Tipy a rady Krása aj zdravie vďaka Aloe vera

Aloe vera (aloa pravá) je iba jedným zo 400 druhov Aloe. Názov pochádza z arabských slov „alloeh“ (horká látka) a „vera“, čo v latinčine znamená „pravda“. Táto rastlina je známa hlavne pre svoje upokojujúce účinky, najčastejšie sa používa lokálne na popáleniny, odreniny, ale má aj vnútorné uzdravovacie vlastnosti. Známa je však najmä ako súčasť pleťových krémov, účinne hydratuje pleť a pôsobí proti starnutiu.

Aloe vera patrí medzi sukulentné rastliny, ktoré sú známe svojou odolnosťou a jedinečnou schopnosťou regenerácie. Po poškodení stačí sukulentné listy zrezať a rany ošetriť pomocou ich gélu. Aloe vera už takmer vôbec nerastie vo voľnej prírode. Pestuje sa vo veľkých črepníkoch v piesočnatej pôde, najmä na priedomí v tropických krajinách.

História Aloe vera

Kleopatra či Kolumbus – obaja poznali liečivé účinky Aloe vera. Táto rastlina sa tiež nazýva „konvalinka púšte“ či „zázračná rastlina“. Pochádza zo Sudánu a staroveké civilizácie ju nakoniec priniesli do stredomorského regiónu a postupne aj do ďalších krajín po celom svete.

Prvé zmienky o Aloe vera sú z roku 2100 pred naším letopočtom. 70 rokov p. n. l. ju Gréci začali používať na liečenie rán a proti vypadávaniu vlasov. V roku 1820 začali lekári predpisovať Aloe vera ako liek na ochranu pokožky. Dnes sa bežne používa lokálne aj vnútorne bez receptu a je vhodná aj pre novorodencov.

Zdravotné výhody Aloe vera

Aloe vera obsahuje presne 75 aktívnych zložiek. Vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B pomáhajú odstrániť z tela voľné radikály, ktoré spôsobujú srdcové choroby.

Minerály ako vápnik, sodík, železo, horčík, draslík či meď, ktoré Aloe vera obsahuje vo veľkom množstve, prispievajú k zdravému chodu nášho organizmu. Sú potrebné na zdravý rast, pomáhajú čistiť bunky a udržiavajú silný imunitný systém.

Aloe vera tiež obsahuje 12 organických zlúčenín nazývaných antrachinóny. Tie pomáhajú pri úľave od bolesti a pôsobia antibakteriálne. Jedinečný cukor nachádzajúci sa v Aloe vera (nazývaný acemannan) je známy pre svoje antivírusové účinky, stimuluje imunitný systém a účinne pomáha bojovať s pálením záhy.

Krása aj zdravie vďaka Aloe vera
Kedy sa Aloe vera neodporúča?

Hoci má Aloe vera veľa skvelých liečivých účinkov, v tehotenstve prispieva k prekrveniu panvových orgánov, môže zapríčiniť krvácanie a vyvolať kontrakcie maternice. Ak ste tehotná, od Aloe vera ruky preč!

Produkty z Aloe vera

Veľa obchodov so zdravou výživou dnes ponúka gély, šťavy, prášky či tablety vyrobené z Aloe vera. Ak však potrebujete rýchlu pomoc pri popálení, odrežte si doma časť listu a aplikujte čerstvý gél – to je jediná záruka 100 % čistého „produktu“.

Gél a šťava z Aloe vera

Z Aloe vera sa využívajú dve časti: gél a šťava z listov. Gél je bez zápachu, čírej farby a pochádza z najvnútornejšej časti listov. Šťava presakuje z vrchnej časti listov po ich prerezaní. Má žltú farbu a horkú chuť. Gél je najbezpečnejšou časťou rastliny. Šťava má laxatívne účinky a pri nadmernom užívaní môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Komerčná šťava z Aloe vera sa vyrába drvením alebo mletím celých listov. Šťavu je možné užívať aj vnútorne, avšak pri výbere je dôležité preveriť si dodávateľa a tiež to, či je produkt 100-percentný.

Vnútorná časť listov sa po spracovaní zvyčajne uchováva v gélovej forme. Od šťavy sa gél líši svojou konzistenciou, inak sú podobné. Gél obsahuje aj polysacharidy, vďaka ktorým je taký zdravý.

Prášok

Gél sa dehydruje a vysušený sa melie na práškovú formu.

Kapsuly

Sú vyrobené z celého listu a lyofilizované do formy kapsuly. Ide o koncentrovanejšiu formu Aloe vera.

Aloe vera v kuchyni

Ak ovocie či zeleninu potriete Aloe vera, zakonzervujete ich. Aloe vera zabraňuje rastu parazitov a húb. Zachováva kvalitu ovocia a zeleniny a odďaľuje neželané prezrievanie. Z ovocia a Aloe vera si môžete doma pripraviť chutné a osviežujúce nápoje.

Smoothie

1/4 pohára gélu z Aloe vera (čerstvého z listov)
1,5 šálky mrazeného ovocia
1 šálka vody
1,5 PL javorového sirupu
šťava z 1 citróna

Všetky suroviny rozmixujte do hladka a podávajte.

Ananásový koktail

1/2 šálky 100 % ananásovej šťavy
1/4 šálky šťavy z Aloe vera
2 PL brusnicovej šťavy
1 PL medu

Rozmixujte, nalejte do džbána, pridajte ľad a podávajte s limetkou.

Osviežujúci kokosový nápoj

1,5 šálky kokosovej vody
2 PL gélu z Aloe vera
1 stredne veľká uhorka
1/2 šálky očistených jabĺk

Všetky suroviny dôkladne rozmixujte a podávajte vychladené s ľadom.

Zdroj: naturalhealers.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok