Tipy a rady Tymian, mäta, kôpor... Používajte bylinky pre zdravie

Voňavé bylinky ukrývajú magickú liečebnú moc. Po tisícročia ich naši predkovia vnímali ako zázraky prírody dostupné pre každého. Rovnako aj vy dnes môžete využívať túto nekonečnú silu byliniek takmer neobmedzene. Na ich pestovanie totiž netreba veľa miesta, žiadne špeciálne náčinie ani schopnosti. Urobte si svoju mini bylinkovú záhradku hoci aj pri okne v kuchyni a potešte seba aj svoju rodinu čerstvými bylinkami v jedlách, čajoch či sladkých limonádach. Bylinkový život si skrátka zamilujete.   

Hľadáte inšpiráciu, aké bylinky si na pestovanie vybrať?

Bazalka stimuluje a dezinfikuje

Bez bazalky by sme nepoznali dokonalosť pesta ani podmanivú vôňu rajčinových omáčok na cestoviny. Bazalka však ukrýva omnoho viac. Na organizmus totiž pôsobí dezinfekčne, je to prirodzený stimulátor a vďaka tomu podporuje chuť do jedla. Navyše váš tráviaci trakt zbavuje plynatosti. Bazalkový olej má antioxidačné, antivírusové a antimikrobiálne účinky, čo z bazalky robí hotový zázrak medzi bylinkami.

Ako pestovať bazalku? Potrebuje veľa slnka

Bazalka potrebuje veľa slnečných lúčov, preto ju zasaďte na naozaj slnečné miesto a do zeminy bohatej na živiny. Na dosiahnutie skutočne bohatej chute ju treba pravidelne zalievať. Je citlivá na mráz, a tak ju cez zimu preneste zo záhrady dovnútra a presaďte do kvetináča. Konzumovať ju môžete kedykoľvek, ale hneď po dozretí fialových kvetiniek je bazalková chuť najsilnejšia a jednoducho neodolateľná.  

Bazalku nájdete v Tescu v čerstvej i sušenej podobe.

Tymian je ideálny pri kašli a bolesti hrdla

So svojou omamnou vôňou, tak nejako patriacou ku grilovaniu rôznych pokrmov, a so špecifickým kríčkovým vzhľadom tymian nikto neprehliadne. Ide však aj o silného liečiteľa. Najviac sa využíva pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla či pri kašli. Má schopnosť vylučovať prebytočný hlien, takže je vhodný aj na udržiavanie správnej funkcie horného dýchacieho ústrojenstva. Pripravte si ho ako čaj či roztok na výplach hrdla na podporu vykašliavania.

K tymianu do zeminy pridajte nasekanú limetku

Tymian má rád mierne alkalickú zeminu, preto môžete do poriadne pohnojenej zeminy v kvetináči pridať aj kúsky limetky, ktorá pomôže vytvoriť ideálne podmienky. Aj tymian pestujte na slnečnom a teplejšom mieste – doprajte mu pravidelnú dávku vody a zasaďte ho hneď na jar, keď má na rast ideálne podmienky. Tymian dostanete aj v sušenej podobe.

Tymian dodá originálnu chuť aj obyčajným pečeným zemiakom

Petržlenová vňať podporuje obličky a ničí vši

Stará dobrá petržlenová vňať sa hodí nielen do kuracieho vývaru či na varené zemiaky. Jej výraznú chuť si môžete vychutnávať takmer vo všetkých jedlách – od obyčajného chleba s maslom až po krevety. Oddávna je známa schopnosťou podpory trávenia, ľadvín i močového mechúra. Zanecháva po sebe svieži dych a vďaka vysokému obsahu draslíka pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Je to bylinka bohatá na vitamíny A, C i skupiny B a jej odvar sa používa aj na hubenie vší.

Petržlenovú vňať vypestujete z odrezku

Petržlen si rád užíva ranné slnečné lúče, ak však ostane na ostrom slnku bez tieňa celý deň, jeho výhonky nebudú také husté, ale skôr kratšie a menej výživné. Je veľmi dôležité, aby zemina tejto bylinky bola neustále vlhká a bohato pohnojená. Pokiaľ chcete petržlenovú vňať pestovať v kuchyni, odkrojte z petržlenu vrch a ten pritlačte na hutnú mokrú vatu položenú na tanieriku. Dbajte na neustále zvlhčovanie vaty a rastlinku nevystavujte veľmi dlho priamemu slnku. Už za pár dní uvidíte zelené výhonky, ktoré môžete konzumovať, kedykoľvek si zmyslíte.

Mäta mierni pálenie záhy, bolesť hlavy, žalúdka aj nafukovanie

Krásne voňavá a prenikavo zelená mäta sa dá využiť na tisíc spôsobov. Hodí sa do domácich limonád, prírodných čajov,  do šalátov, omáčok, ale aj na prípravu želé. Dokáže efektívne pomôcť pri pálení záhy, nafukovaní či pri bolestiach tráviaceho traktu. Povzbudzuje chuť do jedla a jej odvar navyše pomáha pri bolestiach hlavy.

Na balkóne sa bude mäta cítiť najlepšie

Mäta je jedna z mála byliniek, ktoré sa nepestujú zo semien, ale skôr zo stonkových odrezkov. Umiestnite ju jednoducho do vody, kde sa krásne zakorení. Potom ju môžete zasadiť do zvlhčenej pôdy, pretože je naozaj citlivá na sucho. Neodporúčame ju sadiť do kuchyne, lepšie sa jej bude dariť na balkóne či v záhrade, a to hlavne v tienenom bezvetrí – nemá totiž rada ostré slnko ani chlad. Pravidelne jej doprajte vlahu a na zimu ju nemusíte prenášať do tepla. Pri dobrej starostlivosti by mala v záhradnom záhone vydržať 3 až 5 rokov.  

Mäta nie je vhodná pre dojčiace mamičky

Kôpor pomáha s dojčením aj so spánkom

Nedokázali by sme si bez neho predstaviť zaváranie uhoriek a skvele tiež dochucuje ryby či polievky. Navyše, kôprová omáčka je pre mnohých z nás hotovým požehnaním. Čerstvý kôpor je rovnako ako sušený  jedinečný zázrak prírody. Dokáže nielen uľaviť pri nafukovaní či zažívacích ťažkostiach, ale jeho odvar pôsobí blahodarne aj pri liečbe ľadvinových ochorení. U dojčiacich žien podporuje tvorbu mlieka a pomáha aj pri nespavosti.


Kôpor je na pestovanie nenáročný

Táto bylinka je nenáročná na pestovanie a starostlivosť. Ak sa rozhodnete dopestovať kôpor v záhradke, skúste jeho semená zasadiť okolo mája. Dbajte na to, aby bola pôda priepustná a vlhká, kôpru totiž neprospieva ťažká premokrená zemina. Zasaďte ho na záveternú stranu záhrady a zberajte už po šiestich týždňoch. Kôpor však bez problémov vypestujete aj na okennom parapete v kuchyni alebo na balkóne. Dajte si záležať na jeho pravidelnom zalievaní a pobyte na slniečku.    

 
Tymian, mäta, kôpor... Používajte bylinky pre zdravie

Vypestujte si v záhradke okrem byliniek aj ovocie a zeleninu. Začať môžete napríklad s rajčinami.  

Zdroje: medium.com,abeced azahrady.dama.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok