Tipy a rady Tipy na zdravé a rýchle desiate do školy

Pre deti je desiata dôležitým palivom, aby ich telo ale aj myseľ mala dostatok energie, sústredilo sa a fungovalo správne. Pravidelné desiate zároveň pomáhajú zabraňovať prejedaniu sa a tým nadváhe až obezite, ktorá sa u dnešných detí vyskytuje stále častejšie.

Desiata v číslach

Čísla sú nelichotivé. Takmer štvrtina šiestakov na základných školách nedesiatuje vôbec! A ak desiatujú, tak dávajú prednosť bielemu pečivu, salámom a samozrejme sladkostiam. Zanedbávanú zložkou desiat je ovocie, ktoré si na desiatu dá pravidelne len každé dvadsiate dieťa.
Desiata, ktorú svojmu dieťaťu pripravíte, by mala byť vyvážená. Mala by obsahovať vyvážený pomer živín, teda:

  • 50 – 55 % sacharidov,
  • 15 – 20 % bielkovín,
  • 25 – 35 % tukov.

V zdravej desiatej má miesto ovocie aj zelenina

Príprava domácich desiat určite zaberie trochu času. Ale nestojí to za to, keď sa vášmu dieťaťu dostane zdravé desiaty plné dostatočného množstva vitamínov, bielkovín a sacharidov? Desiate vždy spestrite o ovocie a zeleninu. Vitamíny A a C, ktoré obsahuje predovšetkým zelenina, sú totiž nevyhnutné pre zdravý vývoj detí a ich rast. Nezabúdajte ani na mliečne výrobky, ktoré sú pre deti zdrojom vápnika, ktorý je dôležitý pre vývoj kostí i zubov. Desiata by mala tvoriť 10 - 15% denného príjmu energie.

Aké sú výhody doma pripravenej desiatej?

  • Je to takmer určite najlacnejšie a najčerstvejšie variant.
  • Prípravou desiaty deti vychovávate, ukazujete im, ako si robiť vlastné jedlo a starať sa o svoje zdravie.
  • Pripravujete desiatu podľa chutí a potrieb vášho dieťaťa.
  • Je to šetrnejšie spôsob k našim zdrojom, desiaty môžete baliť do látkových obrúskov a pohárov, obalov na opakované použitie

Do prípravy desiat pokojne zapojte aj deti. Je to predsa ich jedlo a zároveň tak deti učíte samostatnosti a zodpovednosti. Zasvätíte ich do základov zdravej výživy, ktoré sa im v živote budú určite hodiť. Desiatu, ktorú si s vašou pomocou dieťa „ukuchtí“, si bude viac vážiť a bude mu aj viac chutiť.

Recepty na zdravé školské desiate

Ak si neviete rady s tým, ako a aké desiate pripravovať, existuje 5 typov desiat, ktoré môžete obmieňať podľa momentálneho obsahu chladničky a podľa vašej fantázie.

Desiatová kaša nielen z ovsených vločiek

Do plastovej krabičky alebo pohára pripravte deťom kašu z ovsených vločiek. Príprava spočíva v prisypaní vločiek do ľahko osoleného vriaceho mlieka alebo vody. Vločky ale možno len namočiť napríklad do jogurtu či mlieka a nechať odležať. Vločky nasiaknu vlhkosť a budú tiež výborné. Do hotovej kaše pridajte chia semienka, jogurt alebo tvaroh a nezabudnite na ovocie a oriešky. Kašu posypte nastrúhanou čokoládou, takú čerešničku na torte deti určite ocenia.

Aby bola kaša čo najčerstvejšie a najchutnejšie, pripravte ju deťom ráno. Ak ráno ale nestíhate, kaše vydrží aj cez noc v chladničke, takže jej príprave pokojne venujte čas večer.

Okrem ovsených vločiek existuje ešte mnoho ďalších variant: pohánkové, špaldové či ražné vločky. Z ovocia v kaši výborne chutia maliny, ríbezle, čučoriedky, jahody, broskyne, jablká a hrušky alebo banán. Do kaše pridávajte rôzne semienka a siahnuť môžete aj po sušenom ovocí. Pre sladkú chuť kaše používajte ideálne med alebo javorový sirup. Ak zavárate ovocia a máte zásobu domácich zaváranín, aj tie sa hodia ako prírodné sladidlo.

