Zdravý životní styl Zdravý štýl Emočný hlad prezrádza, čo vám v živote chýba

Na ceste za vysnívanou postavou by ste mali pozornosť venovať  nielen tomu, čo si nakladáte na tanier, ale i emóciám. Boj s kilami navyše sa skutočne odohráva rovnako na tanieri aj v hlave.

Emočný hlad
Prekvapí vás nečakane a na intenzite naberá rýchlosťou blesku. Pri tomto druhe hladu máte chuť na konkrétne jedlo a nič iné vás neuspokojí. Emočná chuť na jedlo začína v ústach a v mysli a nemožno ju odsunúť na neskôr. Ak vás prepadne, potrebujete svoju emočnú bolesť zmierniť okamžite. Zapamätajte si, že tento druh hladu vzniká na základe nepríjemnej situácie a vy vlastne zajedáte negatívne postoje, emócie či správanie ľudí vo vašom bezprostrednom okolí. Emočný hlad dokáže človeka opantať natoľko, že si absolútne neuvedomuje, aké kvantum potravín zjedol. Paradoxom je, že neustáva ani vtedy, keď je človek doslova prejedený a hoci je, aby sa cítili dobre, na rad prichádzajú výčitky.

Fyzický hlad
Tento druh hladu prichádza postupne a telo vysiela jasné signály, že je na čase, aby ste sa najedli. Pri fyzicky podmienenom hlade je v zásade jedno, čo vložíte do úst, dôležité je sa zasýtiť. Na rozdiel od emočného hladu začína v žalúdku, je trpezlivý a neprikazuje vám najesť sa okamžite. Prichádza na základe fyzickej potreby, v čase, kedy je organizmus naučený na prísun energie z potravy. Hlava si uvedomuje, čo konzumuje a pozná mieru, kedy naozaj stačí. Fyzický hlad totiž vníma jedlo ako nutnosť na správne fungovanie a po konzumácii nikdy neprichádza pocit viny.

Emócie a jojo efekt
Najväčším problém pri chudnutí nie je strata kilogramov, ale spôsob, akým si vydretú váhu udržať? Jojo efekt sa dostavuje po opakovaných redukčných diétach a z veľkej časti je spôsobený emóciami, ktoré nevieme ovládať. Dôležité je sústrediť sa na negatívne spomienky, ktoré môžu pokojne pochádzať až z detstva. Smútok, rozchod, ale i uštipačné poznámky na vašu váhu sa vám môžu pripomenúť vždy, keď zlyhávate. Vytrvajte a nenechajte sa nimi a ďalším neúspechom ovládnuť.

Čo vám chýba?
Typickým príkladom potravín, ktoré súvisia s emočným hladom je napríklad vanilková zmrzlina, ktorá signalizuje pocity napätia a strachu, potrebu nájsť stratenú rovnováhu, radosť a pokoj. Kým čokoláda predstavuje zlosť z toho, že trpíte nedostatkom lásky, sladká tyčinka signalizuje napätie a nespokojnosť vo vzťahu. Zvyknete sa ukľudňovať kávou? Je veľmi pravdepodobné, že sa bojíte a cítite hnev a sklamanie napríklad v práci.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok