Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
TIPY: Máte pocit, že by mala byť nátierka hustejšia? Možno vám v šošovici ostalo veľa vody, a preto je nátierka riedka. Môže to byť aj tým, že je príliš čerstvá a ešte nevychladla. Nebuďte netrpezliví, červená šošovica do seba časom vtiahne prebytočné tekutiny. Ak by však bola vaša nátierka aj neskôr stále veľmi riedka, nezúfajte, stačí vmiešať čerstvú najemno nastrúhanú mrkvu.
Máte opačný problém a z nátierky je hustá kaša, ktorú sa vám nedarí rozmixovať? Počas mixovania pomaly prilievajte olivový olej. Stačí pridať málo a nátierka v mixéri povolí.
Máte radi červenú šošovicu? Vyskúšajte aj našu ďalšiu alternatívnu – nátierku s červenou šošovicou a mrkvou.
Vedeli ste?
Ak ste vegetariáni, červená šošovica by vo vašej kuchyni nemala chýbať. Je výborným zdrojom rastlinných bielkovín a pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Taktiež prospieva črevám a pomáha pri problémoch so žalúdkom. Červená šošovica prispieva tiež k znižovaniu tzv. „zlého“ cholesterolu a k zvyšovaniu toho „dobrého“.
Pšeničné klíčky obsahujú najmä železo a kyselinu listovú a majú príjemnú chuť pražených orieškov.
Tekvica sa dá pripraviť nielen na slano, ale aj na sladko. Dôkazom je aj náš recept na tekvicový koláč s karamelizovanými orechmi či sladký tekvicový puding.
Šošovicu umyjeme a necháme odloženú bokom.
Tekvicu hokkaido umyjeme, nešúpeme, vyberieme jadierka a nakrájame na menšie kúsky.
Plech vyložíme papierom na pečenie, poukladáme naň nakrájanú tekvicu hokkaido, pokvapkáme olivovým olejom a pečieme pri 200 °C približne 25 minút.
Šošovicu vysypeme do hrnca, pridáme dvakrát toľko studenej vody, ako je jej množstvo, štipku soli a bobkový list. Prikryjeme a privedieme do varu. Hneď ako začne vrieť, znížime teplotu, aby iba jemne bublala. Varíme ju pri nižšej teplote cca 10 minút a scedíme.
Do misy si dáme vychladenú uvarenú šošovicu, tekvicu, pšeničné klíčky a cesnak. Rozmixujeme a pridáme olivový olej. Po rozmixovaní pridáme koreniny a dokončíme podľa chuti.
Nátierku podávame na čerstvom pečive.