Zdravý životní styl Zdravie Práca alebo zdravie? Čo hrozí, ak chorobu nevyležíte?

Keď vás nečakane schváti choroba uprostred pracovného kolotoča, len málokto zaľahne do postele. Ten správny čas na týždňové ležanie v posteli s horúcimi čajmi totiž nie je nikdy. Vždy tu budú dôležité mítingy, úlohy, plány s rodinou či návštevy. A tak siahate po osvedčených vzorcoch. Ráno sa nadopujete zaručene účinným roztokom a do práce vyrazíte s tabletkami proti bolesti hrdla a zásobou papierových vreckoviek. Hnusné pohľady zdravých kolegov si nevšímate a poznámky o tom, že v kancelárii či open office sa baktérie šíria rýchlosťou blesku, vytrvalo ignorujete. Však ste to predtým dali už toľkokrát, aj tak je to iba prechladnutie.
Alebo sa vydáte chorá do obchodu. Veď kto iný by za vás nakúpil? Pritom máte riešenie doslova poruke, a kým vám potraviny privezú rovno domov až pred dvere, vy už môžete ležať v posteli.

Tie uvedomelejšie z vás sa chorobu pokúsia vykryť priepustkami od lekára. Vydržia doma tri dni a potom, keď sa telo konečne začína spamätávať z útoku choroby, polochoré vyrazia do ulíc, však tri dni musia stačiť. Na PN-ku sa hodí málokto, hypotéky platíme všetky a jesť taktiež treba, kto má vyžiť zo zníženej výplaty?

Práve tieto bežné postupy sú však veľkou chybou. Obzvlášť, keď sa k bežným príznakom nachladnutia pripojí aj horúčka a je jasné, že ide o chrípku. Vtedy je to už skutočne nebezpečné. Môžete si totiž uhnať zápal pľúc, priedušiek, stredného ucha či celkového oslabenie imunitného systému. Ak tak robíte pravidelne, hrozí až zlyhanie srdca. V najväčšom ohrození sú tradične deti, tehotné ženy, starší ľudia a tí, ktorí bojujú s vážnymi chorobami – metabolickými, imunitnými či srdcovocievnymi.

Čo hrozí, ak chorobu nevyležíte?
- zápal prínosových dutín
- infekcia očí
- zápal zrakového nervu
- zápal mandlí
- zápal lymfatických uzlín
- poškodenie kĺbov
- poškodenie obličiek
- ochorenie srdca 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok