Zdravý životní styl Zdravý štýl 9 dobrých rád, aby ste aj v zime boli plní energie

Aby ste si aj cez zimu udržali kondíciu a zostali zdraví, máme pre vás pár tipov. Podporte svoju imunitu a nenechajte sa skoliť nádchou, kašľom či chrípkou. Zamerajte pozornosť na svoj jedálniček a zaraďte doň potraviny, ktoré sú spojencami vášho imunitného systému. Nezmierte sa s tým, že cez zimu sa proste priberá. Všetko máte vo svojich rukách.

Skroťte svoje chute na sladké

Zimné obdobie vo vás dokáže prebudiť veľkú chuť na nezdravé jedlá plná sacharidov. Keď potom nejakú takú dobrotu zjete, vo vašom tele sa zvýši hladina serotonínu a váš mozog si myslí, že ste šťastnejší. Aby ste sa vyhli nedravému maškrteniu a neodolateľnej chuti na sladké, doprajte si počas dňa dostatočné množstvo bielkovín. Začnite raňajkami, nabitými proteínmi, a po celý deň budete mať dostatok energie. Bielkoviny sú tiež stavebným materiálom pre vaše zuby, nechty, riasy, pokožku a vlasy a tiež svaly. Trávenie bielkovín nie je také jednoduché a rýchle ako pri sacharidoch, preto nebudete mať tak skoro hlad. Zároveň pri trávení bielkovín spaľujete kalórie. Nemusíte raňajkovať mäso, aby ste prijímali proteíny. Zamerajte sa na mliečne výrobky, ovsené vločky, semená a oriešky.

Doprajte si rastlinné proteíny: Toto sú ich najväčšie zásobárne

Dajte si omega-3 mastné kyseliny proti depresii

Majú protizápalové účinky a znižujú bolesť a stuhnutosť kĺbov. Omega-3 mastné kyseliny patria medzi zdravé tuky, ktoré nájdete v mnohých typoch potravín: ryby, semená rastlín a orechy. Štúdie tiež preukázali, že omega-3 mastné kyseliny pomáhajú bojovať s depresiou a zlou náladou, čo sú počas krátkych zimných dní veľmi časté problémy.

Varte s hubami

Možno by vám to nenapadlo, ale huby majú mnoho blahodarných účinkov na vaše telo. Za zmienku stoja minimálne tie protizápalové a detoxikačné. Posilňujú imunitu a chránia vás pred chrípkou alebo vám pomôžu zmierniť jej prejavy – nádchu a kašeľ. Sú plné vitamínov skupiny B a minerálnych látok. Všetky tieto výhody majú ale predovšetkým huby liečebné. Ide o:

Jedzte viac vlákniny

V zime nezabúdajte na zdroj vlákniny. Vláknina vyčistí vaše črevá a pomôže vyplaviť nepotrebné usadeniny vo vašom tráviacom trakte. Rozpustná vláknina v ovocí a zelenine reguluje trávenie tukov a sacharidov. Siahnite po tých druhoch ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú menej vody – jablkách, banánoch, avokáde alebo brokolici a koreňovej zelenine. Nerozpustná vláknina sa skrýva hlavne pod šupkami ovocia a zeleniny a pôsobí preventívne proti zápche, hemoroidom a rakovine čriev. Jedzte semienka a orechy alebo aj karfiol a paradajky. Zdrojom rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny je ľanové semienko.

Pripravte si doma RAW slnečnicový chlieb s ľanovým semienkom


Zelená a oranžová zelenina sú najlepšia voľba

Prečo sa zamerať na tieto dve farby? Pretože znamenajú, že dané ovocie aj zelenina obsahujú predovšetkým vitamín C, ktorý posilňuje imunitu a pôsobí preventívne proti zimným nachladnutiam a chrípkam. V zelených plodoch nájdete aj kyselinu listovú.

Jedzte:

Oranžové plody obsahujú betakarotén, posilňujú funkciu obličiek a zlepšujú náladu. Dajte si:

Ako dlho vydrží ovocie a zelenina čerstvé?


Nebojte sa korenia

Správne zvolené zimné korenie vás zahreje a posilní imunitu. Do receptov zakomponujte nasledovné korenia a koreniace zmesi, ktoré ich obsahujú:

Napríklad kurkuma je skvelá na zažívanie a má protizápalové účinky. Konzumáciou kurkumy predchádzate rakovine. Keď kurkumu zmiešate s čiernym korením, znásobi svoje účinky.

Ako uskladniť korenie, aby vám nevyprchalo?

Plánujte si cvičenie s týždenným predstihom

Keď si všetky svoje športové aktivity spíšete a určíte, aký deň, ako dlho a čo budete cvičiť, pôjde hneď všetko ľahšie. Zvoliť si môžete cvičenie doma pri televízii podľa videí alebo aplikácií. Vydať sa môžete aj do posilňovne alebo telocvične na skupinové cvičenia, ako je joga alebo zumba.

5 zásad športovania vonku v zime

Vzdávať sa ale nemusíte ani športovania vonku. Okrem výletov do hôr za lyžovaním môžete pravidelne behať. Ak ste cez leto a jeseň behali, neprestávajte ani v zime. Stačí dodržiavať niekoľko opatrení, aby ste na beh nedoplatil zdravím.
1. Na rozbeh zvoľte mierne až pomalé tempo, aby ste nemuseli lapať po dychu a dýchať ústami nezohriaty vzduch priamo do pľúc.
2. Dýchajte vždy len nosom a vydychujte ústami.
3. Po ruke majte i vreckovku, aby ste nemuseli behať s plným nosom.
4. Oblečenie navrstvite radšej do viacerých tenkých vrstiev. Chráňte si aj ruky, hlavu a krk.
5. Po návrate domov skočte do sprchy a prezlečte sa do suchého a teplého oblečenia.

Dobíjajte energiu relaxom

Keď budete v zime potrebovať nabrať energiu a zbaviť sa únavy, dajte si polhodinový detoxikačný kúpeľ. Do teplej vody nasypte 100 g jedlej sódy alebo pol pohára jablčného octu či hrsť morskej soli. V priebehu 30 minút vo vani pridávajte teplú vodu a telo si medzitým masírujte špongiou alebo žinkou kvôli prekrveniu. Pre krásnu vôňu si do vody kvapnite pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.

Energiu vám dodá jedlo: Jedálniček pre menej kíl a viac energie už za týždeň

9 dobrých rád, aby ste aj v zime boli plní energie

Zdroj: prozeny.cz, pinnaclehealth.org, vimcojim.cz, prozeny.cz, ahaonline.cz, fitfab.cz, radiozurnal.rozhlas.cz, klubzdravi.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok