Zdravý životní styl Zdravý štýl Jahody – nepríjemný alergén alebo prospešné ovocie?

Spadli z jahody

Francúzi nespadli z jahody, ale ako prví začali po roku 1300 pestovať v domácom prostredí tie lesné a presunuli ich z divočiny do záhrady. Neskôr, v roku 1714 priniesli do Francúzska aj čilskú jahodu z Čile. Na rozdiel od lesných boli čilské jahody vzrastovo veľké. Vo všeobecnosti sú oceňované pre svoju špecifickú arómu, krásnu žiarivú farbu a sladkosť. Môžeme ich konzumovať v surovom alebo aj v spracovanom stave, ako sú džúsy, koláče, zmrzliny, koktaily. Umelé jahodové arómy sa tiež často používajú v produktoch, ako sú čistiace prostriedky, parfumy, lesky na pery, cukríky a pod.

Alergia na jahody

Alergia môže vzniknúť v akomkoľvek veku. Na jahody sú však väčšinou alergické deti. Prejavuje sa žihľavkou, to znamená červenými vyrážkami, ktoré neuveriteľne svrbia. Najčastejšie sa objavujú na nohách, rukách či na tvári. Z tejto alergie našťastie zvyknú deti vyrásť. A to sa oplatí, pretože jahody obsahujú vysoký podiel vitamínu C, kyseliny listovej aj draslíka. Sú výborné pri chudnutí, pretože pohár jahôd obsahuje len 55 kalórií.

Pestovanie a zber

Zrelé jahody sú sýtočervenej farby bez zelenej alebo bielej špičky. Plody sa zbierajú ráno, hneď ako uschne rosa. Pozor na zber a neskoršiu konzumáciu – ich kvalita sa totiž po odtrhnutí rýchlo znižuje. Už po piatich hodinách od zberu sa stráca nielen obsah vitamínov, ale aj charakteristická vôňa. Nezbierajte ich do zásoby a ak sa vám nepodarí všetky vypestované jahody zjesť, pokúste sa ich spracovať maximálne do troch dní od zbierania. Deti sa určite potešia výrobe banánových autíčok s jahodami.

Jahody – nepríjemný alergén alebo prospešné ovocie?

Čo so zvyšnými jahodami?

Z čias detstva je nám známy jahodový mliečny koktail či jahodový pohár so šľahačkou. To však nie sú jediné známe recepty. Jahody sa dajú použiť na sladko aj na slano. Tradične aj netradične. Od jednoduchých ovocných koláčov cez obľúbenú zmrzlinu vo forme mangovo-jahodových nanukov až po experimenty, ako je jahodové carpaccio či letná studená polievka (jahodové gaspacho).

Čo? Jahodové gaspacho!

Asi sa čudujete, keďže to znie príliš exoticky, ale túto dobrotu odporúčame ochutnať. A nie, nie je to koláč. Garantujeme však instantné osvieženie!

Čo na jahodové gaspacho potrebujeme?

Všetko očistíme, nakrájame a spolu rozmixujeme. Necháme vychladiť cca 4 až 6 hodín a čerstvé podávame.

Do koča, do voza aj do školy

Ak vaše deti patria medzi šťastlivcov a môžu toto ovocie slobodne konzumovať, odporúčame vám jahody masívne pestovať a následne z nich deťom pripraviť nielen rôzne koláče, ale aj jahodovo-tvarohové knedličky alebo čokoládovú pšenovú kašu s jahodami. Obe jedlá sú vhodné ako chutný, sýty a zdravý olovrant či desiata do školy.

Vedeli ste?

  • Podľa Guinessovej knihy rekordov mal najväčší jahodový koláč na svete 250 m2 a vážil 2 700 kg. Bol vyrobený v roku 1999 na Floride.
  • Jahodová aróma sa nedá napodobniť. Patrí medzi najkomplikovanejšie vône, ktoré príroda vytvorila. Pozostáva z viac ako 300 zložiek a z množstva neznámych látok. Jednoducho ju v laboratóriu nevyrobíte. Preto umelá jahodová zmrzlina či sladkosti nechutia tak lahodne ako skutočné jahody.

Zdroj: uvm.edu, wikipedia.com, myrecipes.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok