Dieťa Predškolák Ako pomôcť dieťaťu rozvíjať zmysel pre humor

Spoločný smiech vytvára prepojenie medzi vami a vašim dieťaťom. Viete si predstaviť lepší relax pre rodiča? Smiech navyše podporuje učenie, socializáciu aj sebavedomie dieťaťa. Keď sa smejete spolu s dieťaťom, akoby ste schválili to, čo práve spravilo a je to preňho ako pochvala. Ako vraví britská psychologička Dr. Dorothy Einon: „Deti si uvedomujú, že aj učenie sa vážnych vecí sa dá robiť s ľahkosťou.“ 
Výskum ukázal, že smiech spúšťa uvoľňovanie endorfínov – hormónov radosti, znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a posilňuje imunitný systém. Pri smiechu sa znižuje svalové napätie, zlepšuje sa dýchanie, a tým aj okysličovanie krvi a všetkých orgánov. No a samozrejme vzniká pocit šťastia – čo viac si pre svoje dieťa môže rodič želať?

Ako dieťa rozosmiať?
Robte zo seba šaša
Deti okolo štyroch rokov milujú, keď dospelí predstierajú, že niečo nevedia. Napríklad padajú na zem, udierajú sa o stenu alebo niečo zbytočne hľadajú, pričom to majú „pod nosom“.

Počúvajte ich vtipy
Aj keď vám vaše dieťa rozpráva vtip, ktorý nemá žiaden zmysel, zasmejte sa na ňom. Povzbudíte ho tak do budúcnosti, veď nie každý dokáže rozprávať vtipy!

Chichotajte sa na „toaletnom“ humore
Deti vedia, že toaleta ako taká je tabu. Preto im je veľmi smiešne, keď počujú čokoľvek spojené s cikaním či kakaním, či už slová alebo zvuky. Pre deti sú to neslušné vtipy a o to viac sa na nich smejú. 

Meňte hlasy
Pri čítaní alebo rozprávaní príbehov meňte hlasy pri jednotlivých postavách. Deti si tak nielenže lepšie predstavujú jednotlivých účinkujúcich, ale si ich aj lepšie zapamätajú, no a z nových hlasov budú mať veľkú zábavu.

Vyhláste zákaz smiechu
Môže to znieť absurdne, ale jedným z najlepších spôsobov, ako rozosmiať staršie deti je zakázať im smiať sa. Spravte si preteky – kto vydrží dlhšie? 

Hľadajte zábavu v každodennom živote
Či je to lego, knižka, tvar oblakov alebo pena vo vani – všetko okolo vás môže inšpirovať detskú kreativitu a vytvárať možnosti na zábavu. Stačí sa trochu uvoľniť a byť na chvíľu opäť dieťaťom. Veď detský smiech je pre rodičov tá najkrajšia hudba.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, tesco-baby.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.