Namiesto vločiek skúste chia semienka v pudingu s mangom

Nátierky ako zdravé desiaty pre deti do školy

S nátierkami sa dá nádherne vyhrať. Môžete vytvoriť stovky rôznych variácií a nikdy sa vám ani deťom neomrzia. Nátierky sa dajú pripraviť nielen z tvarohu, ale aj z červenej šošovice, pohánky, zeleniny a napríklad vajíčok či ryby.

Nátierka z údeného lososa a krémového syra

K nátierkam sa hodí celozrnné pečivo, kváskové pečivo alebo pokojne len obilné placky. A úplne najzdravšie variantom je nakrájať zeleninu (napr. uhorku a mrkvu) na prúžky a namáčať ich do nátierky ako do dipu.

Domáce müsli budú deti milovať

Ďalším variantom sladkej desiatej je okrem kaše aj müsli a to najlepšie si dokážete vytvoriť vy doma. Zásobte sa všetkými možnými orieškami, semienkami a sušeným ovocím. Potom už len kombinujte ingrediencie podľa aktuálnej nálady a nápadov detí. Urobiť si vlastné pečené müsli je hračka a zapekanie vám zaberie len 20 minút vášho času. Hotové müsli potom môžete zmiešať s jogurtom, tvarohom a čerstvým ovocím.
Doma hravo zvládnete tiež müsli tyčinky! Zabudnite na kupované tyčinky a vytvorte si doma zdravšie a chutnejšie varianty domáci müsli tyčiniek.

Poskladajte si jogurty do krabičky

Základom tohto typu desiatej je biely neochutený jogurt, ktorý si vy a deti ochutíte podľa seba. Namiesto jogurtu sa dá použiť aj tvaroh, puding alebo smotana. Nasypte do nich pokrájané ovocie a pridať môžete aj oriešky a rôzne semienka. Pokiaľ do jogurtu budete pridávať jablká, skúste ich predtým podusiť v hrnci s troškou vody a škorice. Keď nemáte čerstvé ovocie, použite mrazené. To stačí rozmixovať s hrozienkami či datľami (dodajú ovocí zaujímavú chuť) a osladiť ním jogurt alebo tvaroh.

Obložené celozrnné pečivo ako rýchle desiata do školy

Klasickým obloženým pečivom na desiatu tiež nič nepokazíte. Sú to rýchle desiate do školy, keď nemáte toľko času na ich prípravu. V tomto prípade ale dbajte na to, aby pečivo bolo kváskové alebo celozrnné, pretože je bohaté na sacharidy a vlákninu.

Shrek sendvič naučí decká jesť avokádo


Radšej než salámy či paštéty kupujte deťom kvalitnú šunku. Z etikety na obale šunky sa dozviete, aký podiel mäsa šunka obsahuje. Dajú sa kúpiť šunky aj s 90 % podielom mäsa. Do obložených chlebov potom navrch prepašujte zeleninu - kolieska paradajok, plátky uhorky či papriku.

Nezabúdajte na pitný režim detí v škole

Školáci od 7 do 13 rokov by mali vypiť približne 1,5 litra tekutín denne. Do tohto množstva počítajte aj polievky. Deťom nedávajte limonády a ochutené minerálky plné cukru, farbív konzervantov. Najvhodnejšou voľbou je samozrejme čistá voda. Vyhýbajte sa tiež perlivým vodám, pretože bublinky (oxid uhličitý) môžu podráždiť detský žalúdok a spôsobiť prekyslenie. Ak deťom obyčajná voda nechutí, existuje ešte pár zdravších alternatív. Zmiešajte s vodou 100 % ovocný džús, alebo do nej nakrájajte ovocie. Vhodné sú aj ovocné, bylinkové alebo zelené čaje.

Uhorkovo-grepová limonáda

Tipy na zdravé a rýchle desiate do školy

Skúste aj ďalšie ovocné recepty, ktorým deti neodolajú

Zdroj: actionforhealthykids.org, vyzivadeti.cz, margit.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok