Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Ideálnym povrchom do záhrady je obyčajná tráva, v ktorej budú môcť decká pobehovať bosé. V jednej časti záhrady pripravte chodníček z kameňov, ktoré budú pri bosej chôdzi masírovať vaše i detské nožičky. Rozdeľte ho na niekoľko častí z rôznych materiálov, po ktorých budete prechádzať. Využite okruhliaky, fazuľu, šišky, piliny, blato, pokosenú trávu...
Pieskovisko
Rozhodnúť sa môžete medzi ohraničeným pieskoviskom, alebo nádobou s pieskom. Obe majú veľkú výhodu, že na rozdiel od verejných pieskovísk ich môžete prikryť a lepšie v nich udržiavať hygienu. Nádobu s pieskom kúpite v obchode. Je síce menšia, výhodou je, že ju premiestnite, kam práve potrebujete.
Pre trvalejší variant stačí vykopať do zeme štvorcovú jamu s hĺbkou cca 40 centimetrov. Dno spevnite tehlami alebo dlažobnými kockami, prikryte geotextíliou a navozte piesok. Aby piesok zostal tam, kde má, spevnite okraje drevenými doskami alebo tehlami.
Pieskovisko zakrývajte poklopom alebo nepremokavou textíliou, aby sa doň nedostali mačky a iné zvieratá.
Hojdačka
Máte na záhrade vyšší strom? Potom vám na hojdačku stačí silné lano a pneumatika, alebo drevená doska. Do nej vyvŕtajte v každom rohu dieru, prevlečte lano a spravte poriadny uzol.
Do pneumatiky tiež vyvŕtajte štyri otvory, do nich našróbujte kovové očká a prevlečte cez ne lano. Hojdačku pomocou karabíny upevnite na vetvu.
Tip: Pokiaľ vám na záhrade nerastie žiaden vhodný "hojdačkový" strom, nevadí. Hojdačkové konštrukcie sú dnes už cenovo dostupné.
Vlastný záhon
Aby ste v deťoch vybudovali vzťah k prírode, veľmi dobrým nápadom je vysadiť im ich vlastnú zeleninovú záhradu. Zakúpte im vlastné záhradnícke náradie a vysejte s deťmi semienka rastlín, ktoré rýchlo vyrastú – ideálne sú strukoviny, šalát alebo už predpestované priesady. Starostlivosť o záhradu nebude náročná. Postačí dostatok slnečných lúčov, pravidelné zalievanie a nepravidelné pretrhávanie buriny. Deti budú fascinované procesom klíčenia a budú s nadšením každý deň sledovať pokroky, aké robí ich rastlinka.
Teepee
Dieťa má rado schovávanie, skrýše, kde sa môže skrývať pred dospelými. Cíti sa tam v bezpečí a ako vo svojom kráľovstve. Možností je mnoho. Teepee ľahko skonštruujete napríklad z bambusových tyčí alebo násad na zmeták. Hore ich zviažte povrazom, v dolných častiach môžete do násad navŕtať dierky, cez ne prevlečte povraz a tým zaistíte, že sa konštrukcia nerozíde. Potom už len stačí vziať veľkú plachtu, rozprestrieť ju na konštrukciu a upevniť kolíkmi.
Deťom sa bude páčiť aj plachta, natiahnutá medzi stromami, alebo prevesená cez konár ako strom. Alebo im na záhrade postavte skutočný stan!
Tabuľa na kreslenie
Postačia vám iba kriedy a akýkoľvek povrch, na ktorý budú môcť deti kresliť a rozvíjať tak svoju jemnú motoriku.
Hrubú motoriku rozviniete spoločnými hrami
Pozor na jedovaté rastliny!
Dieťa rado spoznáva svet ochutnávaním. Preto na záhrade nevysádzajte jedovaté kríky ani kríky s jedovatými bobuľami:
Pozor si treba dať aj na okrasné kvety:
Namiesto nich vysaďte voňavé liečivky a bylinky – rakytník, tymian, medovku, bazalku. Chybu nespravíte ani ovocnými krami.
Ak dieťa zjedlo toxickú bobuľu alebo rastlinu, volajte Toxikologické informačné stredisko
02 54 77 41 66 02
Číhajúce nebezpečenstvo
Kľaknite si na kolená a pozrite si záhradu z perspektívy vášho dieťaťa. Zhodnoťte, čo všetko by mohlo pritiahnuť jeho pozornosť. Ak máte na záhrade akúkoľvek vodnú plochu, zabezpečte ju tak, aby sa k nej dieťa nedostalo. Z dosahu odstráňte všetky nástroje, prístroje, chemikálie aj veci, ktoré môže dieťa na seba stiahnuť. Až potom bude z vašej záhrady bezpečné miesto pre hry vašich detí.
Myslite aj na seba! Vytvorte si v záhrade relaxačný kútik.
Zdroj: ntic.sk