Dieťa Tehotenstvo Skríningové vyšetrenia v tehotenstve monitorujú bábätko

Ešte skôr, než príde dieťa na svet, podstúpi vyšetrenia, aby sa zistilo, či je zdravé a správne sa vyvíja. Prenatálny skríning, teda predpôrodné vyšetrenie, dokáže upozorniť na pravdepodobnosť vývojovej chyby dieťaťa, ale nie ju presne určiť. Ak sa teda vyšetrením zistí odchýlka od normy, ešte stále sa môže dieťatko narodiť zdravé.

Ako prebieha skríningové vyšetrenie v tehotenstve?

Skríningové vyšetrenia sa dajú rozdeliť na tri časti:

 • Vyšetrenie ultrazvukom
 • Vyšetrenie z krvi (testy na genetické ochorenia)
 • Vyšetrenie z plodovej vody

Prvé dve, teda ultrazvukové vyšetrenie a výsledky z krvi, sú bežné. Vyšetrenie plodovej vody prichádza na rad, ak prvé dve vyšetrenia signalizujú, že niečo nebude v poriadku. Pri skríningu sa okrem iného zisťuje aj riziko vrodených chromozomálnych porúch:

 • Downovho syndrómu
 • Turnerovho syndrómu
 • Edwardsovho syndrómu
 • Patauovho syndrómu

Krvné testy v tehotenstve

Prvým testom z krvi sa potvrdí vaše tehotenstvo. Zároveň vám spravia testy na HIV, žltačku, syfilis, toxoplazmózu, rubeolu, vyšetria krvný obraz a ak máte Rh faktor negatívny, otestujú aj Rh protilátky.
Medzi 10. – 13. týždňom vezme lekár budúcej mamičke krv na vyšetrenie tehotenského plazmatického proteínu. V 16. – 18. týždni sa robia genetické testy – triple test, ktoré môžu odhaliť okrem iného aj Downov syndróm.

Tehotenstvo po týždňoch: Čo sa deje s bábätkom a mamičkou?

Ultrazvukové vyšetrenia v tehotenstve

Ultrazvuk absolvuje tehotná žena aspoň trikrát. Na začiatku tehotenstva choďte na ultrazvuk s plným mechúrom. Ten vytlačí maternicu vyššie a obraz je jasnejší. Neskôr už by mal byť mechúr prázdny. V deň ultrazvuku si na bruško nemažte krémy ani telové mlieko. Lekár vám pred vyšetrením na holé bruško nanesie gél a sondou zvonka sleduje vnútro maternice.
Pri ultrazvuku zisťuje gynekológ počet plodov, aktivitu srdca, umiestnenie placenty, množstvo plodovej vody, skontroluje pupočník a viditeľné vývojové chyby. Dieťatko odmeria, prípadne upraví termín pôrodu. Ultrazvukom tiež skontroluje vaječníky. No a na záver dostanete fotku bábätka.

Ranné nevoľnosti môžu ohroziť dieťa aj mamičku 

Ultrazvukové vyšetrenie v 1. trimestri

Skorý ultrazvuk do 10. týždňa tehotenstva sa vykonáva, ak sa vyskytujú komplikácie alebo ste v minulosti potratili či mali mimomaternicové tehotenstvo. Gynekológ pri ňom zisťuje počet plodov, ich umiestnenie v maternici alebo mimo nej, sleduje, či nie sú prítomné myómy, cysty alebo iné anomálie. Zisťuje aktivitu srdca, vek a veľkosť plodu. Podľa toho určí aj dátum pôrodu. Toto vyšetrenie sa môže robiť aj cez vagínu.
Od 11. do 14. týždňa sa ultrazvukové vyšetrenie zameriava na chromozomálne anomálie plodu, ako je napríklad Downov syndróm. Pri ňom sa lekár zameria na šijové prejasnenie, pri ktorom zmeria množstvo tekutiny v šiji drobčeka, nosovú kosť, prezrie srdiečko dieťaťa.

NT screening alebo kombinovaný test
Medzi 11. – 13. týždňom tehotenstva je možné spraviť tzv. NT screening alebo kombinovaný test. Pri tomto vyšetrení sa kombinujú výsledky z ultrazvuku zo šijového presvetlenia s výsledkami z krvi matky. Kombinovaný test dokáže s pomerne veľkou presnosťou určiť pravdepodobnosť narodenia postihnutého dieťaťa.

