Tipy a rady Špenát – dá sa vypestovať aj doma v kvetináči?

Pestovanie špenátu zo semienok

Ak sa rozhodnete vypestovať vlastný špenát, nachystajte si najskôr menší kvetináč na sadeničky. Semienka zasejte približne 2 cm hlboko. Sadenice špenátu klíčia 5 až 14 dní v závislosti od odrody a podmienok pestovania. Keď sa na každej rastline objavia 2-3 lístky, sadenice sú zrelé na presadenie do väčšieho kvetináča.

Výber kvetináča na špenát

Na pestovanie špenátu zvoľte kvetináč s hĺbkou približne 15 až 20 cm. Vyberajte skôr široký ako hlboký kvetináč. Je na vás, či si zvolíte viac menších kvetináčov a poukladáte ich na okno vedľa seba, alebo uprednostníte dlhé okenné boxy či drevené debničky.

Vzdialenosť pri sadení

Semienka špenátu by sa mali sadiť približne 8 cm od seba. Ak sa chystáte zberať baby špenát v rannom veku, môžete zmenšiť rozstup sadenia na 5 cm.

Požiadavky na pestovanie

 • Ak pestujete špenát na jeseň, udržujte rastliny na slnečnom mieste. Dni sú kratšie a slnko menej intenzívne, takže rastlinky znesú aj pobyt na priamom slnku.
 • Na jar a v lete stiahnite kvetináče do polotieňa, priame slnko by listy baby špenátu mohlo spáliť.
 • Počas tropických letných dní udržujte špenát iba v tieni.
 • Na pestovanie používajte kvalitnú zmes na kvety, bohatú na organické látky. Textúra pôdy musí byť drobivá a hlinitá. Vyhnite sa umelému zatepleniu pôdy.
 • Dobre odvodnená pôda je najdôležitejší faktor pre optimálny rast špenátu v kvetináči.
 • PH pôdy musí byť neutrálne.
 • Dbajte na to, aby bol špenát pravidelne polievaný, ale nie preliaty. To vedie k hnilobe a k rôznym plesňovým ochoreniam. Vyhnite sa tiež vlhčeniu listov.
 • Udržujte pôdu vlhkú, ale nie mokrú. Dôležité je mať kvetináč s dierkami, aby mala prebytočná tekutina kadiaľ odtekať.
 • Semená špenátu klíčia aj pri veľmi nízkych teplotách (od 4 °C), ale aj pri vysokých.
 • Najlepšia teplota na pestovanie špenátu sa pohybuje v rozpätí 10 – 27 °C.
 • Pestovanie špenátu v kvetináčoch si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Pravidelné zalievanie, hnojenie a správna pôda sú kľúčom k bohatej úrode.

Špenát – dá sa vypestovať aj doma v kvetináči?
Zber a skladovanie špenátu

Špenátu sa darí najlepšie na jar a na jeseň, počas leta je náchylný na blednutie a vysychanie.

Špenát môžete zbierať v dvoch fázach:

 • ako baby špenát
 • ako zrelý špenát

Špenát je pripravený na zber po 37 – 50 dňoch po vyklíčení, v závislosti od podmienok pestovania a od kultivaru. Baby špenát alebo mladý špenát treba zbierať hneď na začiatku, keď sú listy ešte mladé a jemné. Baby špenát má delikátnu chuť a hodí sa do zeleninových šalátov, ale aj do smoothies. Môžete si ho však pripraviť aj na teplo, no tepelnou úpravou prídete o cenné látky. Stonky baby špenátu, na rozdiel od zrelého špenátu, nemusíte vyhadzovať, sú jemné a vhodné na konzumáciu.

Zrelý špenát sa zbiera ako posledný, zvyčajne až po 50 dňoch po vyklíčení. Je vhodný najmä na varenie. Musíte ho dôkladne ošetriť, umyť a zbaviť tvrdých častí, najmä stoniek. Špenát je výborný restovaný na masle alebo oleji, ako príloha k hlavnému jedlu, do omáčky na cestoviny alebo ako náplň do slaných koláčov. Môžete ho dať zamraziť, nijako mu tým neuškodíte, keďže sa bude aj tak tepelne upravovať.

Špenátové recepty

Trojfarebné cestoviny s pestom z baby špenátu sú vhodné pre deti od ôsmeho mesiaca života.

Cestoviny so špenátom a syrom neodmietne nikto v domácnosti.

Určite neodoláte špenátovým cestovinám plneným ricottou a kuracím mäsom. Vhodnou cestovinou na tento špenátový recept sú cannelloni, veľké tučné cestoviny, ktoré sa dajú pohodlne naplniť.

Vedeli ste?

Voda použitá na varenie zemiakov je skvelým prírodným hnojivom, a to vďaka vitamínom uvoľneným počas varenia. Vodu nechajte vychladnúť a použite ju na zalievanie izbových alebo záhradných rastlín raz týždenne. Na hnojenie môžete použiť aj staršiu načatú minerálnu vodu.

Zdroj: balconygardenweb.com, goodhousekeeping.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok