Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Správne skombinovaná porcia mäsa a prílohy tvorí základ pre ľudské telo a jeho fungovanie. Priemerná ročná spotreba mäsa na jedného obyvateľa Európskej únie je približne 69 kilogramov. Najobľúbenejšie je kuracie mäso. Jeho produkcia sa každý rok zvyšuje omnoho rýchlejšie, než pri iných druhoch mäsa.
Kuracie mäso sa považuje za veľmi obľúbený druh mäsa, a to najmä vďaka nízkemu obsahu kalórií a lepšej stráviteľnosti. Obsahuje minerály dôležité pre srdcovo-cievnu a nervovú sústavu a tiež množstvo nenasýtených mastných kyselín. Na rozdiel od bravčového kuracie mäso znižuje hladinu cholesterolu a odporúča sa konzumovať dvakrát týždenne.
Kuracie mäso je najdôležitejšou potravou pre ľudí po operácii a pre ľudí s oslabenou imunitou. Je výbornou prevenciou srdcového infarktu a normalizuje metabolizmus.
Mäso by sa malo v detskom jedálničku objaviť až po ukončenom prvom roku dieťaťa. Najlepšou formou je kurací vývar alebo len čisté varené mäso. Práve zvyšky kuracieho mäsa sú vhodným základom prvých príkrmov. Pozor však treba dať na to, aby ste pri príprave použili nesolené a nekorenené zvyšky mäsa.
Najvhodnejšou úpravou kuraciny pre deti je varenie vo vode alebo na pare. Mäso by malo byť pred podávaním nakrájané na malé kúsky alebo jemne roztlačené vidličkou, aby si s ním dieťa vedelo poradiť.
Prieskumy ukazujú, že muži zjedia až o 57 % viac mäsa ako ženy. Rodové stereotypy sa taktiež podpisujú pod to, čo jeme. Ženy skôr inklinujú k šalátom a sladkým jedlám. Mnohí muži tiež veria, že bez mäsa budú hladní, preto sa im na tanieroch objavuje tak často.
Ženy na rozdiel od mužov, ktorí zväčša chcú mať na tanieri veľké, čerstvé kusy mäsa, preferujú skôr využívanie zvyškov kuracieho mäsa z varenia, keďže si ich môžu natrhať do šalátov, zabaliť do wrapov či pripraviť z nich chutnú nátierku.
Ak vám zostalo z obeda kuracie mäso, máte niekoľko možností, ako s ním naložiť. Poznáme dva najlepšie spôsoby – použite ho do polievky alebo do kuracieho soté.
Kurací vývar je dlhé roky považovaný za všeliek, pomáha pri nádche aj po prehýrenej noci. Zahrieva celé telo, je vhodný pri prechladnutí, hydratuje, dodáva telu dôležitý kolagén, zásobuje telo vitamínmi A, D a E a zbavuje ho toxínov.
Kuracie soté pochádza z francúzskeho slova „sauté“, čo znamená minútka. Mäso sa pripravuje kombináciou opekania a dusenia, vďaka čomu má jedlo obzvlášť výraznú chuť. Pred opekaním by malo byť mäso dôkladne osušené, aby nepúšťalo priveľa vody. Ak budete na kuracie soté používať už uvarené mäso z polievky, tento problém vás nemusí trápiť. Kuracie soté je rýchle jedlo, do ktorého môžete pridať akékoľvek ďalšie suroviny.
Do kuracieho soté môžete tiež v závere pridať smotanu – získa tak lahodnejšiu chuť. Pridávajte ju však pomaličky po lyžičkách a nezabudnite ju dochutiť čerstvým mletým korením, aby sa jej chuť ešte zvýraznila.
Časť mäsa, ktoré si odložíte na kuracie soté, môžete použiť aj na prípravu jedla pre deti a vykúzliť tak chutné kuracie s karotkou a hráškom. Uvarené mäso stačí jednoducho pomlieť.
A čo kurací paprikáš s pečenou tekvicou hokkaido? Aj v tomto jedle môžete hravo zužitkovať zvyšky kuracieho mäsa.
Kuracie soté na thajský spôsob môžu vyskúšať tí, ktorí radi experimentujú v kuchyni. O netradičnú chuť sa postarajú kokosové mlieko a karí omáčka. A keď už sa vrhnete na tú exotiku, vyskúšajte aj verziu s orechmi kešu a so sójovou omáčkou v podobe kuracieho soté s jarnou cibuľkou.
Ak máte chuť na niečo netradičné a voňavé, vyskúšajte kuracie soté so škoricou a čerstvými bylinkami.
Na zahustenie je vhodné použiť škrobovú múčku rozmiešanú s jednou lyžicou vody, ktorú vlejete do 1/4 litra tekutiny. Za stáleho miešania metličkou uvediete do varu a varíte maximálne dve minúty, až kým omáčka nezhustne. Na záver môžete pridať ešte lyžičku masla, aby bolo kuracie soté krásne lesklé.
Zdroj: farmersgirlkitchen.co.uk, theguardian.com