Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Kedy sa vlastne Veľká noc slávi? Termín sviatkov sa každý rok mení. Veľkonočná nedeľa pripadá vždy na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca. Podľa svedectva apoštolov totiž v tento deň vstal Ježiš Kristus z mŕtvych.
K oslave zmŕtvychvstania smeruje celý Veľkonočný alebo Svätý týždeň, keď si kresťania pripomínajú posledné dni Ježišovho života na zemi. Síce hovoríme o týždni, ale je to vlastne 9 dní. Každý z nich má svoj špecifický názov: Kvetná nedeľa, Modrý pondelok, Sivý utorok, Škaredá streda, Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota, Veľkonočná nedeľa a napokon Veľkonočný pondelok.
Celým týmto týždňom sa končí 40-dňový pôst, počas ktorého naši predkovia jedli iba raz denne a vyhýbali sa mäsu, rybám, vajciam aj mlieku. Nielen odriekaním, ale aj zvykmi sa pripravovali na najväčší kresťanský sviatok. Od poslednej Ježišovej večere, ktorá pripadá na Zelený štvrtok, sa to tradíciami len tak hemží.
Kostolné zvony zazvonia naposledy práve na Zelený štvrtok a znova sa rozoznejú až po zmŕtvychvstaní. V tento deň sa už tradične konzumuje zelená strava, aby sa vás po celý rok držalo zdravie. Už ste vyskúšali zelené palacinky? V poslednom čase sa k tomu pridali aj zelené nápoje, napríklad zelené pivo. Ale nezabudnite, stále sme ešte v pôste, a počas toho sa naši predkovia alkoholu vyhýbali.
TIP: Ak sa chcete po celý rok vyhnúť sporom a mať plnú peňaženku, odporúča sa na Zelený štvrtok nehádať sa a ani si nič nepožičiavať.
V tento deň sa skoro vstávalo a umývalo rosou. Opäť v tom bol praktický dôvod – aby ste neboli chorí. Pred východom slnka sa tiež zametal dom a smetie sa vynášalo na križovatku. Vďaka tomu sa v príbytku neobjavili blchy.
V deň ukrižovania Ježiša Krista dodržujú kresťania veľmi prísny pôst a vyhýbajú sa zábave. Verilo sa, že sa v tento deň otvárajú hory aj so svojimi pokladmi. Predkovia radili nič si od nikoho nepožičiavať, pretože hrozilo, že by bola daná vec začarovaná.
TIP: V tento deň radšej neperte. Naši predkovia verili, že bielizeň by bola zamočená Kristovou krvou.
Okrem toho sa k tomuto sviatku priadli aj pašiové nite. Taká košeľa z nich utkaná mala chrániť pred bleskom.
Názov pochádza pravdepodobne z veľkého upratovania a bielenia. V sobotu sa naši predkovia venovali práve týmto činnostiam. Chystali sa na nedeľné zmŕtvychvstanie, aby Ježiša Krista privítali v čistom.
TIP: Okrem bielenia sa aj pieklo a zdobilo. Je čas pripraviť tradičného veľkonočného baránka či mazanec, upliesť korbáče a ozdobiť kraslice. S deťmi môžete vyskúšať vyrobiť jednoduché veľkonočné kuriatka.
Na Bielu sobotu vyšli ľudia do polí a starali sa o svoju pôdu. Chránili ju napríklad kladením krížikov z ohorených drievok a pre lepšiu úrodu do zeme sypali popol z posvätného ohňa.
Ježiš vstal z mŕtvych a naši predkovia sa ponáhľali do kostola s košíkom plným dobrôt na posvätenie. Obvykle v ňom nájdete vajíčka, šunky, klobásy, syry, koláče a najnovšie už aj čokoládové dobroty. Rozhodne by tam nemali chýbať chuťovky z Tesco Finest. Dnes sa končí pôst a chystá sa hostina, na ktorej si pochutnáte na posvätených pokrmoch.
TIP: Dajte návšteve kúsok z požehnaného jedla. Keď si vraj časť z neho dajú na pole, do studne či záhrady, zaistia si tak dobrú úrodu aj kvalitnú vodu.
Veľkú symboliku má aj spoločné jedenie vajíčka. Ak by niekto počas nasledujúceho roka zablúdil, spomenie si, s kým na Boží hod jedol vajce a bezpečne sa vráti späť.
Cirkevné sviatky sa skončili, prichádza na rad pohanský zvyk šibania na západe a polievania na východe. Korbáč by mal byť z čerstvých vŕbových prútov, aby šibal čo najlepšie. Voda čo najľadovejšia, aby ženám zaistila zdravie po celý rok.
Ženy majú darovať maľované vajíčka, ktoré samy zdobili. Niekedy sa tento pondelok nazýva aj červený, a to podľa najčastejšej farby kraslíc.
A nezabudnite sa na Veľkonočné sviatky poriadne pripraviť. S Tesco online nákupmi to hravo zvládnete.