Zdravý životní styl Zdravý štýl Horský, cestný, mestský? Aký typ bicykla si vybrať?

Každý z nás vie niečo o bicykloch. Prinajmenšom aspoň to, ako vyzerajú, ako sa s nimi musíme správať na ceste a že na nich nie je vhodné nosiť široké nohavice. Či už sa chcete zaradiť medzi sviatočných, alebo medzi pravidelných cyklistov, na začiatok by ste mali vedieť, že bicyklov je niekoľko druhov. Vyberiete si ľahko – stačí, ak viete, kam chcete na bicykli jazdiť. Ďalej vám pomôže náš prehľad, ktorý vám uľahčí orientáciu v tých základných modeloch, aby ste pochopili rozdiely medzi horským, cestným, tým so skratkou BMX, hybridným či tandemovým bicyklom. Držte si prilby, bude to jazda!

Horský bicykel na cesty aj do polí

Horské bicykle sú obľúbené u väčšiny populácie, pretože sa s nimi dostanete takmer všade a veľa vydržia. Majú širšie pneumatiky s priemerom 26 (niekedy aj 29) palcov, silné ráfiky a odolnejšie plášte s hrubým vzorom. Vďaka nim na takom bicykli jazdec lepšie drží stabilitu aj na menej upravovaných cestách, lesných chodníčkoch alebo pri jazde cez prekážky. Menší rám bicykla zabezpečuje lepšiu ovládateľnosť a odpružená predná vidlica zasa zvyšuje pohodlie pri jazde v teréne. Horské bicykle sa vyznačujú širšími plochými riadidlami, ľahko ovládateľnými brzdami aj páčkami na prehadzovanie. Ak si doprajete iba lacnejší model, nevyrážajte s ním na strmé horské zjazdy. Takéto modely budú skôr ideálne na výlety po nespevnenej ceste. Zabehnite si po horský bicykel teraz do Tesca!

Kam s ním vyraziť: lesné chodníky, horské chodníky, nespevnená cesta, štrk, jazda cez prekážky

Enduro pre odvážnejších

Túžite posunúť hranice klasickej horskej cyklistiky na vyšší level? Vhodným partnerom pre skúsenejších jazdcov je práve enduro. Kombinuje totiž skvelé technické vlastnosti horských bicyklov s možnosťou vytrvalostnej jazdy. Vďaka nim môžu pretekári zvládať všetko, teda prudké a dlhé výjazdy aj náročné zjazdy.

Kam s ním vyraziť: dlhšie preteky v teréne, ostré výjazdy, jazda cez prekážky

Prečo je bicyklovanie také dobré? Spoznajte 15 výhod bicyklovania!

Mestský bicykel pre štýlových

Chcete bicyklom štýlovo jazdiť na nákupy, do práce či za priateľmi v rámci svojho mesta? Potom bude pre vás ideálny pohodlný mestský bicykel. Mestské bicykle sú vybavené nižším rámom na jednoduché nasadanie, prehadzovaním iba s niekoľkými rýchlosťami, krytom reťaze, aby ste si nezašpinili nohavice alebo sukňu, praktickými blatníkmi proti špliechaniu blata a vody, ale aj stojanom či košíkom, kam si môžete pohodlne odložiť svoj nákup. Elegantný dizajn, komfort a bezpečnosť sú tri faktory, ktoré mestské bicykle úplne odlišujú od tých ostatných. Medzi mestské bicykle patrí aj tzv. cruiser. Mestské bicykle kúpite už aj v Tescu!

Kam s ním vyraziť: krátke vzdialenosti po upravených cestách, niekoľkokilometrové vychádzky v rámci mesta alebo dediny

Trekingový bicykel – hybrid

Trekingové bicykle alebo aj hybridy sa nachádzajú niekde medzi mestskými a horskými bicyklami. Ide presne o modely, ktoré fungujú tak, ako to znie – snúbia v sebe totiž všetky výhody, ale bohužiaľ aj nevýhody kompromisov medzi mestským a horským bicyklom. Na ceste sú síce oveľa rýchlejšie než horské bicykle, na druhej strane však pre jemnejší dezén a tenšie pneumatiky neudržia rovnováhu natoľko, aby ste s nimi mohli v lese či na nespevnenej vozovke poriadne vyvádzať. Ideálne sa hodia pre cyklistov, ktorí nejazdia veľmi často, ale skôr len rekreačne. Sú pohodlnejšie než cestné bicykle, a tak skvele poslúžia na dlhšie výlety po cyklotrasách. Vyberte si svoj trekingový bicykel v Tescu

Kam s ním vyraziť: dlhé túry po cestách, pevné cesty

Cestný bicykel

Cestné bicykle spoznáte celkom ľahko podľa ich úzkych pneumatík a zakrivených riadidiel. Vďaka ich extrémnemu výkonu a rýchlosti sa na nich stanete pánmi ciest. Väčšie, tenké kolesá napomáhajú rýchlej jazde aj pri vynaložení minima energie, prispôsobené úchyty s možnosťou prechytenia do niekoľkých pozícií zas umožňujú výber jazdy od pohodlnejšej vo vzpriamenej polohe až k agresívnejšej a rýchlejšej v prikrčenej póze. Ak bývate v mieste s infraštruktúrou prispôsobenou cyklistom a máte radi adrenalín, cestný bicykel bude pre vás tým správnym partnerom.

Kam s ním vyraziť: dlhšie trasy po upravených cestách

BMX

Skratka BMX je odvodená z názvu Bicycle Motorcross, čo znamená, že tento bicykel je špeciálne upravený pre cross – krátke preteky na nespevnenej trati s hlinou, umelo vytvorenými vlnami a tzv. klopenými zákrutami. Takéto bicykle majú iba jeden rýchlostný stupeň, nízky rám a pneumatiky s väčšou hrúbkou. BMX bicykle toho vydržia naozaj veľa, sú robustné a upravované podľa toho, na ktorú disciplínu sa využívajú.

Kam s ním vyraziť: motokrosové nespevnené trate

K bicyklu patrí aj vhodné oblečenie. Dá sa obliecť funkčne, a pritom lacno

Horský, cestný, mestský? Aký typ bicykla si vybrať?

Vytlačiť stránku
Zdielať článok