Zdravý životní styl Zdravie O potrebe antibiotík rozhoduje lekár a CRP test, nie vy

Antibiotiká pri liečbe nie sú vždy podmienkou. Proti vírusovým ochoreniam ako sú chrípka, prechladnutie či zápaly hrdla skutočne nezaberajú. Ide o pomerne agresívne liečivo, ktoré je na jednej strane účinné, na strane druhej zaťažuje pečeň, žalúdok, obličky, zabrať dostávajú aj prospešné baktérie v čreve, ktoré treba dopĺňať v podobe probiotík. 

Zabúdať netreba ani na to, že účinok antibiotík nie je okamžitý. Liek sa musí vstrebať z tráviaceho ústrojenstva do krvi a krvou sa dostáva na miesto, kde je potrebný. Na mieste infekcie pôsobí antibiotikum na baktérie tak, že ich buď zabíja, alebo bráni v ich rozmnožovaní.

Vírus či baktéria?

Zostali vám doma antibiotiká z predchádzajúcej choroby? Neužívajte ich svojvoľne. Ak nie ste vyštudovaný lekár  je viac ako pravdepodobné, že ich vhodnosť na aktuálne problémy neviete posúdiť. Dôležité totiž je, či chorobu vyvolala bakteriálna alebo vírusová infekcia, hoci sú príznaky veľmi podobné. Rozhodnutie, či nasadiť alebo nenasadiť antibiotiká určite nechajte na lekára.

CRP test

Pomôckou pri určovaní bakteriálnej a vírusovej infekcie je pre lekárov test CRP. C-reaktívny proteín je bielkovina, ktorá sa nachádza v krvi a súvisí so zápalom. Hodnoty CRP v organizme stúpajú do 6 hodín od vniknutia infekcie do tela. Zisťujú sa odberom krvi a platí, že čím je CRP vyššie, tým je problém závažnejší. Lekárovi stačí na testovanie kvapka krvi z vášho prsta a chvíľka strpenia. Žiadajte kontrolný test vždy, keď vám lekár bude chcieť predpísať antibiotikum. Test vám lekár môže rovnako urobiť pri kontrole antibiotickej liečby, aby zistil, či telo na lieky reaguje.

Pozor na rezistenciu

Ak užívate antibiotiká pravidelne, časom môžu byť neúčinné. Rezistentné však nezostáva vaše telo, ale baktérie, ktoré postupom času ostávajú voči látkam v liekoch imúnne. Navyše, antibiotiká nezničia všetky baktérie, najsilnejší jedinci v tele dokážu prežiť a pri oslabenej imunite opäť na seba upozornia. Nepomôže ani zmena dávkovania či životosprávy. Antibiotiká treba vždy doužívať a neodkladať ich na „horšie časy“. Keďže ide o zaťažujúci faktor na váš organizmus, mali by ste chorobu, liečenú antibiotikami, poctivo vyležať.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok