Tipy a rady Všetko, čo potrebujete vedieť o grilovanej zelenine

Keď sa povie grilovanie, napadnú vám určite steaky a hamburgery, prípadne grilované mäso. Gril je však výborný aj na prípravu grilovanej zeleniny. Jednoducho ju nakrájajte na plátky či rozoberte na menšie časti, použite trošku olivového oleja a ugrilujte. Zeleninu môžete pred grilovaním variť, ale nemusíte.

Grilovaná zelenina – ako na to?

Ak chcete byť naozaj kráľom grilovačky, nesmiete zabudnúť na pár dôležitých vecí – na skvelé marinády, kvalitné suroviny a prípravu grilu.

Pred pečením gril dôkladne očistite. Nie je nič horšie, ako keď v čerstvo pripravenom jedle cítite chute a vône z posledného grilovania. Obzvlášť ak ste vegetarián a predtým sa na grile pripravovalo mäso.

Gril nastavte na správnu teplotu. Otestujete ju tak, že vo vzdialenosti 10 až 12 cm od grilu by ste mali byť schopní pohodlne držať ruku približne 5 – 6 sekúnd. Ak vydržíte kratšie, gril je až príliš horúci a hrozí, že takto pečenú zeleninu spálite.

Na grilovanú zeleninu pozostávajúcu z malých kúskov, ako sú biele šampiňóny, ružičkový kel či kúsky cibule, používajte špajdle. Zabránite tomu, aby vám popadali do pahreby.

Ako grilovanú zeleninu ochutiť?

Čím jednoduchšie, tým lepšie. Grilovaná zelenina nie je na dochutenie náročná. Ako základ vám postačí soľ a čierne korenie. Samozrejme, nezabudnite na kvalitný olivový olej a citrónovú šťavu. Pridať môžete nasekané čerstvé bylinky, ako sú tymian, oregano alebo rozmarín. Na záver pridajte balzamikový ocot alebo domáce pesto.


Všetko, čo potrebujete vedieť o grilovanej zelenine

Ktorá zelenina je vhodná na gril?

 1. Kukurica
  Určite najväčším šampiónom vegetariánskej grilovačky je kukurica. Existujú dva spôsoby, ako si ju pripraviť: Potrite ju maslom a nechajte voľne grilovať do mäkka približne 10 minút. Nezabudnite na otáčanie. Alebo len na chvíľu odkryte listy (nešúpte), kukuricu natrite olejom, listy vráťte naspäť a dajte na gril. V tomto prípade to bude dusená zelenina, ale bude rovnako výborná.
 2. Huby portobello
  Tieto vegetariánske steaky sa vďaka svojmu tvaru výborne grilujú. Môžete ich grilovať čerstvé, len tak pokvapkané olivovým olejom alebo naložené v marináde, prípadne z nich urobiť hamburgery. Veľkou výhodou je, že sa nerozpadnú, ani keď ich grilujete dlhšie.
 3. Baklažán
  Viete, v čom spočíva trik výnimočnej chuti grilovaného baklažánu? Nakrájajte ho na plátky a nechajte ponorený v slanej vode. Vyberte ho až tesne pred grilovaním. Takto predpripravený baklažán bude mať po grilovaní chrumkavú hnedú krustu a vnútri bude krémový a sladký.
 4. Cuketa
  Vďaka grilovaniu získa príjemnú sladkastú chuť. Pred grilovaním ju pokvapkajte citrónovou šťavou a dosiahnete zaujímavú chuť aj arómu.
 5. Cibuľa
  Chutná na všetky spôsoby. Varená či karamelizovaná, ale najlepšia je grilovaná. Zeleninový špíz si bez nej ťažko čo i len predstaviť.
 6. Brokolica
  Určite ju negrilujte vcelku. Rozdeľte ju na malé ružičky, ponorte ich do olivového oleja s čili a rýchlo ugrilujte. Malé pikantné brokolicové hlavičky sú na zjedenie.
 7. Kapusta
  Znie to veľmi nezvyčajne, ale kapusta je po grilovaní sladká, má chrumkavé tmavé okraje a vnútri je príjemne zmäknutá s chrumkavou textúrou. Grilujte ju 10 – 15 minút.
 8. Paprika
  Cieľom grilovania papriky je doslova ju spáliť a zvliecť z kože, preto ju pred grilovaním dobre naolejujte – koža sa dobre spáli a ľahko ju dáte z papriky dole. Ostane vám na konzumáciu vnútro papriky, ktoré je nezvyčajne sladké a krémové.

Zdroj: foodrepublic.com, thespruceeats.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok