Zdravý životní styl Zdravé jedlo Lieky a potraviny: Dajte si pozor na niektoré kombinácie!

Účinky liekov sa v spojení s niektorými špecifickými látkami v potravinách zvyšujú, znižujú alebo vzniká nový účinok, ktorý liek sám osebe nemá. Aj konzumácia všeobecne zdravých potravín spoločne s niektorými liečivami môže mať negatívne následky. Ide hlavne o antibiotiká, antipyretiká alebo lieky na riedenie krvi.

1. Antibiotiká vs. mliečne výrobky

Mliečne výrobky, ako sú mlieko, jogurt, syr, môžu negatívne ovplyvniť vstrebávanie antibiotík, a tak oslabiť ich účinnosť. Príjem mliečnych výrobkov však závisí od množstva a druhu konkrétnych antibiotík. Jogurty so živou kultúrou môžu byť dokonca pri podávaní antibiotík prospešné. Spýtajte sa teda lekárnika, či môžete s predpísanými antibiotikami jedávať aj mlieko a mliečne výrobky. S antibiotikami nie je vhodné kombinovať ani grapefruit a grapefruitové džúsy. 

2. Analgetiká a antipyretiká vs. alkohol

Analgetiká a antipyretiká sa používajú na utlmenie bolesti a zníženie horúčky. Pre rýchlu úľavu by sa mali niektoré z nich užívať nalačno. Dôvodom je, že jedlo môže spomaliť vstrebávanie, ako je to napríklad pri paracetamole. Liečivá ako ibuprofén a ďalšie zas môžu podráždiť žalúdok, preto by sa mali užívať s jedlom. Pri ich užívaní by ste sa mali vyhnúť alkoholu, pretože chronické požívanie alkoholu môže zvýšiť riziko poškodenia pečene alebo spôsobiť krvácanie do žalúdka.

3. Lieky na riedenie krvi vs. potraviny bohaté na vitamín K1

Ak užívate lieky na riedenie krvi, mali by ste si dať pozor na vitamín K1 a vyhýbať sa konzumácii kelu, špenátu a ďalších zelených listových šalátov. Vitamín K1 je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi, ale prípravky na riedenie krvi majú za úlohu potlačiť jeho účinky. Zvýšený príjem tohto vitamínu preto môže vynulovať účinky lieku a znižovať jeho funkciu.

Ak teda užívate lieky, vždy si prečítajte možné kontraindikácie a snažte sa od svojho lekára či lekárnika dozvedieť o ich fungovaní čo možno najviac.

O potrebe antibiotík vždy rozhoduje lekár.

Lieky a potraviny: Dajte si pozor na niektoré kombinácie!

Zdroje: www.pharmaycytimes.com, www.familydoctor.org, www.hopkinsmedicine.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok