Dieťa Tehotenstvo Prvé pohyby bábätka ohlasujú bublinky a chvenie

Prvé pohyby dieťatka môžete spravidla pocítiť okolo šestnásteho týždňa. Spočiatku si však nemusíte uvedomiť, že to chvenie alebo bublanie je vaše maličké bábätko. Než sa tieto pocity objavia, môže to trvať až do 22. týždňa, takže nemajte obavy, ak ste vo štvrtom mesiaci a ešte ste nič necítili.

Hýbe sa už v siedmom týždni

Bábätká sa v maternici začínajú pohybovať už od siedmeho alebo ôsmeho týždňa – dlho predtým než to matka ucíti. Od deviateho týždňa začínajú hýbať a rukami a nohami a od jedenásteho týždňa začínajú hýbať hlavičkou zo strany na stranu. Dieťa sa potom môže pretiahnuť a zívať. Do akej miery je dieťa aktívne, ste pravdepodobne videli na ultrazvuku v dvanástom týždni. Okolo 20. až 24. týždňa tehotenstva sa aktivita dieťaťa zvyšuje. Začne kopať, otáčať sa a dokonca čkať. V tomto čase si môžete všimnúť určité pravidelnosti, kedy dieťa odpočíva a kedy je aktívne.

Keď sa počas dňa pohybujete, vaše dieťa to ukolíše k spánku, takže keď ste zaneprázdnená, pohyby dieťaťa neucítite. Akonáhle si však sadnete, aby ste si oddýchli, dieťa sa prebudí a začne sa hýbať. Čím viac sa bude blížiť pôrod, tým lepšie si na návyky bábätka zvyknete. Kým nie ste v treťom trimestri, neodporúča sa počítať alebo zaznamenávať počet kopnutí, pretože budete zbytočne nervózny, keď sa niečo zmení. Ak ste niekoľko hodín necítili pohyb dieťaťa, vyskúšajte ho rozhýbať hlasitým zvukom alebo sa napite pohára studenej vody. Zmena teploty často jeho pohyb stimuluje.

Prečo necítim pohyby?

Placenta, ktorá je prichytená k stene maternice a poskytuje dieťaťu počas tehotenstva živiny, môže byť v pozícii, ktorá bráni cíteniu prvých pohybov. Umiestnenie placenty v maternici je zvyčajne možné stanoviť na ultrazvuku v dvadsiatom týždni.

Kde sa nachádza placenta?

Placenta na prednej stene maternice

Placenta sa obvykle prichytáva k zadnej strane maternice v blízkosti chrbtice. Keď sa ale placenta nachádza na prednej strane maternice, môže jej umiestnenie tlmiť pohyby bábätka až do neskorého štádia tehotenstva. Placenta na prednej stene maternice sa postupom času, keď sa maternica zväčšuje, často premiestni smerom dozadu.

Placenta v dolnej časti maternice

Placenta, ktorá sa na začiatku alebo uprostred tehotenstva nachádza v dolnej časti maternice v blízkosti krčka maternice, sa väčšinou presunie v neskoršom štádiu tehotenstva vyššie a nespôsobuje žiadne problémy. Ak však placenta v blízkosti krčka maternice alebo nad ním zostane aj v neskorom štádiu tehotenstva, môže počas pôrodu spôsobiť problémy. Keď placenta maternicové hrdlo zakrýva, hovorí sa jej vcestné lôžko (placenta previa) – také umiestnenie je pomerne vzácne. Všetky ženy s placenta previa sa v neskorom štádiu tehotenstva monitorujú, aby všetko prebehlo bez problémov.

Umiestnenie placenty sa v priebehu tehotenstva sleduje, aby bolo možné akýkoľvek problém riešiť s predstihom. Ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva poskytujú lekárskym odborníkom všetky potrebné informácie na zabezpečenie bezpečného pôrodu.

Čo robiť, keď máte obavy?

Medzi sedemnástym a dvadsiatym týždňom je ešte príliš skoro sa znepokojovať, keď necítite žiadny pohyb. Váš prvý ultrazvuk medzi 10. a 13. týždňom pravdepodobne ukázal, že sa tehotenstvo vyvíja normálne. Ak však máte obavy, že pred dvadsiatym týždňom necítite pohyb dieťaťa, zvlášť ak sa sama necítite dobre, kontaktujte doktora alebo pôrodnú asistentku.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok