Zdravý životní styl Relax Pred odchodom na dovolenku nezabudnite na 9 vecí

Ešte predtým ako sa za vami zaklapnú dvere bytu a vy sa vydáte s kuframi v ústrety letným dobrodružstvám, uistite sa, že ste spravili všetko pre to, aby bol váš domov v poriadku a bezpečí. Ak máte alarm, nezabudnite ho zapnúť. Čo ďalšie môžete pre svoj domov urobiť? Nedajte šancu zlodejom a zariaďte to tak, aby si ani nevšimli, že ste na dovolenke.

  1. Zrušte všetky pravidelné poštové zásielky. Prípadne poproste susedov, aby vám počas vašej dovolenky pravidelne vyberali schránku. Poštová schránka, ktorá bude pretekať novinami a letákmi je pre zlodeja jasným signálom, že nie ste doma.
  2. Na dovolenku sa už tešíte a máte z nej radosť, snažte sa ale nechváliť v okolí a na sociálnych sieťach. Minimálne pozor na to, aby sa nerozniesol presný dátum, kedy nikto nebude doma. Nikdy neviete, ku komu sa táto informácia môže doniesť kto ju môže zneužiť.
  3. Nechajte roztiahnuté závesy a žalúzie. Ak ste sa chystali nechať počas vašej dovolenky zatiahnutá okná, vedzte, že aj to je neomylným signálom pre zlodeja, že obyvatelia bytu nie sú doma.
  4. Cennosti ako napríklad šperky, notebooky, tablety a pod. nenechávajte voľne ležať v byte a už rozhodne nie tak, aby boli vidieť cez okno. Všetko, čo je pre vás cenné a dôležité, schovajte najlepšie do trezoru alebo aspoň na skryté miesto, kde veci nikto len tak neobjaví.
  5. Ak máte záhradu, pred odchodom ju pokoste, upravte a zalejte všetku zeleň. Počas vašej dovolenky bude záhrada vyzerať udržiavane, a tak opäť budí dojem, že majitelia sú prítomní a dom nie je prázdny.
  6. Rozsvietené svetlo je znamením, že je niekto doma. Pomôcť vám môžu elektronické spínacie zariadenia, ktoré rozsvietia svetlo či zapnú televízor.
  7. Skontrolujte všetky okná a dvere v dome. Sú dobre zatvorené? Prístupné sklenené výplne sa dajú jednoducho rozbiť. Existujú však ochranné fólie, ktoré zabránia rozbitiu skla alebo aspoň zlodeja spomalia.
  8. Vyprázdnite chladničku. Čo sa dá zmraziť, schovajte do mrazničky. Ostatné veci v ideálnom prípade spotrebujte ešte pred dovolenkou. Keď sa vrátite z dovolenky, neprekvapí vás žiadny podivný zápach, vychádzajúci zo špajze a chladničky. Rovnako tak nenechávajte v kuchyni špinavý riad a ani plný odpadkový kôš.
  9. V mene šetrenia energiou vypnite bojler, klimatizáciu a odpojte väčšinu elektrických prístrojov zo zásuvky. Spotrebiče nenechávajte ani v stand-by režime. Čo môžete, vytiahnite zo zásuvky.

Ešte neviete, kam ísť na dovolenku s deťmi? 

zdroj: hosebeautiful.com, prozeny.cz, policie.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok