Dieťa Tehotenstvo Skutočne majú budúce mamičky „bábätkovský mozog“?

Zdá sa vám, že váš kedysi perfektne fungujúci mozog sa cez noc zmenil na kašu a vy si nespomeniete nie že na PIN, ale ani na to, čo ste práve chceli spraviť či na meno vášho partnera? Nie ste v tom sama, takáto „mamnézia“ je taká častá, že sa stala predmetom viacerých výskumov. Ako je to teda s „bábätkovským mozgom“? Na vysvetlenie sú tu až štyri teórie

Teória 1: Zmeny v mozgu

Štúdia z britskej vysokej školy Royal Holloway tvrdí, že tehotné ženy vykazujú zvýšenú aktivitu v emočnej, teda v pravej hemisfére v čase, keď sa pripravujú na utváranie vzťahu s dieťaťom. Tým by sa dalo vysvetliť, prečo sú niektoré ženy zrazu roztržité a zabúdajú viac než obvykle. Časť mozgu, zodpovednú za pamäť, využívajú totiž menej. Dr. Victoria Bournová z Katedry psychológie na Royal Holloway uviedla: „Na základe výsledkov sa domnievame, že počas tehotenstva dochádza k zmenám v častiach mozgu, ktoré spracúvajú emócie vyjadrované výrazom tváre, aby boli matky pri pôrode neurologicky pripravené na vytvorenie vzťahu so svojimi deťmi.“ Teda skvelou správou je, že vám mozog poskytuje pomoc pri vytváraní vzťahu s novorodencom. Strata telefónu už taká skvelá nie je.

Teória 2: Únava

Telo počas tehotenstva smeruje značnú časť energie do výživy nenarodeného dieťaťa.  V kombinácii s rozbúrenými hormónmi a nedostatkom spánku nečudo, že sa cítite vyčerpaná. Vysvetlením „detského mozgu“ by tak mohlo byť jednoducho to, že ste príliš uťahaná. V britskom inštitúte verejného zdravotníctva NHS 

sa domnievajú, že áno. Podľa nich môže tehotenstvo zvlášť v prvom trimestri spôsobovať únavu a vysilenie, čo sa môže stretnúť s výpadkami pamäti a stratou schopnosti sústrediť sa. Po narodení dieťaťa, zvlášť v jeho prvých mesiacoch, sú preto na „detský mozog“ náchylní aj novopečení oteckovia.

Preto využívajte každú možnosť oddýchnuť si. Spomaľte a počúvajte, čo vám hovorí vaše telo. Chcete predsa zdravé a pokojné bábätko, nie uplakaný uzlíček nervov.

Teória 3: Sústredenie sa na iné veci

Tehotenstvo je veľká vec, zvlášť pri prvom dieťati. Nielenže sa musíte vysporiadať so zmenami vo vašom tele, ale ste nútené uvažovať nad zmenami, ktoré s bábätkom prídu. Niet divu, že zabudnete kúpiť mlieko alebo vybrať bielizeň z práčky. Klinická psychologička Brenda McLacklandová vysvetľuje: „Ženy počas tehotenstva uprednostňujú informácie o svojom tehotenstve a bábätku. Menej relevantné informácie môžu prehliadať a nepamätajú si ich. Únava tento efekt ešte zosilní.“ Takže je zbytočné hnevať sa na seba kvôli občasným výpadkom pamäte. Dosť možné, že sa váš mozog iba sústredí na to, čo je momentálne najdôležitejšie – bábätko.

Teória 4: Očakávanie

Ďalšou teóriou je, že ženy na „bábätkovský mozog“ myslia natoľko, že bežné výpadky pamäte prisudzujú tehotenstvu. Štúdia o kognitívnych zmenách  v tehotenstve priniesla pár zaujímavých výsledkov. V štúdii sa žien pýtali na zmeny, ktoré si všimli počas tehotenstva, pričom iba tri zo 198 opýtaných uviedlo kognitívne zmeny ako napríklad zábudlivosť. Avšak keď rovnaké respondentky obdržali zoznam možných zmien, až 32 percent uviedlo zhoršenie pamäte.

Vedci v štúdii prišli k záveru, že ženy uvádzajú negatívne zmeny pamäte v prípade, ak sa ich na to opýtajú, nie vtedy, keď sa zamýšľajú nad tým, ako ich ovplyvnilo tehotenstvo. Takže je možné, že bežné zabúdanie prisudzujú tehotenstvu len preto, lebo ho očakávajú.

Zdá sa, že nikto si nie je istý, čo „bábätkovský mozog“ spôsobuje a či tento jav vôbec existuje. Je viacero teórií, ale žiadne priame dôkazy.

V každom prípade až sa nabudúce pristihnete, že ste zase niečo zabudli, nehnevajte sa samé na seba. Máte pred sebou oveľa dôležitejšiu úlohu.

Zdroj: royalholloway.ac.uk, tesco-baby.com, nhs.uk, onlinelibrary.wiley.com


Vytlačiť stránku
Zdielať článok