Dieťa Predškolák Rozvíjame hrubú motoriku detí: Hry na lepšiu obratnosť

Pohybové zručnosti dieťaťa je potrebné rozvíjať už od najútlejšieho veku. Konkrétne ide o jemnú a hrubú motoriku. Jemná motorika sa týka koordinácie prstov a rúk a je podstatná preto, aby dieťa zvládlo písanie, kreslenie, strihanie alebo napríklad viazanie šnúrok. Hrubá motorika je dôležitá pre skupinu svalov, za pomoci ktorých chodíme, beháme, skáčeme alebo jazdíme na bicykli.

Rozvoj hrubej motoriky začína už v dojčenskom veku a v predškolskom veku je dobré nadobudnuté zručnosti dieťaťa ešte upevniť. K tomu existuje množstvo pohybových hier, ktoré deti zabavia a zároveň rozvíjajú ich obratnosť, schopnosť koordinovať pohyby a používať telo ako celok.

Podlaha je láva

Úplne jednoduchá detská hra, pri ktorej si deti užijú veľa zábavy. Postačí vám niekoľko farebných papierov veľkosti A4, ktorá nalepíte na zem v izbe. Vyhláste, že od teraz je podlaha horúca láva a nikto sa nesmie dotknúť podlahy. Deti si môžu stúpnuť iba na farebné papiere a tak sa pohybovať po izbe.

Pavúčia sieť

Do prípravy tejto hry zapojte aj svoje ratolesti. Vy si vezmite na starosti lepiacu pásku, ktorú nalepíte medzi dvere ako pavúčiu sieť. Deťom medzitým rozdajte staré noviny. Každý list musia pokrčiť a urobiť z neho guličku, ktorou sa potom budú triafať do pavučiny.

Hod bahnom na terč

Pri tejto hre sa vaše deti zaručene zašpinia, ale o to väčšia zábava to pre ne bude. Dajte im kýblik a povedzte, aby ho priniesli plný hliny. Hlinu potom vo vedierku zmiešajte s vodou a vytvorte také bahno, ktoré pôjde povalcovať do guľôčok. Na chodník potom kriedou nakreslite terč, môžete pripojiť aj bodovanie do každého kruhu. Úlohou detí je triafať bahnom do terča.

Basketbal s novinami

Jednoduchá a obľúbená kratochvíľa pre malých i veľkých. Starých novín, ako napríklad aj Tesco letákov sa nájde vždy hromada. Deti si môžu narobiť "lopty" ​​rôznych veľkostí a vyskúšať hod na rôznu vzdialenosť, hrať sa samy alebo usporiadať turnaj sa súrodencami. Trafiť sa papierovou guľou do koša chce trochu cviku a možno dá zabrať aj vám. Zároveň môžete deti naučiť aj niečo málo o recyklácii a minimalizovaní odpadu.

Skákanie panáka

Osvedčená klasika môže nadobudnúť mnoho podôb. Okrem kriedy a chodníka môžete použiť aj maliarsku pásku a nalepiť panáka doma na podlahu. Veľkosť panáka a jeho častí (očíslovaných polí) je úmerná veku detí a veľkosti ich chodidiel. Úlohou dieťaťa je preskákať siluetu v poradí čísel na jednej, resp. oboch nohách (pri panákovi s 8 poliami sú polia 4 – 5 brucho, pole 7 – 8 hlava), a to bez prešľapov. Navyše si úlohu môžu sťažiť vhodením kameňa či iného malého predmetu pred každým kolom zo štartovej čiary na postupne sa zvyšujúce čísla (a polia) na postave. V danom kole potom kameň musí preskočiť bez dotyku obsadeného poľa.

Bludisko

Maliarska páska príde vhod aj na vytvorenie bludiska na zemi, cez ktoré si bude dieťa musieť nájsť cestu. Na konci môže na dieťa čakať malá odmena.

Hľadanie stratených dielikov

Pri tejto hre budú deti loviť – hľadať dieliky skladačky, ktoré schováte po celom dome alebo byte. Ideálna bude na tento účel skladačka, ktorá má mohutnejšie dieliky, aby sa deťom ľahšie hľadalo.

Rozvíjať môžete aj detskú predstavivosť.

Zdroj: handsonaswegrow.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok