Dieťa Novorodenec Spravte z kúpania bábätka relaxačný zážitok

Kúpeľ bábätka môže byť pre rodičov stresujúci. Najmä keď ide o prvé bábätko. No aj ono samotné je vystrašené, všetko je preňho nové a neznáme. Aby bol kúpeľ pre obe strany uvoľňujúcim a spájajúcim zážitkom, pripravili sme pre vás nasledovné rady.

1. Spočiatku stačí bábätko kúpať len niekoľkokrát do týždňa, pričom v dňoch bez kúpania mu umyte tvár, bruško, ruky, genitálie a zadoček.
2. Predtým, ako začnete dieťatko kúpať, vykúrte kúpeľňu a pripravte si všetko potrebné poruke.
3. Keď je všetko nachystané, napustite vaničku. Môžete použiť detskú vaničku alebo kýblik, ale kúpať môžete aj v umývadle. Pre bábätko má ideálne rozmery a pre vás je vo vhodnej výške.
4. Než dieťatko namočíte, aj dvakrát skontrolujte teplotu lakťom alebo kúpeľovým teplomerom – voda by mala byť teplá, nie horúca, medzi 36 - 38 °C.
5. Bábätko vyzlečte a opatrne ho ponorte do vody. Držte ho pevne okolo hornej polovice chrbta, pričom ho uchopte tak, že sa bezpečne opiera o vaše predlaktie. Batoľa nikdy nenechávajte ani na sekundu vo vani bez dozoru!
6. Umyte dieťa šetrným telovým mydlom s neutrálnym pH a potom dieťatko dôkladne opláchnite. Na umytie zadočku môžete použiť šetrný telový šampón pre bábätká alebo do vane môžete pridať kvapku mandľového oleja, ktorý hýčka jemnú detskú pokožku.
7. Ak bábätko dobre znáša kúpanie, čľapkajte sa s ním vo vode pár minút, až potom ho z vane opatrne vyberte a zabaľte do župana alebo uteráka. Keď je suché, natrite ho detským telovým mliekom.
8. Ak vaše dieťa pri kúpaní sústavne plače, obmedzte počet kúpeľov na dva alebo tri týždenne.

Čo je potrebné pre detský kúpeľ:
• protišmyková kúpeľňová rohožka či lehátko , ak je vaňa veľká
teplomer do kúpeľa 
• jeden alebo dva čisté suché uteráky (používané iba pre dieťa)
šetrná detská umývacia emulzia
vata a vatové paličky (nikdy nestrkať do ušného kanálika)
• prebaľovacia podložka
čistá plienka
krém na zadoček
• oblečenie

Vytlačiť stránku
Zdielať článok