Tipy a rady Nepodceňujte dôležitosť zdravej desiatej

Dôležitosť desiatej

Pri stravovaní nie je dôležité len to, čo jeme, ale aj ako a kedy to jeme. Základom správnej výživy je totiž optimálny stravovací režim, pravidelný čas podávania jednotlivých chodov, ale aj vzájomná vyváženosť jednotlivých porcií.

Nepravidelný príjem stravy brzdí činnosť mozgovej kôry, narušuje činnosť trávenia a môže sa tak dostaviť nechutenstvo, deficit živín a v budúcnosti nastupujúca obezita.

Nielen raňajky, ale aj zdravá desiata je dôležitá. Najvýdatnejším jedlom dňa by mali byť raňajky, obed by mal byť stredne sýty a večera ľahká. To, čo však „zobeme“ medzi jednotlivými hlavnými chodmi vo forme desiatej či olovrantu, je tiež dôležité. Práve tieto dve doplnkové jedlá zvykneme suplovať rýchlymi sladkými či slanými „snackmi“. Takéto rýchle náhrady bývajú často kaloricky nadmerné a nevyvážené. Je dôležité nájsť si na seba čas a pripraviť si zdravé raňajky či desiatu pre seba aj celú rodinu. Také recepty pre deti nikdy nie sú na zahodenie – nech vám tipy na zdravé a rýchle desiate pre deti poslúžia každé ráno.

Obzvlášť dávajte pozor na to, aby vaše deti svoje vreckové nemíňali v školských bufetoch. Tie sú väčšinou zdrojom nevyváženej a „tučnej“ stravy.


Ako na zdravú desiatu?

Ak chcete, aby vaše deti jedli zdravo, musíte im ísť príkladom. Myslite na to, že deti si vytvárajú svoje zvyklosti podľa toho, ako sa správajú ich rodičia. Začnite spoločnými zdravými raňajkami a pokračujte prípravou desiatej pre seba aj pre deti. Upečte si doma vlastný chlieb – budete mať nielen postarané o program pre deti, ale aj zdravé domáce pečivo. Či už to bude kváskový alebo írsky chlieb, netradičný paleo chlieb, či iné obľúbené pečivo, získate tak dôležitý základ pre zdravú desiatu. Nemusíte však ostať len pri chlebe, deti obľubujú aj chutné a hravé nátierky. Naučte ich, ako si ich môžu pripraviť aj samy. Nezabudnite im tiež pribaliť porciu zeleninyovocia na chrumkanie.

Nepodceňujte dôležitosť zdravej desiatej
Pitný režim – súčasť desiatej

Vedeli ste, že 60 až 70 % ľudského tela tvorí voda? Voda je našou neoddeliteľnou súčasťou a hnacím motorom. Na to, koľko vody by sme mali denne prijať, existuje množstvo odborných názorov a teórií. Závisí to však od viacerých faktorov – od podmienok, v ktorých žijeme, od veku či od zdravotného stavu, ale aj od fyzickej aktivity a aktuálneho výkonu. Podľa odborníkov by sme mali vypiť 1,5 až 3 litre vody, podľa hmotnosti. Samozrejme, hovoríme hlavne o čistej, neperlivej a nesladenej vode. Minerálne vody obsahujú vysoký podiel sodíka, preto buďte opatrní, pokiaľ ide o množstvo, ktoré si doprajete.

Prvú dávku, približne pol litra vody, by sme mali vypiť hneď po zobudení. Snažte sa stihnúť to ešte pred jedlom, aby ste si doplnili tekutiny, o ktoré telo prichádza počas spánku, a aby ste zároveň naštartovali svoj organizmus. Celkovo platí, že väčšinu vody by sme mali vypiť v dopoludňajších hodinách. Čím bližšie sme k večeru, tým menej tekutín by sme mali prijímať, aby sme zbytočne nezaťažovali orgány pred spánkom a nechali ich v noci odpočívať. Súčasťou zdravej desiatej by preto mala byť aj fľaša s čistou vodou – v našom prípade s obyčajnou vodou z vodovodu.

Príklad balíčka zdravej a vyváženej desiatej

  • Box 1: domáci ražný chlieb s bryndzovou nátierkou a čerstvými bylinkami
  • Box 2: sezónne ovocie
  • Box 3: uhorka alebo paprika
  • Box 4: mix semienok a orieškov
  • Fľaša: čistá voda alebo ovocný či bylinkový nesladený čaj

Zdroj: ekonetka.sk, wikipedia.org, aktuality.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.