Šetrenie potravinami 5 tipov, ako zúžitkovať zvyšky chleba alebo pečiva

Vyhadzovaním starého pečiva skončia v európskych smetiakoch ročne až tri milióny ton pečiva. Je to veľké plytvanie, pretože suchý chlieb je v mnohých prípadoch ešte možné zachrániť a využiť.

Čerstvá strúhanka alebo kocky do polievky
Z pečiva si môžete napríklad vyrobiť domáce strúhanku. Pečivo najprv rozlomte na drobné kúsky a rozmeľte v mlynčeku na orechy, alebo v mixéri s nožmi. Rezne na budúci nedeľný obed už potom môžete obaľovať vo vlastnej strúhanke. Ak budete mať strúhanky viac, zamrazte ju, vydrží dlhšie.

Doma si môžete pripraviť aj chlebové kocky do polievky

Žemľové knedle
Zo staršieho pečiva pripravíte nielen strúhanku a kocky do polievky.  Môžete z neho vykúzliť aj chutnú prílohu – žemľové knedle. K štvrť kilu suchého bieleho pečiva prilejte 3 deci vlažného mlieka, všetko dôkladne premiešajte a počkajte, až kým mlieko vsiakne do pečiva. Nakrájajte nadrobno jednu cibuľu, zväzok petržlenovej vňate a všetko osmažte na malom množstve masla. Potom všetko pridajte k rozmočenej zmesi pečiva a mlieka, osoľte a okoreňte, rozklepnite jedno vajíčko a celú zmes dôkladne prepracujte. Z takto vzniknutého cesta vytvorte guľaté knedle, ktoré varte asi 15 minút v zovretej vode na menšom plameni. Po uvarení nechajte asi 3 minúty oddýchnuť a podávajte.

Rýchly a lacný obed
Ak pridáte niekoľko ďalších ingrediencií, môžete zo staršieho pečiva pripraviť aj plnohodnotný pokrm. Nielen plátky chleba osmažené vo vajíčku na raňajky, ale napríklad chlebový nákyp. Do pekáča položte plátky chleba a zalejte zmesou pripravenou z vajíčok a smotany, ochuťte soľou, korením a bylinkami. Na povrch môžete položiť na plátky rozkrájané paradajky, papriku a podľa toho, čo nájdete ešte v chladničke – trebárs aj plátky šunky, tvaroh alebo mozzarellu, ďalšie varianty sú takmer neobmedzené. Nakoniec všetko môžete posypať strúhaným syrom, pokryť na kolieska nakrájanou cibuľou a potom v rúre do chrumkava zapiecť.
Ak by ste podobný pokrm pripravovali zo sladkého pečiva alebo koláčov, potom na plátky nakrájané pečivo namočte najprv do mlieka a zmes pripravenú z vajíčok a smotany dochuťte cukrom, vanilkovým cukrom, hrozienkami a škoricou. Povrch môžete posypať postrúhanou čokoládou a orechmi.

A šetríme ďalej! Tu je 5 nápadov, ako využiť zvyšky zo zeleniny

Vytlačiť stránku
Zdielať článok