Dieťa Tehotenstvo Vedľajšie účinky gravidity, ktoré trápia budúce mamičky

Pálenie záhy a tráviace ťažkosti

Z ničoho nič vám v hrudníku vybuchne žeravá sopka a pálenie neprestáva. Niekedy vás pálenie záhy prebudí aj uprostred noci. Deje sa to pre oslabený uzáver v spodnej časti pažeráka, cez ktorý preniká žalúdočná kyselina smerom hore. Podráždenie pažeráka pociťujete ako pálenie v hrudi a krku.
Čo s tým? Vyvarujte sa chuťovo výrazným potravinám a sýteným nápojom. Spite s vyššie postlaným vankúšom. Pri pálení záhy pomáha poriadne požuť a zjesť za hrsť mandlí bez šupy, biele burizóny alebo suché tortové oplátky. Zaberá aj deci vlažného mlieka pred spaním alebo lyžička plnotučnej horčice, zapitá pohárom vody.

Výtok
Počas tehotenstva môže byť vaginálny výtok pravidelným javom. Jeho zvýšená tvorba zabezpečuje ochranu pred infekciami zvonka, ktorým tak sťažuje preniknutie cez vagínu a krčok do maternice a k dieťatku. Pokiaľ výtok nesprevádza bolesť, svrbenie alebo zápach, je to v poriadku, no pre istotu informujte svojho lekára.
Čo s tým? Pre väčší komfort a hygienu používajte slipové vložky.

Plynatosť
Možno sa vám to párkrát podarí zvaliť na partnera alebo iného domáceho miláčika, ale skôr, než začnú ohŕňať nos, pripomeňte im, že je to nádherný dôkaz toho, že vo vás rastie nový život! Nadúvanie má na svedomí hormón progesterón, ktorý spomaľuje trávenie. K tomu sa pridáva zväčšujúca sa maternica, tlačiaca na črevá a konečník, čo oslabuje kontrolu svalov a vedie k tomu, že či chcete alebo nie, plyny vypúšťate, aj keď sa snažíte ovládnuť.

Čo s tým? Vyhýbajte sa strukovinám, kapuste, kelu a všeobecne potravinám, ktoré nadúvajú. Jedzte menšie porcie častejšie a pite feniklový čaj. Čo pomáha bábätkám, pomôže aj vám.

Hemoroidy
Tehotenské hormóny a tlak v panve neblaho pôsobia aj na konečník. Hemoroidy sú zväčšené a opuchnuté uvoľnené žily v konečníku, ktoré spočiatku nemusíte cítiť, neskôr môžu svrbieť až bolieť. Tehotenské hemoroidy väčšinou pár týždňov po pôrode zmiznú.
Čo s tým? Pite dostatok vody, aby ste sa vyhli zápche, ktorá tento stav zhoršuje. Vypýtajte si v lekárni lokálnu masť, len nezabudnite povedať, že ste tehotná. Hanbu hoďte za hlavu, požiadavku na „niečo proti hemoroidom“ lekárnik počuje niekoľkokrát denne.

Zápcha
Odkedy ste tehotná, pravidelné vyprázdňovanie je vecou minulosti. Hormonálne zmeny počas prvého trimestra môžu spôsobiť nepríjemnú až bolestivú zápchu.
Čo s tým? Je to síce už stokrát povedané, ale aj na toto zaberá dostatok tekutín počas celého dňa. Prvú pomoc vám poskytnú aj sušené slivky. Namočte ich cez noc do vody a ráno zjedzte. Ak vám bude prekážať mierna slizkosť ľanových semiačok, zmiešajte ich s jogurtom alebo primiešajte do kaše z ovsených vločiek.

Svrbenie kože
Rozbúrené hormóny, tesnejšie oblečenie, ale hlavne naťahovanie kože spôsobujú nepríjemné svrbenie. Navyše na zväčšujúce sa bruško koža nestačí doslova reagovať tak pružne, ako by mala a vznikajú strie.
Čo s tým? Dostatočná hydratácia zvonka aj zvnútra pomôže koži zostať pružnou a zachovať si lepšiu schopnosť prispôsobenia sa novým tvarom. Takže veľa pite a natierajte sa dobrým hydratačným telovým krémom.
Dobrý je ten, ktorý vyhovuje vám. Ak je svrbenie veľké, alebo časté, určite o tom informujte svojho lekára.

Krvácajúce ďasná
V tehotenstve nie sú ničím nezvyčajným. Hormonálna nerovnováha a odčerpávanie vitamínov a minerálov prednostne pre bábätko neprospieva ani vašim ďasnám.
Čo s tým? Skôr než sa prestanete usmievať, kúpte si zubnú kefku s jemnými štetinkami a zubnú pastu na krvácajúce ďasná. Zvýšte prísun vitamínu C a nezabudnite na pravidelné kontroly u zubára!

Inkontinencia
Len čo sa zasmejete alebo si kýchnete, rovno môžete zamieriť na záchod. Pre istotu nosíte vložku alebo náhradné nohavičky. Nič príjemné. Inkontinencia je počas tehotenstva veľmi častá. Rastúce dieťa tlačí na močový mechúr a svaly panvového dna sa mierne uvoľňujú. Táto kombinácia spôsobí, že pri mimovoľnom zatlačení na mechúr unikne viac či menej moču bez toho, aby ste tomu dokázali zabrániť.
Čo s tým? Ako sme už spomenuli – zachránia vás vložky. Pre istotu voľte radšej hrubšie alebo nočné. Do boja s vážnejším problémom nasaďte špecialistky – inkontinenčné vložky. Sú nenápadné a na rozdiel od klasických vložiek pohlcujú aj nepríjemný zápach. 

Našťastie sú tieto nepríjemnosti ľahko riešiteľné a spravidla dočasné. Prijmite ich ako fakt a užívajte si jedinečné chvíle, ktoré vám bábätko v brušku pripravuje. No a aby sa váš partner necítil neužitočný, dajte mu prečítať, ako byť skvelým mužom pri pôrode.  

Vytlačiť stránku
Zdielať článok