Zdravý životní styl Zdravie Slnečné okuliare z trhov oči chránia, no sledujte čísla

Do kúpy slnečných okuliarov sa jednoznačne oplatí investovať. Radšej jedny kvalitné, ako niekoľko výstrelkov, ktorým chýba dostatočná kvalita. Vaše oči potrebujú ochranu pred škodlivým UV žiarením, ale aj pred vetrom.

Radšej žiadne, ako nekvalitné
Oko sa prirodzene chráni pred slnečným žiarením tým, že zúži zreničku a stiahnu sa aj očné viečka. Pri nevhodných okuliaroch tento mechanizmus prestáva fungovať a oko tak obsiahne UVA aj UVB lúče. Môže dôjsť k poškodeniu epitelu a prejavom suchého oka, zhoršuje sa ostrosť zraku, šošovka starne a zarábate si aj na sivý zákal. Nadmerné pôsobenie UV žiarenia spôsobuje pálenie kože, rohovky, ale i mihalníc. Zainvestujte do kvality a chráňte si oči pred slnkom a vetrom nielen v lete, ale v každom ročnom období.

Aký UV filter vás ochráni?
Vybrať si okuliare, ktoré dokonale ochránia váš zrak, nie je jednoduché.
Ultrafialové žiarenie môže poškodzovať zrak bez ohľadu na to, aké intenzívne slnko je.
Pri výbere slnečných okuliarov sa zamerajte na:

  • tvar rámu – okuliare by mali dobre sedieť a dostatočne obopínať tvár,
  • tvar šošovky
  • farbu šošovky
  • UV filter

Ak je UV 380 alebo 400, sklíčka stopercentne chránia pred UVA aj UVB lúčmi.

Kategórie UV filtrov
Ak chcete istotu, že vaše slnečné okuliare budú plniť svoju funkciu, kupujte ich v špecializovaných predajniach alebo v optike. Okuliare, ktorých UV filter je menší ako 400, do rúk ani neberte. Prihliadajte na kvalitu materiálov, spracovanie, farebné prevedenie, ale i príležitosť, na akú okuliare potrebujete. Presvedčte sa, že vám sedia dobre na ušiach aj nose a nikde netlačia. Z hľadiska priepustnosti UV žiarenia sa slnečné filtre rozdeľujú do piatich kategórií:

  • Kategória 0 prepúšťa 80 – 100 % UV žiarenia, sklám úplne chýba ochranná funkcia.
  • Kategória 1 – prepúšťa  43 – 80 % žiarenia, sklá sú vhodné, ak je vonku pod mrakom.
  • Kategória 2 – prepúšťa  18 – 43 % žiarenia, sklá sú ideálne aj na letnú dovolenku.
  • Kategória 3 – prepúšťa 8 – 18 % slnečných lúčov.
  • Kategória 4 – prepúšťa len 3 – 8 % žiarenia, sklá sú vhodné na otvorenom mori a na horách. Nie sú vhodné na šoférovanie.

V zásade platí, že čím je kategória vyššia, tým menej svetla filtre prepúšťajú a samotné sklá sú tmavšie. Kategórie 3 a 4 nie sú vhodné pre vodičov.

Farba šošovky je tiež dôležitá
Farba šošovky okuliarov nie je iba módna záležitosť. Zvlášť vodiči by sa mali vyhýbať príliš tmavým okuliarom. Na šoférovanie sú ideálne hnedé a sivé sklá, pretože najmenej skresľujú farby. Naopak, vyhnúť by sa mali modrým a zeleným sklám, ktoré skresľujú červenú a zelenú farbu. Tieto farby by nemali používať ani krátkozrakí. Športovci, pohybujúci sa vonku v hmlistom počasí, ocenia oranžové a žlté šošovky, ktoré zlepšujú videnie v hmle.

Lacné slnečné okuliare sú v poriadku, ale...
Ak vás láka kúpa lacných okuliarov podľa najnovších módnych trendov a nechcete si zarobiť na okatý problém, kupujte len tie s ochranným filtrom 400. Dobre sa cez ne pozrite, či nedeformujú tvar predmetov. No a počítajte s tým, že je to možno iba jednosezónna záležitosť, keďže sú zhotovené z lacných materiálov, ktoré toho veľa nevydržia.

Viete, čo cítia vaše nohy v letných topánkach

Zdroj: quora.com, hnporadna.hnonline.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok