Zdravý životní styl Relax Drevo, lino či vinyl: Umývanie podláh rýchlo a bez šmúh

Čistá podlaha je znak čistej domácnosti. Nehovoriac o tom, že podlahu berieme ako investíciu a jej nákladné výmeny či opravy často neprichádzajú do úvahy. Starostlivosť o podlahu však vyžaduje veľa energie a času, ktorými neradi plytváme. Poďme sa pozrieť na to, ako sa o podlahové krytiny postarať jednoducho, ale zato efektívne.

Na udržiavanie podlahy potrebujete:

  • vysávač alebo jemný zmeták,
  • mop alebo mäkkú handru,
  • ochranné rukavice,
  • čistú vodu,
  • kýbel.

Zostáva sa len zamerať na to, akú podlahovú krytinu máte doma.

Starostlivosť o linoleum

Linoleum si našlo svoje pevné miesto v srdciach mnohých milovníkov rozumných riešení za dobrú cenu. Je netoxické, recyklovateľné, štýlové a navyše príjemné na dotyk. Aby tzv. lino vydržalo čo najdlhšie v dobrom stave, mali by ste ho pravidelne vysávať a tiež umývať. Najistejším riešením je použitie špeciálneho prípravku pre linoleum, ktoré namiešate v pomere 2 – 3 viečka do 5 litrov teplej vody a linoleum zotriete mopom alebo mäkkou handrou.

Tip: Domáci čistiaci prostriedok na linoleum
Nemáte poruke čistiaci prostriedok na linoleum? Pripravte si ho doma sami. Použiť môžete čistiaci roztok z octu v pomere 1:1 s teplou vodou alebo do 3 litrov vody primiešať asi sedem kvapiek prostriedku na umývanie riadu.
Pozor! Ocot nepoužívajte na podlahy z prírodných materiálov!

Nájdite i ďalšie návody na prípravu domácich EKO čistiacich prostriedkov za pár korún

Čistenie laminátovej podlahy

Laminátová podlaha vyzerá často rovnako pekne ako drevo, avšak vyžaduje úplne inú, špeciálnu starostlivosť. Na jej umývanie nie je vhodné používať príliš veľké množstvo vody a netreba to preháňať  ani s čistiacimi prostriedkami. Špecializovaný čistič na podlahu rozmiešajte iba v pomere 2 viečka na 5 litrov teplej vody a zotrite niekoľkokrát vyžmýkanou mäkkou handrou alebo mopom.

Na laminátové podlahy nepoužívajte vosk ani leštidlá.

Ani odolnejšie nečistoty u vás nebudú mať šancu! Ak sa vám "podarí" poliať laminátovú podlahu voskom alebo ju zalepiť žuvačkou, schlaďte škvrnu ľadom a potom opatrne odstráňte plastovým nožom či kreditkou.

Čistenie vinylovej podlahy

Pre vinylovú podlahu platia veľmi podobné zásady ako pre laminátovú. Každý typ podlahy sa však môže trochu odlišovať, a preto nezabúdajte pozorne čítať informácie o údržbe podlahovej krytiny priamo od výrobcu. Vinylovú podlahu po použití čistiaceho prostriedku umyte čistou vodou. Dbajte na to, aby krytina zostávala vždy suchá a chráňte ju pred poškriabaním.

Drevo, lino či vinyl: Umývanie podláh rýchlo a bez šmúh

Nechce sa vám do umývania podláh? Motivujte sa spaľovaním kalórií. Pri upratovaní to ide ľahko

Udržiavanie drevenej podlahy

Drevo vykúzli teplo domova a prežíva generácie. Či už sa rozhodnete pre parkety, plávajúcu podlahu alebo masív, voľba dreva znamená veľkú investíciu do bývania a určite sa budete snažiť zachovať ju v čo najlepšej kondícii. Starostlivosť o drevenú podlahu vyžaduje pravidelné vysávanie a tiež umývanie. Ak ste stavili na podlahu bez povrchovej úpravy či napustenú olejom, môžete ju umývať handrou jemne navlhčenou v čistiacom prostriedku. V prípade, že sú drevené povrchy lakované, stavte na kvalitné leštenky.

Tip proti škvrnám na drevenej podlahe:
Ak si účinkom prostriedku na drevo nie ste úplne istí, odskúšajte ho najskôr na nenápadnom mieste.

Umývanie mramorovej podlahy

Mramorová podlaha je stávkou na luxus. Tento elegantný kameň si zaslúži prvotriednu starostlivosť. Zabudnite pri ňom na vysávače, ktoré ho môžu poškrabať alebo na akékoľvek kyseliny, ktoré na ňom zanechajú nepekné škvrny (napríklad ocot alebo citrón). Pre odstránenie nečistôt z mramora pravidelne používajte mäkkú prachovú utierku či mop, umývajte iba čistou vodou alebo jemným čističom s neutrálnym pH, ktorý minimalizuje zvyškový film a iné šmuhy. Po takomto čistení ešte vytrite mramorovú podlahu dosucha, aby ste zabránili korózii alebo škvrnám.

Ako chrániť podlahy všeobecne?

  • Používajte ochranné vankúšiky na spodnej časti nábytku
  • Podlahy pravidelne vysávajte
  • Ak sa povrchy ušpinia škvrnami, okamžite ich zotrite
  • Umývajte pravidelne iba kvalitnou handrou navlhčenou teplou vodou
  • Chráňte rohy v namáhaných zónach (vchod do bytu, východ na terasu / balkón, ...).

Čistiace prostriedky nielen na podlahu vám privezie TESCO až domov


Zdroj: architecturaldigest.com, rd.com, realsimple.com, jakcistit.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.