Tipy a rady Prekvapte priateľov a grilujte ako profesionál: 7 tipov na dokonalé grilovanie

1. Buďte trpezliví a rozpáľte gril

Ste veľmi hladní, neviete sa dočkať chutného grilovaného jedla, a tak položíte mäso na nerozpálený gril? Ide o častú chybu pri grilovaní. Každý profesionál však vie, že poriadne rozpálený gril je základom úspešného grilovania.

Správna teplota grilu

  • drevené uhlie až za 30 min. (teplota 230 – 300 °C)
  • plynový gril za 15 min.
  • elektrický gril za 10 – 20 min.

Jednoduchá pomôcka, ako zistiť, či je gril rozpálený, je dať dlaň do výšky 12 cm nad rošt. Pokiaľ vydržíte viac ako 5 sekúnd, tak nie je rozpálený dostatočne.

Šľahajúce plamene sú nepriateľom grilovania, mäso tak bude obhorené na povrchu a nedopečené vo vnútri. Vždy grilujte len na horúcich uhlíkoch. Aby ste zabránili šľahajúcim plameňom z kvapkajúceho mastného jedla, použite grilovaciu tácku.

Pozor: Vždy nechajte dôkladne vyhorieť použité chemické podpaľovače! Môžete použiť aj podpaľovače na prírodnej báze.




2. Vyberte vhodný typ mäsa a rýb na grilovanie

Mäso treba vybrať z chladničky v dostatočnom predstihu pred grilovaním, aby dosiahlo izbovú teplotu. Najvhodnejšie je použiť čerstvé, marinované a dostatočne odležané mäso. Pokiaľ nemáte možnosť použiť čerstvé mäso, môžete použiť aj rozmrazené. Nikdy ho však nerozmrazujte v mikrovlnnej rúre, pretože mäso sa na ohni vysuší.

Pri grilovaní sa chutiam medze nekladú, najvhodnejšie je však mastnejšie mäso. Tuk sa začne „topiť“ a mäso zostane krásne šťavnaté a chrumkavé. Skvelé je grilované bravčové mäso ako bravčová krkovička alebo rebierka.

Špecialitou pre gurmánov, ktorou prekvapíte svojich priateľov, je hovädzí steak. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako pripraviť skvelý grilovaný steak.

Ak chcete rýchlo jesť, tak bude vhodná bravčová sviečkovica alebo kuracie prsia. Naopak, najdlhšie sa grilujú kuracie stehná, a to okolo 45 minút.

Chuťovo skvelé sú aj ryby, ktoré sa grilujú do 15 minút. Skúste si pripraviť grilovanú makrelu, pstruha či lososa.


3. Marináda na grilovanie je základ

Pre chutné a šťavnaté mäso dodržujte zásadu – nesoliť!

Mäso sa solí tesne pred podávaním alebo až keď je hotové. Soľ z mäsa vyťahuje vodu a môže byť pri grilovaní suché. Pri kupovaných marinádach si skontrolujte obsah soli, aby bol čo najnižší, ideálne nulový.

Marinujte na chladnom mieste minimálne 3 hodiny. Pre čo najlepšiu a najintenzívnejšiu chuť naložte mäso do marinády aj na viac ako 20 hodín. Môžete si zaobstarať už hotovú marinádu alebo pripraviť domácu. Pri marinádach sa kombináciám medze nekladú, záleží len na vašich chutiach. Vyskúšajte naše tipy na domáce kyslé alebo bylinkové marinády.

Tip: Vyskúšajte aj grécku marinádu: oregano, citrónová šťava, paprika, cibuľa, med, biele víno, maslo.

Prekvapte priateľov a grilujte ako profesionál: 7 tipov na dokonalé grilovanie

4. Mäso nechajte odležať a nepichajte doň

Už sa neviete dočkať chutného mäska a tečú vám sliny? Odporúčame však ešte nechať mäso odležať približne 5 – 10 minút. Vnútri mäsa sa nachádzajú šťavy, ktoré sa vplyvom vyššej teploty stiahnu do jeho jadra. Po znížení teploty sa rovnomerne rozmiestnia do celého mäsa, vďaka čomu bude šťavnatejšie a chutnejšie.

Ak picháte ostrým predmetom do mäsa, zbavuje ho vnútorného tuku, pričom  vyteká z neho šťava, a tak prichádzate o skvelú chuť.

5. Prekvapte priateľov chutným grilovaným syrom či zeleninou

Prekvapte priateľov výbornou bezmäsovou alternatívou v podobe grilovaného syra alebo zeleniny. Môžete si pripraviť chutný pološtiepok na grilovanie s brusnicovou omáčkou alebo plesňové syry typu camembert. Skúste veľmi obľúbený grilovaný hermelín. Prináša vám 9 tipov, ako si urobiť dokonalý grilovaný hermelín.

Skúšali ste niekedy grilovať kukuricu, papriku, cuketu alebo šampiňóny? Pokiaľ nie, tak to vyskúšajte a určite zabodujete. Skvelá je marinovaná cuketa a na kukuricu sa hodí plátok masla. Zeleninu po ugrilovaní pokvapkajte olivovým olejom, okoreňte a osoľte.

6. Väčšina ľudí zabúda pri grilovaní na šalát

Málokedy si ľudia dajú námahu a pripravia si ku grilovanému jedlu zeleninový šalát. Je to chutná, zdravá a osviežujúca príloha, ktorou zaiste zabodujete.

Príprava šalátu je veľmi rýchla a jednoduchá. Nemusíte si pripravovať len tradičný šalát zo strúhaných uhoriek alebo z hlávkového šalátu. Výbornou prílohou je šalát Waldorf, Caesar alebo Caprese, ktoré podávajú aj v luxusných reštauráciách.

7. Používajte dresingy a dipy

Oživte chute grilovaného mäsa, rýb či syrov chutným dresingom alebo dipom. Na výber máte zo širokej palety, ako sú chrenové, koriandrové alebo salsa. K syrom sa skvele hodí sladší brusnicový dresing.

Ako základ použite grécky jogurt alebo kyslú smotanu s bylinkami ako kôpor, rozmarín, bazalka, medvedí cesnak. Pridajte olivový olej a cesnak. Výborný je dip z farebného korenia na grilovanie.

Môžete si vychutnať aj niekoľko dipov či dresingov naraz pre širokú paletu chutí.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok