Dieťa Tehotenstvo Týchto 12 problémov trápi tehotné ženy najviac

Aj by ste si chceli vychutnať radosť z blížiaceho sa príchodu nového člena rodiny, len keby vám nebolo tak zle. Keby ste neboli taká unavená, nepálila vás záha, neboleli nohy a prsia a vôbec… Čo je na tom tehotenstve také krásne? Prečo práve vy musíte takto trpieť? Tak sa usaďte, vyložte si tie ubolené, opuchnuté nohy a čítajte.

1. Únava

Vaše telo pracuje usilovnejšie, rýchlejšie pumpuje krv po celom tele a váš metabolizmus sa zrýchľuje, takže niet divu, že ste vyčerpaná. Odpočívajte vždy, ak je to len trochu možné. Aj krátke zdriemnutie pomáha.

2. Svrbiace pokožka

Pokožku pravidelne hydratujte telovými mliekami a kúpeľovými olejmi. Strie majú rovnakú príčinu ako vrásky – vyhnete sa im iba ak máte šťastie a dobré gény, ale krémy pomáhajú pokožku udržiavať hydratovanú.
Ak ste v posledných štyroch mesiacoch tehotenstva a všetko vás svrbí alebo vás svrbia dlane a chodidlá, môže sa jednať o intrahepatálnu cholestázu. Je to potenciálne závažná porucha pečene, ktorá sa môže rozvinúť počas tehotenstva, a preto navštívte svoju pôrodnú asistentku alebo lekára.

3. Kŕče nôh

Bolestivé kŕče v noci môže v neskorom štádiu tehotenstva spôsobovať zvýšená hladina estrogénu. Lýtka si premasírujte alebo si ich pretiahnite ohnutím špičky chodidla proti kŕču. Pomáha aj magnézium, o jeho užívaní sa poraďte s lekárom.

4. Opuchnuté nohy a členky

Opúchanie spôsobuje zadržiavanie tekutín a rozšírené žily na nohách. Dajte si nohy hore, chodievajte v topánkach na 5-centimetrovom opätku. Vyhnite sa tesným ponožkám a topánkam. Ak vám znenazdajky začne opúchať tvár, ruky alebo nohy, kontaktujte svoju pôrodnú asistentku alebo lekára, pretože sa môže jednať o preeklampsiu, ktorú spôsobuje zvýšený krvný tlak.

5. Kŕčové žily

Toto je ďalšia častá vec, na ktorú sa tehotné ženy sťažujú. Hormón progesterón uvoľňuje žily v nohách, ale náchylnosť na kŕčové žily je dedičná. Noste tehotenské pančucháče a snažte sa udržiavať v pohybe, aby ste napomohli prietoku krvi.

6. Bolesti hlavy

Na začiatku tehotenstva ich pravdepodobne spôsobuje estrogén a môžu prerušovane trvať niekoľko týždňov. Pomôcť môže jemná masáž krku od partnera alebo vyskúšajte ľadový či teplý obklad. Lieky proti bolesti neužívajte, pokiaľ vám ich nepredpísal lekár. Ak máte obavy, navštívte bezodkladne lekára.

7. Bolesť prsníkov

Vaše prsia sa vám môžu zdať plnšie a citlivejšia ako obvykle, pretože už počas prvých týždňov po počatí sa začínajú pripravovať na dojčenie. Noste dobre padnúcu podprsenku bez kostíc, ktorá sa vášmu meniacemu telu prispôsobí a ponúkne dostatočnú podporu. Väčšiu veľkosť si môžete užívať už celkom skoro – počas tehotenstva nie je zväčšenie pŕs aj o niekoľko čísel nič neobvyklé.

8. Zápcha a hemoroidy

Stúpajúca hladina hormónu progesterónu a dieťa, tlačiace na okolité orgány, môžu črevá spomaliť. Aby ste sa vyhli zápche, jedzte veľa ovocia a zeleniny 

a pite dostatočné množstvo vody. Ak dostanete hemoroidy, obráťte sa na lekára alebo lekárnika.

9. Syndróm karpálneho tunelu

Spôsobuje ho tlak zo zadržiavanie tekutín, ktorý pôsobí na nerv v zápästí. Následkom je brnenie a necitlivosť v prstoch, ktoré sa s blížiacim sa dátumom pôrodu zhoršujú. Môže vám pomôcť ortéza zápästia, ale väčšina žien ju nepotrebuje a tento problém po pôrode odznie. Úľavu vám prinesie krúženie zápästím a otváranie a zatváranie dlane.

10. Pálenie záhy

Pálenie záhy je v neskoršom štádiu tehotenstva bežné. Progesterón uvoľňuje záklopku medzi žalúdkom a pažerákom, a preto sa do pažeráka môže dostať malé množstvo žalúdočných kyselín, ktoré spôsobuje bolestivé pocity pálenia. Vyhnite sa koreneným, tučným a vyprážaným jedlám. Snažte sa jesť hlavné jedlo na obed a počas jedla príliš nepite. Mohlo by vám pomôcť spať podopretá vankúšmi. Ak je pálenie veľmi silné a trvá dlho, konzultujte so svojim lekárom užívanie antacíd.

11. Krvácanie z nosa

Zvýšené prekrvenie počas tehotenstva môže spôsobiť rozšírenie jemných krvných ciev v nose, takže sa môžu ľahšie pretrhnúť. Krvácanie z nosa sa najčastejšie objavuje, keď ste prechladnutá alebo máte alergiu a tiež keď vám nos opuchne alebo vyschne, napríklad v chladnom počasí alebo prašnom prostredí. Vždy smrkajte opatrne, pite počas dňa dostatočné množstvo vody a keď kýchate (samozrejme do vreckovky), majte ústa otvorené.

12. Krvácajúce ďasná

Sú znakom zápalu ďasien. Zuby si čistite veľmi jemne aspoň dvakrát denne, ale ideálne po každom jedle, a navštívte svojho zubára.

Tipy na rannú nevoľnosť

Nevoľnosť a vracanie môžu prichádzať nielen ráno. Dobrou správou je, že ranná nevoľnosť väčšinou po 14 týždňoch odznie. Horšou, že v niektorých prípadoch trvá až do pôrodu. Vyskúšajte zázvorový čaj, sušienky alebo jeho kandizovanú formu a harmančekový či mätový čaj.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok