Dieťa Batoľa Hygiena odmala: 5 bodov, ako naučiť deti umývať si ruky

Jednoduché umývanie rúk je jednou z hlavných možností vášho dieťaťa, ako zabrániť šíreniu baktérií a vírusov, spôsobujúcich rôzne ochorenia alebo hnačky. „Mnohé z týchto chorôb sa prenášajú tým, že sa stolica jednej osoby dostane do úst druhej osoby,“ vraví Katie Greenland, výskumníčka z oddelenia hygienického správania na London School of Hygiene and Tropical Medicine. Znie vám to nechutne? Nuž, malé deti si strkajú do úst prsty častejšie než dospelí, takže sú náchylnejšie na fekálno-orálne prenosné ochorenia.
Malé deti sa tiež častejšie nakazia baktériami kvôli slabšej imunite. „Malé deti sú častejšie vystavené baktériám, keď začnú navštevovať materskú školu alebo skupiny detí, kde sa dostanú do styku s novými vecami a novými deťmi,“ dodáva Katie.
Ruky by si mali deti umývať aj po kýchnutí a zakašľaní, zvlášť keď si pri tom zakryjú ústa rukou.

Iba 19 % čistotných
Šokujúci je údaj, že celosvetovo si po použití toalety umyje ruky iba 19 % populácie! „Pokiaľ chceme, aby sa ľudia naučili umývať si ruky, musíme s týmito návykmi začať v ranom veku,“ upozorňuje britská odborníčka. „Tak sa to deti naučia robiť automaticky.“

5 spôsobov, ako naučiť dieťa na umývanie si rúk
Umyť si ruky je potrebné po návšteve toalety a pred jedlom. Kým nie ste chirurgovia, viac než na dobe a technike záleží na použití mydla a osušení rúk.

Sprístupnite umývadlo
Jednoduchá rutina prispieva k rýchlejšiemu vytvoreniu si návykov. Zaistite, aby dieťa samé dosiahlo na umývadlo a mydlo a do kúpeľne dajte stolček či malú stoličku.

Použivajte mydlo vhodné pre deti
„Malé deti sa chcú cítiť nezávisle, a preto ich poteší, keď budú mať svoje vlastné mydlo. Niečo farebné alebo so známymi postavičkami spestrí umývanie,“ radí Katie.

Sledujte a odmeňujte
Systém odmeňovania sa osvedčil aj tu. Toto riešenie je vhodné najmä na začiatku.

Používajte vizuálne pripomienky
„Keď niektorý krok veľmi uľahčíte, budete ho opakovať a podnecovať, ľahšie sa zautomatizuje,“ vysvetľuje hygienička. Osvedčilo sa na mydlo alebo do kúpeľne nalepiť samolepku s veľkými očami. „Ide o pocit, že vás niekto sleduje. Oči slúžia ako pripomienka spoločenského nátlaku a sú tiež fyzickým podnetom, ktorý malé deti uvidia a budú o ňom premýšľať.“

Vytrvajte
Kým sú deti malé a učíte ich používať toaletu alebo im na nej pomáhate, nezabúdajte ani na spoločné umývanie rúk. Buďte deťom príkladom a táto činnosť sa čoskoro zautomatizuje aj u nich. Starším deťom môžete po návrate z toalety alebo zasadnutí ku stolu pripomenúť umývanie rúk a skontrolovať, či to splnili.  

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.
120 min.