Tipy a rady Recepty na sezónne jedlá doplnia vitamíny na celú zimu

Tmavé pochmúrne počasie, prejedanie sa, znudená nálada, sladkosti a nedostatok energie. To je pre mnohých predstava klasického zimného obdobia. Zabudnite na stereotyp a namiesto toho sa nechajte inšpirovať tipmi na správnu stravu plnú živín, ktorá vás nabije vitamínmi aj energiou.

V zime dopĺňajte vitamín C a kyselinu listovú

Pestovanie zeleniny v zimnom období vonku je obmedzené len na pár druhov. Ide napríklad o ružičkový kel, zimné druhy póru a cibule či dnes už takmer neznámy čierny koreň. Poradkyňa pre zdravú výživu Zuzana Pavelková Šafářová upozorňuje na riziko nedostatku vitamínov: "Pri sezónnej zelenine sa v našich podmienkach musíme uspokojiť so skladovanou, mrazenou či konzervovanou alebo nakladanou. Z tohto dôvodu nám hrozí predovšetkým nedostatok vitamínu C a kyseliny listovej. A preto odporúčam do jedálnička zaradiť aj zeleninu pestovanú v skleníkoch a dovážané ovocie."
Pozor, ak ste v zime dlhodobo či opakovane užívali antibiotiká. Hrozí nielen nedostatok vitamínu C a kyseliny listovej, ale aj vitamínu K. Rizikovo nedostatkové vitamíny doplní predovšetkým:

Vitamín C vám dodá aj kvasená zelenina, napríklad kapusta.
Vitamín K najlepšie dodá listová zelenina.

TIP na stále čerstvé vitamíny: Existuje spôsob, ako mať neustále čerstvú zeleninu doma po ruke, a to je klíčenie semienok, napríklad žeruchy.

Denne jedno jablko doktora drží ďaleko

Tak znie staré známe príslovie a dokazuje, že už naši predkovia poznali kúzlo tejto vitamínové bomby. Sila jabĺk spočíva hlavne vo vysokom obsahu antioxidantov, pomáhajúcich pri očistných procesoch organizmu, ďalej v obsahu vitamínu C a vlákniny, ktorá okrem iného pomáha udržiavať funkčný tráviaci trakt. Veľa vzácnych živín ukrýva aj samotná jablčná šupka, takže sa pokúste "prehrýzť" ovocím aj s ňou. Samozrejme po dôkladnom umytí. Jablká navyše tvorí z 85 % voda, a preto dokážu efektívne naplniť žalúdok a zahnať chvíľkový hlad. Ich všestrannosť môžete v kuchyni vyskúšať na desiatky spôsobov podľa niektorého z receptov s jablkami na Hello Tesco.
Tip na ľahký rýchly  jablkový dezert
V hrnci rozpustíme 100 g masla, pridáme škoricový cukor, med a pol hrnčeka ovsených vločiek. Všetko premiešame. Na plech pokrytý papierom na pečenie naukladáme očistené a rozpolené jablká. Polejeme pripravenou zmesou. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C asi 35 minút.

Brokolica pre sexi pokožku

Zelenina pripomínajúca malý stromček je považovaná za jeden z najzdravších druhov zeleniny vôbec. V brokolici sa ukrýva množstvo vitamínov a minerálov:

  • vitamín K pre silnejšie a zdravšie kosti
  • vitamín C pre tvorbu kolagénu a posilnenie imunitného systému
  • vitamíny A a E pre krásne vyzerajúcu pleť
  • vláknina bojujúca proti zápche

Čo tak skúsiť brokolicovo-šošovicovú polievku?

Kapusta ide ruka v ruke s odolnou imunitou

Kapusta sa v dnešných domácnostiach neteší takej popularite, akú by si zaslúžila. Práve ona má na svedomí pohodové trávenie vďaka vysokému obsahu vlákniny, efektívne vylučovanie toxínov z tela a tiež prevenciu proti obezite. Mnoho z nás ju rado konzumuje v jej kvasenej forme, teda ako kyslú kapustu. A to je dobre, pretože kvasená zelenina všeobecne obsahuje veľa probiotík pre správnu funkciu tráviaceho a imunitného systému.


Najlepšie je konzumovať ju bez tepelnej úpravy, aby nedochádzalo k zničeniu vitamínu C.

Zdravé srdce s feniklom

Už v antickej medicíne sa fenikel používal ako účinné liečivo proti rôznym neduhom a jeho výhody si užívame dodnes. Okrem toho, že obsahuje zinok a železo pre správnu tvorbu kolagénu, je fenikel veľmi účinný v prevencii problémov s krvným tlakom. Jeho vláknina, draslík, vitamín C a vitamín B6 prispievajú k zdraviu nášho srdca.

Feniklový šalát s paprikami chutí dobre samostatne aj ako príloha k mäsu

Mrkvička nielen pre zdravé očičká

Už od detstva rodičia učia svoje dietky poctivo chrumkať mrkvičku pre zdravé očká. Tak celkom sa nemýlia. Mrkva totiž obsahuje veľa vitamínu A, ktorý síce nezabezpečí zlepšenie zraku, ale jeho nedostatok môže v organizme spôsobiť ochorenie obmedzujúce schopnosť vidieť najmä v noci. Tento oranžový zázrak má nízky glykemický index a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Recepty na sezónne jedlá doplnia vitamíny na celú zimu

Mrkvové cupcaky s vanilkovým krémom

Citrusy pre štíhlu líniu

Cítite tú šťavnatú, kyslastú chuť vždy, keď sa povie slovíčko citrus? Aj keď chutia kyslo, v našom tele pôsobí zásadito. Alkalizujú organizmus, stimulujú trávenie, môžu pôsobiť protizápalovo, majú veľmi malé množstvo kalórií a obsahujú veľa vitamínov, minerálov i antioxidantov. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich:
Pomaranče – majú pozitívny účinok na srdce
Mandarínky – podporujú žiarivú pleť a imunitný systém, majú antioxidačné účinky
Limety – napomáhajú pri odbúravaní nadbytočných tukov
Grepy – napomáhajú k znižovaniu cukru v krvi, pôsobia antioxidačne
Citróny – podporujú hojenie rán, vyrovnávajú pH organizmu a dodávajú energiu

Urobili sme vám chute?

S receptami na skvelé citrusové jedlá si už nelámte hlavu, nájdete ich priamo na našich stránkach Hello Tesco!


Zdroj: realfood.tesco.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, www.zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok