Tipy a rady Pestujeme bylinky: Založte si malú bylinkovú záhradku!

Niektoré bylinky dokonale dopĺňajú chuť jedla, zatiaľ čo iné mu dodávajú výrazný tón. Zabudnite na sušený majorán a založte si vlastnú záhradku s čerstvými bylinkami!

Ako presadiť bylinky?
Na začiatok si pripravte:

  • kvetináč s hĺbkou asi 15 – 20 cm alebo balkónový box; použiť môžete akúkoľvek nádobu, ale musí mať otvor umožňujúci odvedenie nadbytočnej vody,
  • substrát,
  • za hrsť kôry,
  • kamennú drť, ktorá bude fungovať ako drenáž; môže byť kameň, keramzit alebo keramika rozbitá na kusy.

Vysteľte dno kvetináča drťou. Niekoľko centimetrov bude úplne stačiť. Na to vysypte zeminu do výšky asi 4 – 5 cm od horného okraja nádoby. Do zeminy vyhĺbte jamku, zasaďte bylinku a zahrňte ju zeminou. Vrch zasypte kôrou – bude chrániť pôdu pred rýchlym odparovaním vody.

Starostlivosť o bylinky
Pri každodennom ošetrovaní byliniek dbajte na to, aby sa nepresušili, ale ani nepreliali. Na polievanie používajte odstátu vodu. Bylinky majú rady aj rosenie, doprajte im ho najmä v letných mesiacoch ráno, alebo večer, kým na ne nesvieti priame slnko. Pravidelne odstraňujte zažltnuté lístky a časti rastlín, no nie vtedy, ak sú rastliny mokré.

Koniec sezóny
Jednoročné bylinky po skončení sezóny recyklujte spolu so zeminou. Trvalky sa budú pekne vynímať na kuchynskom okne, alebo na verande. Uprednostnite pre ne chladnejšie miesto. Tak ako? Bude vašou prvou „domácou“ bylinkou mäta, oregano alebo pažítka

Vyberte si a o chvíľu vám už môže voňať doma!

Vytlačiť stránku
Zdielať článok