Dieťa Školák Vreckové pomáha deťom pochopiť hodnotu peňazí

Informáciu, ktorá by sa mala v deťoch pevne usadiť je, že každá vec niečo stojí. Ak bez problémov deťom kupujete hocijaký výstrelok, po ktorom zatúžia, budú si myslieť, že peniaze rastú na stromoch a získavajú sa poľahky. Keď dieťa niečo chce, musí však vedieť, že to nedostane okamžite. Rovnako, ako jeho rodičia musia našetriť, aby mohli kúpiť nové auta alebo ísť na dovolenku, aj ono musí počkať. Okrem toho, čas dovolí vyfiltrovať veci, po ktorých skutočne túži a ktoré sú len momentálnym rozmarom.

Domáce práce sú zadarmo

Niektorí rodičia si zas myslia, že by deti mali vykonávať domáce práce výmenou za peniaze. Aby vedeli oceniť robotu. To je však chyba! Doma musia pomáhať a spolupracovať všetci bez výnimky. Ak za to deti dostanú zaplatené, budú si nakoniec myslieť, že každá námaha si zaslúži okamžitú odmenu. A to nie je pravda. Ešte horším nápadom je finančná odmena za dobré známky. Váš potomok si musí uvedomiť, že študuje pre svoju vlastnú budúcnosť a nie preto, aby si zarobil či uspokojil rodičov.

Kedy začať s vreckovým?

Vtedy, keď dieťa príde do veku, v ktorom si uvedomuje hodnotu peňazí. Podľa psychológov má význam dávať vreckové deťom, ktoré začínajú chodiť do školy. Skúsenosťami a prirodzeným vývojom pochopia jeho význam aj hodnotu okolo 10. roku.

Pri malých začiatočníkoch zvoľte týždennú bázu vyplácania, mesačné vyplácanie má význam u starších detí. Teenageri ocenia vlastnú platobnú kartu. Výpisy z nej vám umožnia mať prehľad o tom, na čo váš pubertiak míňa, aj keď sa mu o tom nechce hovoriť.

Koľko peňazí teda dať deťom?
Vreckové by malo byť symbolické. Ak dáte desaťročnému školákovi do ruky 30 eur mesačne, priveľmi mu veci uľahčujete. Hlavný význam vreckového totiž je, aby dieťa malo peniaze na uspokojenie svojich potrieb a zároveň, aby sa naučilo šetriť. 5 či 10 eur mesačne by malo byť viac ako dosť. Netreba totiž zabúdať na to, že rodičia sa postarajú o kúpu všetkého potrebného.

Pri pubertiakoch sa môže suma zvýšiť. Dnes majú už takmer všetci svoj vlastný mobil, preto môžete sumu dvihnúť, aby mali nejaký rozpočet na komunikáciu a spoločenský život. Opäť by sa však malo jednať o rozumnú sumu. 20 – 30 eur mesačne bude tak akurát.

Nezachraňujte dieťa v situácii, ak sa ocitne na mizine. Iba tak sa naučí nad peniazmi premýšľať, spozná ich hodnotu a prehodnotí každú investíciu. Dajte deťom slobodu rozhodovania. Ak sa to nenaučia v detstve, v dospelosti s tým môžu mať skutočne problém.

„Ale spolužiaci dostávajú viac!“

V rodinách, ktoré sú na tom ekonomicky lepšie, možno budú deti pýtať viac s argumentom, že aj ich kamaráti dostávajú viac a im to biedne vreckové nestačí. Je to samozrejme, na každom z vás individuálne,  ale zvyky iných rodičov by nemali ovplyvniť vaše rozhodnutia. V žiadnom prípade by sa vreckové nemalo stať ľahkým nástrojom na uspokojenie detí. Takto by ste im totiž len vštepili myšlienku, že peniaze sú čosi automatické a zarobili by ste si na problémy v budúcnosti.
A keď vidíte, že systém akosi nefunguje a deti si nárokujú na peniaze ako na niečo, čo im dlhujete a ste povinný dať, jednoducho ich prestaňte vyplácať. Musia si uvedomiť, že de o vašu dobrú vôľu a nie povinnosť.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok