Dieťa Batoľa Rozvíjajte záľuby svojho drobca!

Mnoho rodičov sa snaží formovať dieťa podľa vzoru vlastných predstáv, navrhuje im aktivity, ktorým by sa sami chceli venovať. Nie je to však dobrá cesta, podobne ako keď nútime dieťa k vlastnému hobby. Schopnosť rozoznávať záľuby našich ratolestí a podporovať ich rozvíjanie je mimoriadne dôležitá. Kto vie, možno malý Peťko nebude futbalovou hviezdou, ale dosiahne mimoriadny úspech vo vedeckej disciplíne?

Sledujte, o čo sa zaujíma a reagujte

Pozorne sa prizerajte záujmom vášho dieťaťa. Snažte sa s ním rozprávať o hrách, ktoré si samo tvorí. Smelo sa môžete do týchto hier zapájať. Možno sa vám podarí nájsť oblasti a činnosti, ktoré má veľmi rado. Ak sa vám to podarí, dokážete mu pomôcť rozvíjať sa v danom smere.

Dbajte aj o materiály, ktoré pomôžu rozvíjať jeho záujmy

Keď spozorujete veci, o ktoré sa vaše dieťa veľmi zaujíma, snažte sa mu podsunúť materiály, ktoré mu v jeho rozvoji pomôžu. Samozrejme, môžu to byť knihy, časopisy, hry orientované na konkrétnu oblasť, hodiny karate, ale aj návšteva divadla alebo múzea. Môžete tiež naaranžovať priestor pre dieťa, aby nenúteným spôsobom nasávalo poznatky a schopnosti. Napríklad plagát so 100 najdôležitejšími autami v dejinách motorizácie, ktorý visí nad posteľou, bude príležitosťou pre drobca, ktorý si ich bleskovo zapamätá a bude ich chcieť poznať viac.

Riaďte sa pravidlom, aby materiály pre samotnú hru boli bezpečné a ostávali v dosahu dieťaťa a aby preň boli viditeľné. Keď bude všetko prebiehať prirodzene a bez nátlaku, bude mať vaša ratolesť väčšiu šancu obľúbiť si svoju novú záľubu.

Rešpektujte malého experta

Pre malého človeka je mimoriadne dôležitá otázka úcty, ocenenie jeho snahy a dodanie dôvery v to, čo robí. Správajte sa k svojmu dieťaťu ako k expertovi v oblasti, ktorá sa stane jeho záľubou. Pýtajte sa ho na rôzne veci, oceňte jeho vedomosti a ukazujte pramene, ktoré mu ich pomôžu doplniť. Nebojte sa povedať mu, že má pravdu. Takto mu dáte signál, že je jeho hobby dôležité a jeho záujem prináša ovocie.

Ukážte mu vlastné záľuby

Zoberte svojho miláčika do Múzea letectva a ukážte mu, ako veľa toho viete o lietadlách. Možno ho inšpirujete a rozšíri si pole svojich záujmov. Nebojte sa imponovať svojmu dieťaťu a dovoľte, aby ono imponovalo vám. A nudné popoludnie strávte spoločne, napríklad tvorbou rodinného plagátu, na ktorom každý predstaví svoje hobby.

Nesnažte sa o zrkadlový obraz

Nesnažte sa kreovať záujmy svojho dieťaťa podľa vlastných alebo cudzích očakávaní, alebo vzorov. Každý človek má predispozície, ktoré, ak sú dobre nasmerované, môžu zaručiť úspech. Vaše dieťa ich má tiež, pričom to neznamená, že musí hrať tenis, na ktorý ste ho chceli dať ešte skôr ako sa narodil.

Nenechajte sa tiež odradiť zmenou záujmov. Vyzbrojte sa trpezlivosťou, pretože dieťa môže meniť svoje záujmy ako ponožky. Namiesto znervózňovania myslite na všestrannosť, ktorej sa malý objaviteľ učí.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok