Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
K hodom okrem pečenej kačky či husi neodmysliteľne patria zemiakové lokše, ktoré sa podávajú ako príloha alebo ako predjedlo naplnené husacou pečeňou. Zeleninovú prílohu tvoria obľúbené nakladané feferónky, čerstvá kyslá kapusta či stále viac obľúbená dusená červená kapusta. Ako dezert si môžete dopriať lokšu na sladko.
Husacie a kačacie hody sú prípravou na sýte vianočné sviatky. Po ľahkých a osviežujúcich jedlách, ktoré sme jedli v lete, prichádzajú na rad jedlá teplé, sýte a zahrievajúce organizmus.
Naši predkovia husi tradične konzumovali na svätého Martina 11. novembra. Pramene hovoria dokonca o svätomartinských husiach. Hodové slávnosti na sv. Martina boli počiatkom tejto tradície a spájajú sa s iným svätým Martinom.
Svätý Martin Tourský sa narodil v roku 316 v Sabarii – meste, ktoré je dnes známe pod menom Szombathely a leží na západnom okraji Maďarska. Bol synom rímskeho vojenského dôstojníka. Otec mu dal meno po rímskom bohovi vojny a naplánoval mu aj skvelú vojenskú kariéru. Ako to však býva, syn mal o živote celkom inú predstavu. Po tom, ako mladík strávil niekoľko rokov vo vojenskej službe, nabral jeho život celkom iný smer – stal sa mníchom a neskôr biskupom.
A prečo práve s touto osobnosťou sa spája tradícia husacích hodov? Legenda hovorí, že sv. Martin sa v mladosti skrýval medzi husami, keď jeho rímsky otec poslal vojakov, aby ho našli a priviedli späť do tábora. Ony ho svojím gáganím vyzradili, a tak neušiel otcovmu hnevu a putoval do väzenia. Tento čin nenechali dedinčania bez pomsty a husi sa tak ocitli na pekáči.
Či už tomu veríte, alebo nie, nič to nemení na tom, že husacie hody sú chutná tradícia. V novembri husi naberajú tuk, takže mäso je najchutnejšie a najchrumkavejšie. Samozrejme, dôležité je vedieť ich správne pripraviť.
Ak chcete svojich hostí potešiť, poradíme vám, aké základné kroky je potrebné dodržať, aby vaša husacia a kačacia oslava bola dokonalá.
Základný recept je alfa a omega. Kačicu 24 hodín pred pečením nasoľte, poriadne ju aj zvnútra vytrite soľou a nechajte odležať na chladnom mieste. Pred pečením ju opláchnite, dajte do pekáča a pečte zakrytú pomaličky dve hodiny. Každú polhodinu ju obráťte, popichajte a zlejte masť. Po dvoch hodinách vrchnák misy odkryte. Pečená kačka je hotová, keď je chrumkavá. Pečte ju však minimálne štyri hodiny pri nízkej teplote (120 °C).
Okrem základnej pečenej kačky si môžete pripraviť aj verziu s plnkou. Na tradičnú plnku potrebujete: 5 až 6 rožkov, kravské mlieko, 1 cibuľu, 250 g kuracej pečene, 2 vajcia, majoránku, čierne mleté korenie, soľ, petržlenovú vňať. Kačicu naplňte plnkou a z oboch strán uzavrite buď ihlicami, alebo špáradlami. Pečenú kačku s plnkou pripravíte rovnako ako v základnom recepte.
Dochrumkava upečenej husi odoláva ťažko aj vegetarián. Hus pečená na cibuli, staročeská hus, hus v šolete, na jablkách a brusniciach, na zemiakoch či klasická pečená hus – možností je naozaj veľa. Chutná hus sa nemusí podávať len s kapustou a lokšami. Prekvapte svojich hostí aj netradičným receptom a pripravte im konfitované stehná so šošovicou.
Ak vyznávate klasiku, skúste staročeský recept, na ktorý budete potrebovať len cesnak, soľ, rascu a mletý zázvor. Hus rozštvrťte, nožom urobte do pŕs a stehien otvory a vložte do nich strúčiky cesnaku. Osoľte, posypte rascou, mletým zázvorom, podlejte vodou a pozvoľna pečte najprv pod pokrievkou, aby zmäkla, a potom pomaly dopekajte odokrytú. Počas pečenia podlievajte vodou a polievajte šťavou, aby bola koža chrumkavá.
