Dieťa Detské zdravie Posilnite imunitu svojho bábätka prirodzene

Imunitný systém človeka sa vyvíjal po milióny rokov, aby chránil organizmus pred baktériami, vírusmi a parazitmi. Jedným z hlavných spôsobov, ako sa vyvíja imunitný systém dieťaťa, je vystavenie ho mikróbom a baktériám v okolí.

V posledných rokoch sa naše prostredie zmenilo a v domácnostiach sme pomocou čistiacich prostriedkov vyhubili mnoho mikróbov. Mnohí lekári v súčasnosti varujú, že nie je dobré byť „príliš čistotnými“, a predstavili tzv. hygienickú hypotézu. Táto hypotéza tvrdí, že jedným z dôvodov, prečo posledné generácie detí trpia častejšie astmou, sennou nádchou, kožnými problémami a autoimunitnými ochoreniami je, že keď náš vysoko vyvinutý imunitný systém nemá dostatok prírodných mikróbov a parazitov, ktoré by musel likvidovať, napáda sám seba alebo také bezpečné veci, ako je peľ.

Je viacero spôsobov, ako môžete posilniť imunitu vášho dieťatka

Nesterilizujte dlhšie, než treba
Po šiestich mesiacoch už nemusíte sterilizovať kelímky, misky a príbory. Stačí ich umyť prostriedkom na umývanie riadu v horúcej vode, pretože sú ľahko umývateľné a nemnožia sa na nich baktérie ako v ohriatej fľaši s mliekom.

Fľašky sterilizujte do roka dieťaťa. Baktérie, ktoré spôsobujú žalúdočné problémy, sa vo fľaši rýchlo rozrastajú a sterilizovaním ich zničíte. Len čo prejdete na tuhú stravu, začnite dieťa učiť piť z pohárika.

Dovoľte drobcom, aby sa zašpinili
Akonáhle začnú deti liezť, chcú skúmať všetko, na čo natrafia. Chcú sa zašpiniť, trhať trávu, skákať v mláke a vy by ste im to mali dovoliť. Je to dôležitá a prirodzená súčasť ich vývoja a zvlášť vývoja ich imunitného systému.

S antibiotikami opatrne
Užívanie antibiotík pri prechladnutí, bolesti hrdla či chrípke nie je dobré ani pre vás, ani pre vaše dieťa. Väčšinu bežných detských chorôb spôsobujú vírusy a antibiotiká liečia len choroby, ktoré sú spôsobené baktériami. Tie budú väčšie a silnejšie, ak budú pravidelne vystavované antibiotikám, a preto bude čím ďalej, tým ťažšie zbaviť sa prípadnej infekcie. Antibiotiká tiež likvidujú prirodzenú mikroflóru v črevách, čo môže negatívne pôsobiť na trávenie. Pokiaľ sa dá, nechajte prechladnutiu či miernej bolesti hrdla vášho dieťaťa voľný priebeh. Vytvorí si tak prirodzenú imunitu.

Dojčite
Výhradné dojčenie do šiestich mesiacov dieťaťa je pre bábätko najlepšie. Materské mlieko obsahuje imunitné látky, ktoré dieťatko prirodzene chránia a budujú jeho imunitný systém.

Slnko a čerstvý vzduch
Pre detičky sú časté prechádzky príjemné a potrebné. Čerstvý vzduch povzbudzuje v bábätkách chuť do jedla, pomáha im zaspať a dáva im silu v boji proti chorobám.
Slnečné svetlo stimuluje tvorbu vitamínu D, ktorý je pre imunitu zásadný. V severských zemiach, kde si telo nedokáže samo vytvoriť dostatok vitamínu D zo slnečného svetla, sa odporúča užívať doplnky s vitamínom D deťom aj dospelým. U nás je, našťastie, slniečka dosť.

Ovocie a zelenina
Len čo začnete dávať dieťaťu pevnú stravu, ovocie a zelenina by malo mať na tanieriku každý deň. 

Veľa vody
Deti musia piť, ponúkajte im vodu kedykoľvek. Voda je kľúčová pri dopravovaní živín do buniek tela.

Proteíny
Aminokyseliny v proteínoch pôsobia na stavbu buniek a nielen imunitného systému. Ten bojuje proti baktériám zvýšeným množstvom vlastných buniek a na to potrebuje proteíny. Tie dieťaťu poskytnete v mäse, vajciach, šošovici a ďalších strukovinách.

Menej sladkého
Mnoho štúdií preukázalo, že príliš veľa cukru potláča imunitný systém a neprospieva črevnej flóre. Namiesto sladkostí deťom ponúknite radšej sušené ovocie.

Vyhnite sa cigaretovému dymu
Cigaretový dym má negatívny dopad na imunitu vášho dieťatka. Nestačí, aby ľudia nefajčili v blízkosti bábätka, týka sa to aj fajčiarov, vracajúcich sa z cigarety dovnútra. Vystavovanie bábätka cigaretovému dymu zvyšuje riziko SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat), bronchitídy, astmy, zápalu stredného ucha, a to všetko môže vyčerpať rozvíjajúci sa imunitný systém. Pokiaľ vy alebo váš partner naozaj nemôžete prestať fajčiť, umyte si po príchode domov ruky a tvár a ak je to možné, aj sa prezlečte.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.