Dieťa Novorodenec Výber detskej autosedačky vám uľahčí 5 praktických tipov

Ako teda vybrať tú správnu?

„Úplne prvým kritériom je vek dieťaťa a jeho váha, lebo autosedačky sú roztriedené podľa týchto kategórií. Novorodenci začínajú vajíčkom, to je od nula do trinástich kíl, teda od narodenia až po približne jeden rok. Keď už dieťa samostatne sedí, prechádza sa na väčšiu autosedačku od 9 do 18 kíl, teda od jedného roka do štyroch alebo od 9 do 36 kíl, čo poslúži až do dvanástich rokov. Veľa ľudí má dojem, že vajíčko je pre ich bábätko malé a chce prejsť na väčší model zbytočne skoro,” vysvetľuje Barbora zo špecializovaného obchodu Lulubee. Všeobecné odporúčanie je voliť autosedačku s čo najmenším vekovým a váhovým rozptylom. Čím je totiž menšia, tým je zväčša bezpečnejšia.

„Veľa ľudí má dojem, že je vajíčko pre ich bábätko malé.“

Priplatiť za bezpečnosť sa oplatí
Barbora tiež odporúča vyhnúť sa lacným neznámym značkám. Tie kvalitné totiž majú crash testy a každý rok ich nezávisle testuje niekoľko organizácií od látok cez materiály po bezpečnosť. Prechádzajú teda skutočne hĺbkovým testovanímČo sa týka cenových relácií, vajíčka sa začínajú na dvesto eurách. Kategória od 9 do 18 kíl je špecifická, lebo tam vyhráva pravidelne testy istý model, ktorý vyzerá ako veľké vajíčko a dá sa v ňom aj naďalej dieťa voziť v protismere. Vozenie v protismere je najlepšie, v Škandinávii ho majú dokonca pre deti do štyroch rokoch zákonom povinné a majú aj najnižšiu úmrtnosť detí pri autonehodách. A kategórie od 9 do 36 kíl sa začínajú na 250 eurách,” vysvetľuje.

Ďalším kritériom, ktoré sa aktuálne dosť rieši je, či zvolený model má alebo nemá ISOFIX – systém prichytenia autosedačky podľa novej normy európskej normy ECE R129. Certifikácia i-Size zabezpečí vyššiu bezpečnosť, ide totiž o prepojenie sedačky priamo s karosériou auta. Po prechodnom päťročnom období bude ISOFIX povinný.

Radšej investujte

Kvalitná autosedačka je celkom slušný zásah pre napätý rodinný rozpočet. Môžete byť preto v pokušení kúpiť lacnejšiu z bazáriku, už používanú. Barbora však pred týmto krokom dôrazne varuje. Všeobecne by som kupovala len od niekoho známeho, keď viem, ako s ňou bolo nakladané. Treba totiž rátať s tým, že plasty rokmi pracujú. Ak ju niekto používal päť rokov a ja sa ju chystám používať ďalších päť, počas horúcich liet a mrazivých zím, už nebude ako nová. Pokiaľ máte finančné možnosti, isto by som šla do novej, lebo to má vplyv na bezpečnosť,” hovorí obchodníčka. Autosedačku si treba prísť určite vyskúšať do obchodu. Ak sa rozhodnete pre model od 9 do 36 kíl, kupovala by som ho v kvalitnom poťahu. Treba rátať s tým, že keď ju chcete používať desať rokov, mala by niečo vydržať. Veľakrát vidím také sedačky, ktorým by som vo vlastnom aute dala životnosť tak polroka. Okrem toho, náhradné poťahy sú zväčša dosť drahý špás. Ak zainvestujte na začiatku, z dlhodobého hľadiska sa vám to oplatí. Keby ste mali kupovať náhradný diel neskôr, bavíme sa o sume vo výške polovice celej autosedačky,” varuje.

„Ak zainvestujte na začiatku, z dlhodobého hľadiska sa vám to oplatí.“

Deti patria dozadu
Barbora na záver pridáva ešte jedno dôležité odporúčanie. Nevozte deti na prednom sedadle. Vídavam veľa mamičiek, ktoré ich vozia vpredu s tým, že vzadu by plakalo a inými podobnými výhovorkami. Je to síce zákonom povolené, no na druhej strane je to nebezpečné. Dieťa na plač v sedačke zatiaľ ešte neumrelo, ale na nepozornosť vodiča ich doplatilo dosť. Bábätko vo vajíčku je najbezpečnejšie mať vzadu, miesto za vodičom je najlepšie. Dieťa vpredu uberá pozornosť pri šoférovaní,“ dodáva.

Ako teda vybrať autosedačku?
Pri kupovaní autosedačky myslite na tieto zásady:

 • Radšej nová ako z neznámeho zdroja
 • Výhodnejšia je jedna kvalitná na viac rokov ako viac nekvalitných
 • S crash-testmi a ISOFIX-om
 • S čo najmenším váhovým rozptylom
 • Vyberajte podľa hmotnosti, nie veku:
  • Pre novorodenca do 13 kíl – vajíčko
  • Pre samostatne sediace dieťa (asi do 4 rokov) – autosedačka na 9 – 18 kíl
  • Autosedačka od 9 do 36 kíl vydrží asi do 12 rokov dieťaťa

Prečítajte si aj, ako zariadiť detskú izbu pre najmenších

Zdroj: lulubee.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok