Tipy a rady 7 tipov, ako si vychutnať sezónnu grilovanú zeleninu

Zelenina na gril

Grilovanie zeleniny je hračka aj pre začiatočníkov. Zeleninu nie je potrebné nijako nakladať. Stačí ju len pred grilovaním potrieť marinádou. Pripravte si dokonalú univerzálnu zmes zmiešaním olivového oleja, cesnaku, soli a čerstvých byliniek, ktoré k letu neodmysliteľne patria a perfektne ladia s každou zeleninou. Siahnuť môžete po oregane, tymiane, šalvii alebo petržlene.

Ako grilovať zeleninu?

Záleží vám na kvalitných a čerstvých surovinách? Zamerajte sa na sezónnu zeleninu a vychutnajte si jej čerstvosť. Pre lepšiu orientáciu, čo dať práve na gril, sme pre vás pripravili malého sprievodcu.

Máj: Špargľa a šaláty

Sezóna špargle je krátka. Trvá asi od polovice apríla do konca júna a v máji je v plnom prúde. Vedľa špargle sa v tejto dobe plnia slovenské polia rozmanitými druhmi šalátov, ktoré ako príloha nesmú chýbať na žiadnej grilovačke. Skladujte ich v chladničke a pred samotnou prípravou ich ponorte do studenej vody. Zvädnuté lístky sa krásne vzpružia a šalát bude chrumkavý.


Aká špargľa sa hodí na gril?

Biela špargľa má jemnejšiu chuť, tá zelená je, naopak, výraznejšia, nemusí sa lúpať a je tak ideálnym kandidátom na grilovanie. Perfektne sa hodí ako príloha k mäsu, ale zastane aj hlavné jedlo pre vegetariánov. Príprava je nenáročná – stačí len odkrojiť zdrevnatené konce.

Čerstvú špargľu spoznáte jednoducho

Najlepšie chutí špargľa, ktorá ešte ráno ležala na poli. Čerstvosť spoznáte podľa zovretých hlavičiek a pružnosti. Čerstvo pozberanú špargľu neohnete. Naopak, stará zelenina je gumová a má zaschnuté konce.

Ako skladovať špargľu?

V chladničke si špargľa uchová svoju delikátnu chuť sotva pár dní. Skladujte ju preto najdlhšie týždeň pri teplote okolo 5 °C zabalenú vo vlhkej utierke, ktorá zabráni jej oschnutiu. Gumovej špargli dodá vzpruhu kúpeľ v studenej vode.

Ako pripraviť špargľu?

Očistenú špargľu vložte do osolenej vriacej vody. Bielu špargľu varte asi 5 až 8 minút, zelenú špargľu 2 až 5 minút. Ideálne je zviazať ju po 5 až 8 výhonkoch do zväzku a v hrnci variť nastojato špičkou hore. Špičky by pritom mali vždy zostať nad vodou a špargľa sa tak viac-menej bude variť na pare.

Jún a júl: Cukety aj prvé rajčiny

Sezónne cukety si rovnako ako prvé rajčiny, ktoré dozreli pod slnkom a sú plné chuti, vychutnáte už v júni. V júli si potom grilovanie spestríte šalátom s chrumkavou poľnou uhorkou, reďkovkami alebo mladou kapustou.

Grilovaná cuketa je klasika

Cuketu môžete na grile pripraviť na desiatky spôsobov. Nie je potrebné ju šúpať, stačí len nakrájať na plátky alebo na kolieska, pokvapkať olivovým olejom a okoreniť. Chuťovo ladí so všetkými bylinkami aj korením, dokáže totiž dokonale nasiaknuť všetky chute a vzájomne ich prepojiť. Raz jej dodajte šmrnc údenou paprikou, druhýkrát napríklad cesnakom s oreganom.

August: Papriky, kukurica aj fazuľové struky

Zelené, červené, žlté, štipľavé aj sladké. Grilované papriky sú vynikajúce za tepla aj za studena. Deťom môžete na grile pripraviť sladučké kukuričné klasy. Grilovačku potom zaujímavo spestríte netradične pripravenými fazuľovými strukmi.

Aké papriky sa hodia na gril?

S roštom si najlepšie rozumejú tie červené a žlté. Naopak, zelené papriky radšej pridávajte do šalátov. Môžete ich grilovať vcelku aj nakrájané, na šupke sa vždy objavia zhorené čierne pľuzgieriky. Grilovacie hody spestrí aj grilovaná paprika plnená syrom feta, trochou mäty a korenia.

Ako pripraviť fazuľové struky?

S fazuľovými strukmi sa dá kúzliť aj na grile. Skúste z nich napríklad pripraviť vynikajúcu prílohu, ktorú neodmietnu ani zarytí odporcovia zeleniny. Fazuľky je potrebné 3 minúty povariť, prudko schladiť a následne z nich pripraviť úhľadné balíčky zviazané plátkom slaniny. Jednotlivé zväzky grilujte na hliníkovej miske asi 10 minút.

Grilovaná kukurica

Kukuričný klas pred grilovaním zbavte listov, drobných fúzikov a asi 10 minút predvarte v osolenej vode. Potom už stačí každý kúsok potrieť maslom, zabaliť do alobalu a dopriať mu pár minút na rošte. Zhruba za 20 minút kukurica získa krásnu zlatistú farbu a vynikajúcu chuť.


September: Baklažán, tekvice aj čakanka

Ani na konci leta nie je o sezónnu zeleninu núdza. Pripravte sa na grilovacie hody plné baklažánu, tekvice a tak trochu zabudnutej čakanky.

Baklažán na grile

Grilovaný baklažán je kráľovskou zeleninou na gril. Hravo nahradí mäso a skvelo odľahčí večerné grilovanie. Vyžaduje síce trochu príprav, na rošte sa vám však odmení výbornou chuťou. Najlepšie chutí s trochou cesnaku a množstvom byliniek, ako je oregano, tymian alebo petržlen.

Ako pripraviť baklažán?

Baklažán minimálne hodinu pred grilovaním nakrájajte na 1 cm hrubé kolieska a každý kúsok z obidvoch strán posoľte. Uložte ich vedľa seba a nechajte „vypotiť“. Baklažán sa vďaka soli orosí a zbaví horkastej šťavy, na tanieri bude mať dokonalú textúru. Kolieska potom osušte papierovým obrúskom a pripravte na gril ako ostatnú zeleninu.

Grilovaná čakanka

Delikátna čakanka je na slovenských tanieroch tak trochu zanedbávanou zeleninou. Skúste si ju pripraviť na grile a jej výraznú chuť si zamilujete. Čakanka na rošte skaramelizuje, listy príjemne zmäknú a jej sýta farba krásne spestrí jedlo na tanieri. Navyše je nenáročná na prípravu, stačí ju zbaviť zvädnutých lístkov, hlávku rozkrojiť na štvrtiny, pokvapkať olivovým olejom a osoliť.

Nebojte sa na konci leta hodiť na gril aj karfiol alebo tekvicu. Stačí ich okoreniť údenou paprikou, troškou rasce a soľou.

Grilovaná zelenina so šťavnatým bravčovým mäsom a klobáskou

7 tipov, ako si vychutnať sezónnu grilovanú zeleninu

Vytlačiť stránku
Zdielať článok