Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Slovo karneval je kresťanského pôvodu a pochádza z latinského slova „carne levare“, čo znamená „odstrániť mäso“. Predstavuje posledné obdobie hodovania, osláv a „rozlúčky s mäsom“ pred pôstnym obdobím. Fašiangy či karneval sa obvykle konajú v priebehu februára alebo začiatkom marca. Nielen slovenské fašiangy, ale aj známy karneval v Riu de Janeiro patria medzi slávnosti, počas ktorých sa tešia obľube sladké a vyprážané jedlá, akými sú aj šišky.
V starom Ríme a Grécku sa vyprážali kúsky sladkého aj slaného cesta. Arabi ponárali vyprážané cesto do sladkého sirupu a Nemci obľubovali pikantné šišky. Do Ameriky ich priniesli Holanďania. Americké šišky sa stali populárnymi raňajkami a ročná spotreba týchto sladkých šišiek na milión spôsobov prekročila už magickú hranicu desať miliárd.
O histórii šišiek sa môžete dočítať viacero romantických príbehov či mýtov. Napríklad takí Viedenčania prisahajú, že šišky vynašla známa kuchárka Cecília v roku 1690. Nešťastne zaľúbená pekárka omylom hodila pripravené cesto do oleja a nie do rúry a tak vznikli vyprážané šišky.
U nás sa tieto dobroty spolu s kysnutými závinmi, makovými a tvarohovými koláčmi objavovali na dedine aj v mestách, u bohatých aj chudobných. Bežne sa piekli pri narodení dieťaťa, počas sezónnych prác, ale najčastejšie rozvoniavali počas fašiangového obdobia.
Konzumácia vyprážaných šišiek má v Európe rituálny charakter – súvisí s plodnosťou, blížiacou sa jarou aj s prebúdzaním prírody.
Každá rodina má svoj osvedčený recept na šišky. Pod rôznymi regionálnymi názvami sa skrýva kysnuté cesto s rumom. Väčšinou sa vyprážané šišky posypú práškovým cukrom a naplnia marhuľovým džemom. Novodobé šišky sú plnené bielkovou penou našľahanou s jahodovým džemom, prípadne čokoládou, či poliate rôznymi polevami.
Ak vám vyprážané šišky prekážajú alebo vám zdravotné problémy jednoducho tento typ prípravy nedovolia, upečte si ich. Fašiangové fánky pripravené v rúre či pečené šišky s brusnicovou polevou zaťažujú organizmus oveľa menej.
Tvarohový koláč, ktorý tiež patrí medzi tradičné fašiangové jedlá, si môžete pripraviť aj v modernejšej podobe – ako náš vláčny tvarohový koláč s jahodami. Tento koláč je veľmi obľúbený u detí a ak ich chcete potešiť ešte viac, pripravte ho vo forme na mafiny.
Rovnako chutný a zároveň moderný je veľkonočný makový cheesecake.
Ak sa rozhodnete tento rok stráviť fašiangy v Benátkach, určite budú na každom rohu rozvoniavať slávne talianske šišky castagnole. Keď si však sviatky užívate doma, pripravte si vlastné castagnole. Ponúkame vám tradičný benátsky recept na šišky.
200 g hladkej múky
60 g práškového cukru
1 PL prášku do pečiva
štipku morskej soli
1 citrón bez chemickej úpravy (bio)
2 veľké vajíčka
40 g masla izbovej teploty
1 PL anízového likéru
1 ČL vanilkového extraktu
1 l kvalitného oleja na vyprážanie
Postup:
Ak chcete šišky vypražiť zdravšie, použite arašidový olej. Arašidový olej obsahuje množstvo kvalitných tukov, ktoré umožňujú zahrievať ho na vysoké teploty. Má lahodnú orieškovú chuť aj vôňu a hodí sa na vyprážanie, grilovanie aj pečenie.
Vhodný je aj do kysnutých závinov. Pri príprave orechového závinu použitie na praženie orechov práve arašidový olej. Zvýrazní ich chuť a dodá závinu príjemnú vôňu.
Zdroj: allthatsinteresting.com, greatitalianchefs.com, austria.info