TIP: Hus pečte pri nižšej teplote, asi okolo 150 °C, aby mäso ostalo šťavnaté a krehké. Čas pečenia sa tým odhaduje asi na 3 hodiny.
Máme pre vás iba jeden tip, lebo lepšia dusená kapusta neexistuje. Jemná sladkokyslá dusená kapusta s jablkami, brusnicami a škoricou. Chuťovo zaujímavá príloha k pečenej kačke či husi.
Hlávku kapusty opláchnite pod tečúcou vodou, osušte a prekrojte na štvrtiny. Pokrájajte na tenké prúžky, odstráňte hlúb. Jablká ošúpte, umyte a nakrájajte na tenké plátky. Cibuľu očistite, pokrájajte nadrobno a osmažte na oleji. Pridajte cukor a nechajte skaramelizovať. Pridajte nasekanú kapustu, soľ, rascu a korenie. Podlejte vodou, premiešajte, zakryte a duste 10 až 15 minút. Pridajte jablká, podľa potreby podlejte vodou, posypte škoricou a prisypte umyté sušené brusnice. Zamiešajte a všetko spolu duste asi 10 minút, kým jablká nezmäknú. Dochuťte balsamicom a citrónovou šťavou.
Lokše, ako ich zvykli pripravovať naše staré mamy, sú z medzinárodného hľadiska neznámy pojem. Sú to skôr placky podobné haruli a možno ich nájsť napríklad v nemeckých kuchárskych knihách či medzi rakúskymi receptami na lokše. U nás sa lokše jedia ku kyslej fazuľovej polievke alebo plnia kačacou, husacou či kuracou pečeňou.
A čo zemiakové lokše? Z kilogramu zemiakov a približne rovnakého množstva hladkej múky upečiete okolo 70 veľkých lokší. Treba však dávať pozor na rady starých gazdiniek: zemiakové lokše sa najlepšie pripravujú zo starých zemiakov. Nové, čerstvo vykopané zemiaky obsahujú viac vody, a preto sú na prípravu lokší nevhodné.
Tento recept patrí medzi najjednoduchšie. Celú pečeň ponorte do husacej masti. Pridajte cesnak a varte na slabšom plameni asi 1 hodinu. Následne husaciu pečeň vytiahnite a nechajte vychladnúť.
Na panvicu nalejte olej, prisypte cukor a spravte karamel. Pridajte na kolieska nakrájanú šalotku. Pečeň osmažte na miernom plameni. Hotovú husaciu pečeň servírujte so šalotkou pokvapkanou karamelom.
TIPY: Je pravda, že kačacie mäso sa vyznačuje vyšším obsahom tuku a cholesterolu, ale na druhej strane sa na tento tuk viažu vitamíny E a A, teda významné antioxidanty. Kačacie mäso, samozrejme, ako každé iné, vám dodá plnohodnotné bielkoviny, takže kačicu možno zahrnúť do racionálneho stravovania, pokiaľ ju budete konzumovať v rozumnom množstve a bez knedle. Kačacie prsia na pomarančoch k zdravým a vyváženým receptom určite patria.
Pečenú kačku si môžete pripraviť aj inak, skvelou voľbou je konfitované kačacie stehno. Na prípravu konfitovaných kačacích stehien je potrebné mať čas a trpezlivosť, no výsledok stojí za to.
K pečenej kačke a husi sa hodia biele i červené vínka. Vo všeobecnosti platí, že k svetlému mäsu patrí výhradne biele víno a k tmavému zase červené. Víno by však malo nielen ladiť so samotným jedlom, ale malo by vám aj chutiť. Ak preferujete biele vína, potom k pečenej husi určite oceníte svieži Rizling rýnsky. Môže byť suchý, ale aj polosuchý (najmä ak si ako prílohu vyberiete dusenú kapustu, ktorá má tiež trochu sladkastú chuť). Ak však dávate prednosť červeným vínam, odporúčame vám napríklad vína z odrody Rulandské modré, ktoré sa tiež hodia k našej pečenej husi.
Zdroj: bidfood.sk, penzion-karolina.sk, svetvomne.sk, luvaduck.com.au