Zdravý životní styl Zdravý štýl Ako si vybrať oblečenie na bicykel?

Pri výbere cyklistického oblečenia mnohí tápajú. Máte sa spoľahnúť len na svoju starú dobrú šuštiakovú bundu alebo si zaobstarať niečo naozaj kvalitné, no za väčšiu sumu?

Aj na lacný bicykel si oblečte kvalitné oblečenie

Pred kúpou je dobré byť informovaný a vedieť, čo chcete. Budete sa na bicykli len premávať na nákup do samoobsluhy za rohom či do parku alebo, naopak, máte v pláne dlhé trasy v náročnejšom teréne? Na zreteľ by ste mali brať aj nálady počasia, poveternostné podmienky, cenu oblečenia a hlavne svoju bezpečnosť. Ukážeme vám, ako sa z tohto bludiska vymotať podľa možnosti oblečený presne na to, čo práve potrebujete. A tiež tak, aby ste sa so svojím bicyklom zladili a predviedli ho v tom najlepšom svetle.

Vydajte sa na výlet po slovenských cyklochodníkoch. Nájdite s nami tie najlepšie!


Prečo uprednostniť funkčné oblečenie?

Premýšľate nad tým, prečo si profi cyklisti, ale aj laici kupujú drahé funkčné oblečenie s lycrou a utrácajú zaň až astronomické sumy? Odpoveď je jednoduchá – pre pohodlie. Kvalitné oblečenie na cyklistiku totiž dokáže hotové divy. Aj keď je priliehavé, krásne vás zahreje, rýchlo prepúšťa pot, má schopnosť rýchlo uschnúť a poskytuje podporu, ktorú pri cyklistike jednoducho potrebujete. Dôvodov, prečo vsadiť na kvalitné oblečenie, je hneď niekoľko:

Cyklistický odev perfektne sedí

Môžete si byť istí, že keď sa nakláňate nad riadidlá svojho bicykla, so špecializovaným oblečením sa vám nikdy nestane, že by vám „liezol von“ chrbát. Tričká aj bundy sú v zadnej časti predĺžené, nohavice, či skôr legíny, majú zvýšený sed tak, aby poskytovali nielen teplo, ale aj pevnejšiu oporu spodnej časti chrbta. Aj dlhé rukávy bývajú elastické a o niečo dlhšie, aby vám pohodlne zakryli zápästia, keď sa natiahnete.

Tip: Po výdatnom cyklistickom výkone doprajte svojej pokožke kvalitnú starostlivosť.

Vodoodolné, a predsa vzdušné materiály

Je mnoho dôvodov, prečo sa cyklistické oblečenie nevyrába z obyčajnej bavlny. Tá totiž vpíja pot, navlhne a potom chladí. Poznáte ten pocit, keď vyšliapete vysoký kopec a potom sa z neho máte „spustiť“ dolu? Najprv záplava potu, potom schladenie a následne zima. To sa vám nestane s funkčným oblečením, ktoré z vašej pokožky odvádza pot – ten sa potom odparuje a rýchlo schne. Vodoodolné vrchné vrstvy cyklistického oblečenia nevpustia dovnútra žiadnu vlhkosť, ale zároveň ju dokážu odvádzať von. Takéto priedušné materiály sa potom používajú v kombinácii s ventiláciou, ktorá od tela odvádza horúci vlhký vzduch. Samozrejme, tieto ventily nájdete na miestach, kam sa nedostane voda zvonka – napríklad pod pazuchami.

Aké má cyklistika výhody a ako sa, naopak, vyrovnať s rizikami, ktoré prináša? To sa dozviete s nami! 

Ako si vybrať oblečenie na bicykel?

Šortky, ktoré tlmia nárazy

Z vypchávok cyklistických nohavíc sa mnohí smejú, ale len do okamihu, keď ich vyskúšajú na vlastnej koži. Tí, ktorí sa venujú jazdeniu na bicykli alebo propagácii cyklistiky, totiž vedia, že všitá vrstva peny dokáže absorbovať nárazy a otrasy, a tak predchádza väčším bolestiam panvy. Ďalšou dôležitou funkciou je schopnosť pravidelne rozložiť látku, ktorá sa pri jazde na bicykli dotýka kože, aby sa nepríjemne nezarezávala - áno, pod cyklistickými nohavicami sa už štandardne nenosí spodná bielizeň.

Tip: Proteínový snack na výlete na bicykli skvele zasýti a dodá potrebnú energiu. Nájdite svoj obľúbený jednoducho online v Tescu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Na bezpečnostné prvky oblečenia musíte dbať, či už máte drahý, alebo lacný bicykel. Bezpečnosť a viditeľnosť dodržiavajte, aj keď jazdíte len občas a skôr „vychádzkovo“. Chýbať by nemali:

  • prilba na bicykel,
  • ochranné rukavice,
  • okuliare na ochranu očí pred vetrom, slnkom či hmyzom,
  • reflexné prvky (ako reflexné pásky a odrazky),
  • kvalitné topánky, tiež môžu obsahovať reflexné prvky,
  • skôr obtiahnuté oblečenie, ktoré sa nezamotá do reťaze,
  • fluorescenčné, jasné farby oblečenia.

Športové oblečenie nájdete aj v našej F&F kolekcii.

Zdroje: www.bicycling.com, www.kidshealth.org, www.road.cc

Vytlačiť stránku
Zdielať článok