12 najčastejších problémov v tehotenstve

Ultrazvukové vyšetrenie v 2. trimestri

Okolo 20. týždňa sa môžete tešiť na tzv. veľký ultrazvuk. Pri ňom lekár pomeria dieťatku hlavu, hrudník, stehennú kosť, skontroluje plodovú vodu, pupočník, vnútorné orgány, kosti. Ak to chcete vedieť, môže vám už povedať, či to bude chlapček alebo dievčatko. Na fotke uvidíte bábätko úplne zreteľne.
Počas tohto vyšetrenia sa lekár zameria aj na zistenie prípadných anomálií, ktoré by mohli naznačovať vývojové chyby dieťaťa, napríklad Downov syndróm. V prípade podozrenia vás odporučí na amniocentézu a ďalšie vyšetrenia.

Ultrazvukové vyšetrenie v 3. trimestri

Medzi 28. – 32. týždňom tehotenstva absolvujete ďalšie ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa lekár zameria na to isté, čo počas predchádzajúceho vyšetrenia. Dieťatko pomeria, skontroluje vnútorné orgány, plodovú vodu, pupočník a prietok krvi, placentu.

3D a 4D ultrazvuk

Na 3D ultrazvuk sa  môžete objednať medzi 12. – 16. a 24. – 29. týždňom tehotenstva, kým je v maternici ešte dosť veľa plodovej vody okolo dieťatka. Na rozdiel od 2D ultrazvuku je 3D detailnejší a bábätko na ňom vidíte ako na naozajstnej fotke. Hoci neslúži prvotne na vyšetrenie – na to je dostačujúci 2D ultrazvuk, dajú sa pri ňom odhaliť prípadné anomálie na povrchu tela, ako napríklad rázštep pery či nádor.  Pri 4D ultrazvuku vidíte dieťatko v pohybe. Z oboch vám lekár vyhotoví fotku do rodinného albumu.

Genetický ultrazvuk

Keď gynekológ pri bežných vyšetreniach zistí podozrenie na niektoré z genetických ochorení, odošle tehotnú mamičku na oveľa podrobnejší genetický ultrazvuk. Genetický ultrazvuk sa odporúča aj rodičkám starším ako 35 rokov, pretože s vekom matky narastá riziko vzniku vývojových vád. Niektoré budúce mamičky si toto vyšetrenie zaplatia aj bez odporúčania lekárom. Pri genetickom ultrazvuku sa lekár zameriava na šiju plodu a po šijovom presvietení vie odhaliť prípadné komplikácie. Pri genetickom ultrazvuku sa zisťuje napr.:

 • Downov syndróm
 • Závažné ochorenia srdca
 • Telesné vady
 • Abnormality čriev, obličiek
 • Iné vrodené ochorenia

Aminiocentéza, čiže vyšetrenie plodovej vody

Pri amniocentéze sa tenkou ihlou vpichom cez brucho pod ultrazvukom odoberie asi 20 ml plodovej vody z maternice. Zákrok nie je bolestivý, aj keď môže byť nepríjemný. Po odbere vám lekár odporučí dva týždne pokojového režimu. Zo vzorky odobranej plodovej vody sa potom zisťujú informácie o ochorení, na ktoré bolo vyšetrenie zamerané. Najčastejšie to býva Downov syndróm.  
Amniocentéza sa odporúča, ak:

 • je podozrenie na vrodenú vývojovú chybu dieťaťa
 • rodičia majú dedičné metabolické poruchy
 • matka je staršia ako 35 a otec ako 45 rokov
 • matka má diabetes alebo fenylketonúriu
 • je potrebné zistiť pohlavie dieťaťa kvôli chorobám viazaným na pohlavie
 • boli zistené niektoré odchýlky vo vývoji dieťaťa
 • vyšiel pozitívny triple test

Prenatálny skríning v tehotenstve nie je povinný. Stále je to ale jediná možnosť, ako sa presvedčiť, že vaše dieťatko je v poriadku, prípadne prehodnotiť ďalší postup, ak sa preukáže riziko anomálií. No aj napriek kvalitným zariadeniam a erudovaným odborníkom je stále veľa prípadov, keď sa rizikové dieťatko narodilo úplne zdravé.

Skutočne majú budúce mamičky "bábätkovský mozog"?

Zdroj: izdravie.sk, najmama.aktuality.sk, slovenskypacient.sk, babyweb.sk, modrykonik.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok