlo, ktoré nezaťaží žalúdok. Po väčšom jedle si vyhraďte na vytrávenie dve až tri hodinky, menším jedlám bude stačiť aj 30 minút. Záleží tiež na tom, či na bicykel vyrážate hneď ráno alebo až popoludní.

Ak vyrážate ráno, zvoľte niektorú z týchto raňajkových možností:

Vyrážate popoludní? Na obed si pripravte napríklad:

Pred jazdou na bicykli rozhodne vynechajte nadbytočnú porciu kofeínu, ťažké a mastné jedlá, zvýšené množstvo vlákniny alebo potraviny, o ktorých viete, že vám môžu spôsobovať bolesti brucha či iné tráviace ťažkosti. Samozrejme, vyhnite sa tiež alkoholu či príliš ostrým jedlám.

Baterky vám na cyklovýlete pomôžu doplniť aj RAW energetické kocky.

Hurá na bicykel! Vezmite si jedlo na výlet so sebou

Ako sa najesť po jazde na bicykli

Konzumácia tých správnych potravín po jazde je nevyhnutná pre doplnenie zásob proteínov a sacharidov, ktoré predstavujú účinnú pomoc pre tvrdo pracujúce svaly.

Dbajte na to, aby ste energiu doplnili najlepšie do hodiny od príchodu z cyklovýletu.

Doprajte si proteíny v kuracom mäse alebo rybách.

Desiate na bicykel

Ak sa chystáte na hodinový výlet, nemusíte sa stresovať s desiatou. Jedna hodina bez jedla na bicykli ešte nie je kritická. Po tomto čase by však jazdci mali počítať s doplnením malého množstva sacharidov. Takáto desiata pomáha zvyšovať hladinu glukózy v krvi a poskytuje palivo svalom, takže pomáha udržiavať dostatočný stupeň energie. Ľahko vstrebaný sacharid je dôležitým palivom aj pre mozog – ten umožňuje telu pracovať dlhšie, aj keď je človek unavený.

Rýchlou desiatou, ktorá sa vám zmestí aj do cyklistického dresu, sú banány, energetické tyčinky alebo energetické nápoje.

Domáci energetický drink

Potrebujete:
500 ml kokosovej vody
4 citróny
2 limetky
3/4 šálky cukru
1 l vody

Cukor zmiešajte s jednou šálkou čistej vody a ohrejte pri nízkej teplote, kým sa celkom nerozpustí. Zvyšok vody nalejte do džbánu. Z citrónov a limetiek vytlačte šťavu, sceďte ju cez sitko, nalejte do džbánu s čistou vodou a pridajte kokosovú vodu. Podľa chuti prilejte pripravený cukrový sirup, aby bola limonáda dostatočne sladká.

Zdroj: www.bbcgoodfood.com, www.avogel.co.uk, www.bicycling.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok