Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Išli ste niekedy okolo pekárne, kde sa práve piekol chlieb? Tá vôňa je nenapodobiteľná, hladká čuchové bunky, chytí za srdce. A teraz si predstavte, že sa vďaka vám šíri aj z vašej kuchyne.
Upiecť domáci chlieb chce trošku zručnosti, ale cvik robí majstra. Možno sa vám prvý chlebík nevydarí podľa vašich predstáv, verte však tomu, že ten tretí už bude oveľa lepší!
Základom je nabrať odvahu a potom si stačí už len vybrať recept a nakúpiť suroviny. Alebo si ich nechajte priviezť rovno domov.
Kváskový chlieb sa teší veľkej obľube. Najprv si doma založíte kvások. Ak si na to netrúfate, zoženiete ho aj cez internet. Na špaldový kváskový chlieb budete potrebovať pol kila špaldovej chlebovej múky, tri deci vody, dve lyžičky soli a lyžicu materského kvásku. Ďalej postupujte podľa nášho receptu na kváskový chlieb
Ako upiecť dobrý chlieb v rúre?
Naspodok rúry dajte nádobu s vodou. V pare sa chlieb krásne zdvihne.
Ražný chlieb má svoju špecifickú chuť a dlho vydrží čerstvý. Tento recept na ražný chlieb je so špaldovou múkou, ale ak vám nevonia, vymeňte ju za hladkú.
Na domáci ražný chlieb budete potrebovať:
Najprv si pripravte kvasnice: Polovicu kocky droždia (21 g) rozdrvte do 50 ml vlažného mlieka, 150 ml vlažnej vody a 150 g špaldovej múky. Pridajte lyžičku cukru, dobre rozmiešajte a nechajte kysnúť.
Zvyšnú múku preosejte do misy, pridajte ostatné ingrediencie a nakysnuté kvasnice a poriadne vymieste. Zakryte utierkou a v chladničke nechajte vykysnúť cez noc, najmenej dvanásť hodín. Potom ho vyklopte na dosku, jemne premieste a vytvarujte z neho bochník. Nechajte odpočívať ešte dve hodiny.
Rúru vyhrejte na 220 °C. Na spodok dajte kastról s vodou a pečte asi 40 minút. V polovici pečenia kastról vytiahnite. Domáci ražný chlieb nechajte na mriežke vychladnúť. Vynikajúci bude so zeleninovo-syrovou nátierkou.
Kedy je chlieb upečený? Poklopkajte po jeho spodnej strane. Ak sa ozve dutý zvuk, chlieb je dobre upečený.
Pre celiatikov je pečenie domáceho chleba pravidelnou činnosťou. Bezlepkový chlieb má svoju charakteristickú chuť aj štruktúru, na pravý chlebík sa veľmi nepodobá, no to neznamená, že nemôže byť rovnako chutný. Skúste tento recept na domáci bezlepkový chlieb.
Do domácej pekárne dávajte suroviny v tomto poradí: 150 ml vody, 2 PL olivového oleja, 3 vajcia, lyžičku octu, cukru, 1,5 lyžičky soli, 2 ČL sušeného droždia, 450 g bezlepkovej zmesi na chlieb, 50 g inej bezlepkovej múky (amarantová, kukuričná, ryžová,...) 2 ČL guarovej gumy. Pridať môžete semiačka podľa chuti. Zapnite program na pečenie bezlepkového chleba alebo najprv na kysnutie a potom na pečenie – podľa návodu na pekárničke.
Zásada pečenia v domácej pekárni: Najprv dávajte tekuté zložky, potom sypké.
Ochutnajte s čerstvým chlebom mrkvovo-šošovicovú nátierku!
Bielkovinový chlieb, alebo aj večerný chlieb, je alternatíva pre tých, ktorí chcú schudnúť, no nevedia si predstaviť deň bez chleba. Bielkovinový chlieb je bez múky, a preto si ho môžete dopriať aj večer. Vymiešajte žĺtka zo štyroch vajec do peny, pridajte k nim 100 g tvarohu, 300 g semienok podľa chuti (môžete aj kombinovať), štipku soli, štipku sódy bikarbóny. Bielka vyšľahajte na sneh a opatrne ich vmiešajte do zmesi. Nalejte do formy. Rúru vyhrejte na 190 °C a pečte asi 50 minút.
Zostalo vám mäso z kurčaťa? Spravte si z neho pomazánku!
Blysnite sa pred návštevou a ponúknite jej chlebíčky z vlastnoručne upečenej veky!
Budete potrebovať:
Droždie rozdrobte do vlažného mlieka, pridajte cukor, trochu múky a rozhabarkujte. Nechajte podkysnúť. Múku preosejte do väčšej misy, pridajte nakysnuté kvasnice, vodu, soľ, maslo a poriadne vymieste. Nechajte vykysnúť na dvojnásobok objemu. Z cesta rozvaľkajte plát a zatočte ho ako závin. Potrite rozšľahaným žĺtkom a dajte piecť na 200 °C asi pol hodiny.
Na ešte teplej veke sa bude čokoládová nátierka krásne rozpúšťať. Skúste to!
Starší chlieb sa ešte dá zužitkovať. Najrýchlejší a najobľúbenejší spôsob je spraviť z neho chlieb vo vajci. To zvládne aj 10-ročné dieťa.
Chlieb nakrájajte na krajce. V miske vyšľahajte vajcia podľa počtu krajcov – na jeden krajec rátajte ½ vajíčka. Vajce posoľte, podľa chuti okoreňte. Krajce chleba namáčajte vo vajíčku a vysmážajte na horúcom oleji. Pre sladkú verziu zmiešajte vajce s cukrom, vanilkou a škoricou.
Prečítajte si ďalších 5 tipov, ako zužitkovať starý chlieb a pečivo
Zdroj: recepty.cz, fitness-recepty.sk, dobruchut.sk