Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Sezóna špargle je pomerne krátka, užite si ju preto dosýta. Túto zeleninu bude milovať vaše telo rovnako ako vaše chuťové poháriky.
Biela, zelená či fialová?
Špargľa biela pochádza zväčša z domácej produkcie a obľube sa v týchto týždňoch teší azda najviac. Práve vďaka jej čerstvosti. Zelená sa dováža z celého sveta a počas roka ju nájdete v obchode takmer stále. Jediný rozdiel je v spôsobe ich pestovania – biela sa pestuje bez prístupu svetla. Bielej špargli preto chýba farbivo a špargľa sfarbená do fialova obsahuje viac cukru.
Kedy je špargľa čerstvá?
Pri kúpe špargle sa zamerajte predovšetkým na jej čerstvosť. Pokiaľ je pružná a pri jej ohýbaní máte pocit že pukne, vybrali ste si správne. Všímajte si aj stonky v časti rezu. Ak začínajú plesnivieť, špargľa bola skladovaná dlhšie.
Do chladničky špargľu odkladajte zabalenú do vlhkej utierky a spotrebujte ju do troch dní.
Čistenie a varenie špargle
Špargľu čistite zhora dole okrem hlavičky. Drevnatú, staršiu špargľu očistite obzvlášť dôkladne, inak bude horká.
Pri varení stačí, ak do vody pridáte trošku soli, cukru a pokojne pár plátkov citrónu. Jej chuť bude oveľa lahodnejšia. Vývar môžete použiť na prípravu zeleninovej polievky.
Zdravý tip: Uprednostnite surovú, na malé kúsky nakrájanú špargľu, pred varenou. Pri varení z nej ubúdajú cenné látky.
Nadopujte sa vitamínmi z jarného zemiakového šalátu so špargľou.
Benefity špargle pre zdravie
Špargľa neobsahuje tuk, má minimum kalórií a je bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov a stopových prvkov. Existuje však oveľa viac dôvodov, prečo by ste sa jej mali najesť dosýta.
So špargľou opatrne, ak trpíte zvýšeným obsahom kyseliny močovej v krvi. Táto zelenina má vysoký obsah purínov, a preto vás po nej môže postihnúť nepríjemný záchvat dny.
Zdroj: health.com, framedic.sk