Dieťa Detské zdravie Choroby z pieskoviska: Deťom hrozia hnačky aj parazity

Na prvý pohľad nevinná detská zábava môže totiž skončiť zdravotnými ťažkosťami, po ktorých netúži ani jeden rodič. Viete, čo si všímať a na čo si dať pozor?

To, či pieskovisko spĺňa hygienické kritériá na maximum, asi nezistíte. Voľný čas trávte predovšetkým na tých detských ihriskách, ktoré sú ohradené a najlepšie aj kryté. V sezóne od marca do novembra, kedy je využitie ihrísk najintenzívnejšie, sa nákazy šíria najrýchlejšie. Úlohou správcu by malo byť aspoň raz za dva týždne pieskovisko vyčistiť, prehrabať, prekopať a poliať pitnou vodou či vodou, ktorá spĺňa rovnaké podmienky, ako tá na kúpanie.

Ako deti chrániť?

Dbajte na to, aby deti v pieskovisku nič neoblizovali, fľašu s vodou či obľúbené keksíky im počas hrania radšej nedávajte. Alfou a omegou by malo byť dôkladné umytie rúk po hre na piesku. Aké choroby ohrozujú deti na pieskovisku?

Toxoplazmóza

Hlavným zdrojom nákazy je trus mačiek, ktoré pieskoviská rady využívajú ako svoj „záchodík“. Výkaly infikovaných mačiek obsahujú veľa odolných vajíčok, ktoré vo vonkajšom prostredí prežívajú dlhú dobu. Ohrozené sú deti s oslabenou imunitou, ale i tehotné ženy.

Príznaky: Choroba sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, teplotou, rozmazaným videním či zdúrenými uzlinami.
Liečba: V rámci liečby sa posilňuje imunita, v ťažších prípadoch sa podávajú špeciálne lieky a antibiotiká.

Toxokaróza

Pôvodcom tohto ochorenia je škrkavka psia a mačacia. Parazitné ochorenie je za určitých podmienok prenosné aj na človeka, najčastejšie postihuje deti do 4 rokov. Vaše dieťa sa môže nakaziť, ak zje znečistený piesok, alebo si špinavými rukami utrie ústa.

Príznaky: Toxokaróza sa odhaľuje pomerne ťažko. Dieťa zväčša bolí bruško a má hnačky, kašeľ. Pri infekcii väčších rozmerov sa pridruží celková únava, slabosť, horúčky. Škrkavka môže poškodiť vnútorné orgány, aj oči.
Liečba: Prebieha liekmi antihelmitikami, prípadne aj kortikoidmi.

Hlísty

Na pieskovisko sa hlísta detská dostane zo zvierat, vajíčka parazitov sa v črevách vyvinú na dospelé hlísty. Dieťa sa nakazí, ak znečistený piesok zje.

Príznaky: Nákaza sa prejavuje teplotami, zväčšením pečene, vyrážkami, kašľom, pri infekcii väčších rozmerov sa objavujú bolesti brucha, svrbenie v oblasti konečníka a hnačky s krvou a hlienom. 
Liečba: Dieťaťu sa podávajú lieky.

Salmonelóza

Baktériou tohto druhu sa vaše dieťa môže nakaziť skutočne aj na pieskovisku. Pozor na znečistené ruky, ktoré deti oblizujú a vkladajú do úst. Týmto spôsobom sa neželaná baktéria dostane do tráviaceho traktu.

Príznaky: Úporné hnačky, bolesti hlavy, teplota až horúčka.
Liečba: Treba zabezpečiť dostatok tekutín, pretože hrozí dehydratácia a prevoz do nemocnice.

Naučte sa odhaliť príznaky dehydratácie

Giardióza

Parazitné ochorenie infekčného charakteru prenáša opäť mačka. Ďalší z dôvodov, prečo treba aj počas hrania dbať na hygienu a na to, aby si dieťa neoblizovalo ruky.

Príznaky: Infikované deti trápi nevoľnosť, nechutí im jesť, chudnú. Pridávajú sa hnačky a zvýšená plynatosť.
Liečba: Niekedy treba vyšetrenie viackrát opakovať, než sa giardióza potvrdí. Potom sa lieči medikamentózne.

Čo uštiplo vaše dieťa? Odhaľte vinníka podľa bodnutia.
Zdroj: zdravie.sk, cyh.com, health24.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok