Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Ak si domov zdobíte na Vianoce imelom alebo cezmínou, dajte pozor, aby sa k nim nedostali vaši maznáčikovia. Tieto rastliny sú pre nich veľmi jedovaté a v najlepšom prípade im môžu privodiť zažívacie ťažkosti.
Táto pochúťka je pre psov veľmi jedovatá a škodlivá. Obsahuje totiž látku zvanú teobromín, ktorá je podobná kofeínu. Čím je čokoláda horkejšia, tým viac tejto látky obsahuje, a tým je pre psov a mačky nebezpečnejšia. Pretože zvierací metabolizmus je omnoho pomalší ako náš, teobromín zostáva v ich telách dlhšie a stáva sa z neho jed. Pre malého psa môže byť fatálnych už 50 g horkej čokolády. V prípade mliečnej čokolády, kde nie je toľko teobromínu, môže dôjsť k silnej hnačke a zvracaniu. Ak zistíte, že váš maznáčik zjedol čokoládu, choďte pre istotu k veterinárovi, zvieratám sa dá pomôcť.
Psom ani mačkám nedávajte zvyšné kosti. Môžu im uviaznuť v krku alebo bruchu a prepichnúť im žalúdok či črevá, najmä tie tenké, špicaté. Reč je ale o kostiach varených alebo pečených, ktoré vďaka tepelnému spracovaniu menia štruktúru a potom sú ostré a ľahko sa štiepia. Surové kosti, najlepšie špikové a ešte obalené mäsom, sú naopak vítaným doplnkom zvieracej stravy. U kostí z diviny, králikov či zvierat, kde nemáte istotu, že bol chov kontrolovaný, hrozí nákaza rôznymi parazitmi. Preto tieto druhy kostí vynechajte úplne.
Aj keď tento pokrm vyzerá nevinne, ani zemiakový šalát miláčikom nedávajte. Ťažko ho budú tráviť kvôli zemiakom a, navyše, cibuľa v ňom im môže privodiť ďalšie ťažkosti. Cibuľa obsahuje sírne zlúčeniny, ktoré poškodzujú hemoglobín a teda aj prenos kyslíka v tele. Zvieratám privodí bolesti brucha, hnačku, dýchavičnosť a ich moč stmavne.
Aj neškodne vyzerajúce orechy môžu privodiť chlpatým miláčikom problémy. Makadamové orechy v cukrovinkách môžu spôsobiť zvracanie a privodiť zvieratkám neurologické ťažkosti. Príznaky sú celková slabosť, svalový tras v celom tele a problémy s chôdzou. Vlašské orechy obsahujú mastné kyseliny a môžu za zažívacie ťažkosti.
Muškátový orech má na svedomí pokles cukru v krvi, tras, vracanie a hnačky. Škorica má pre psov pozitívne účinky v prípade, že to nepreženiete s dávkovaním. Škorica totiž obsahuje kumarín, ktorý môže poškodiť psíkovi pečeň. Polovica čajovej lyžičky škorice je považovaná za bezpečné denné množstvo.
Hoci je táto dobrota pre ľudí zdravá, psom i mačkám môže privodiť zlyhanie pečene. Opäť je rozdiel v ľudskom a zvieracom metabolizme. Nie je však úplne jasné, aká látka v ovocí spôsobuje zvieratám problémy.
Robíte si cez Vianoce hubovú polievku? Psom a mačkám ju rozhodne nedávajte! Huby obsahujú toxíny, ktoré zvieratám môžu privodiť hnačky, zvracanie, zlyhanie pečene i obličiek.
Odolajte prosebným očiam, až bude váš zvierací miláčik prosíkať o niečo dobré z vášho taniera. Radšej mu objednajte chutné granule, konzervy alebo maškrty z Tesca, alebo im pripravte domáce maškrty sami.
Rozmixujte 400 g kuracích pečienok, 400 g ovsených vločiek a dve vajcia. Masu rozotrite na plech a pečte 15 minút pri teplote 180 °C. Potom z placky vykrajujte keksíky. Zo zvyškov môžete narobiť menšie „pamlsky“ na odmeny.
Keksy pre psy skladujte v chlade alebo v mrazničke.
Mlsné mačacie jazýčky si zamaškrtia na kuracej paštéte s ryžou. Budete na ňu potrebovať 200 g kuracích pečienok, 1 kuracie prso a 200 g ryže. Všetko spolu uvarte a rozmixujte.
zdroj: prostreno.cz, sleepy-paws.com, k9magazine.com, zena.aktualne.cz, radaveterinare.cz, pesbruno.sk, itesco.cz/hello